چگونه شکاف های شغلی و سایر نقاط ضعف شغلی را در رزومه خود برطرف کنید

وقفه شغلی یا شکاف شغلی چیست؟ شکاف شغلی دوره زمانی است که پس از ترک سازمان دیگر با هیچ سازمانی در ارتباط نیستید. فاصله 2-3 ماهه چندان شگفت آور نیست، اما بیش از 6 ماه یا سال مطمئناً از نظر استخدام کننده پرچم قرمز را برمی انگیزد.

مردم اغلب عمداً یا به دلایل شخصی استراحت می کنند. اما چگونگی رفع این شکاف در رزومه یک سوال بزرگ است.

 

 • سایر فعالیت ها: اگر وقفه شغلی گرفته اید، به چیزهایی فکر کنید که ممکن است در این مدت درگیر آنها بوده باشید. این که آیا شما با هر فعالیت داوطلبانه ای مرتبط بوده اید، هر کار اجتماعی، هر پروژه، کار مشاوره ای یا ممکن است مطالعات بیشتری را ادامه داده باشید. در یک مورد معمولی، این جزئیات ممکن است چندان مرتبط به نظر نرسند، اما اگر شکاف شغلی دارید، این دلایل برای پر کردن این شکاف زمانی کافی هستند. 

   

 • آن را مختصر کنید: هر دلیلی که ممکن است دلیل وقفه در حرفه حرفه ای شما باشد، آن را به صورت مختصر بیان کنید. نیازی به توضیح زیاد نیست. زیاد وارد جزئیات نشوید. برخی از فرمت های بین المللی به طور خاص به دلیلی برای ترک شغل نیاز دارند. رزومه با فرمت استرالیایی یکی از آنهاست که از شما خواسته می شود دلیل ترک یک شغل خاص را ذکر کنید. 

   

 • همه کارهایی را که انجام داده اید درج نکنید: لازم نیست تک تک کارهایی را که ممکن است انجام داده اید ذکر کنید. برخی از مشاغل کوتاه مدت یا پاره وقت را می توان کنار گذاشت تا از نشان دادن موقعیت ها و شکاف های کوچک در حرفه خود جلوگیری شود. 

   

 • یک رزومه کاربردی تهیه کنید: رزومه های کاربردی معمولاً به جای تمرکز بر قالب زمانی سابقه کاری، بیشتر بر عملکردهایی که در طول حرفه انجام داده اید تأکید می کنند. یک فرمت زمانی مستقیماً بر تاریخچه شغلی شما متمرکز است بنابراین اگر شکافی وجود داشته باشد کاملاً قابل مشاهده خواهد بود. 

   

 • فقط سال ها نه ماه ها: در حین تهیه رزومه خود، می توانید به سادگی در مورد دوره تصدی در سال ها صحبت کنید و ماه ها را کنار بگذارید. به طور خودکار شکاف شغلی شما را پنهان می کند، به خصوص اگر شکاف 3-4 ماهه باشد. 

   

 • زمان دوری از کار: بسیاری از افراد به دلیل مشکلات خانوادگی، بیماری جدی در خانواده یا مراقبت از اعضای مسن، وقت خود را از کار می گذرانند. اگر هر یک از این موارد برای شما اتفاق افتاد، در رزومه خود به آنها اشاره کنید. و در کنار آن، مطمئن شوید که این موضوع را روشن کنید که این نوع حوادث در آینده نزدیک رخ نخواهد داد تا نشان دهید که اکنون آماده هستید تا با قدرت کامل وارد دنیای شغلی شوید. 

   

 • راستگو باشید: بهتر است در رزومه خود صادق و حرفه ای بمانید. در غیر این صورت ممکن است بعداً شما را آزار دهد. ممکن است پس از آن دلایل و اظهارات جعلی را به خاطر نیاورید و ممکن است باعث نگرانی شود. شما باید بتوانید به جای اینکه داستانی نادرست ببافید، شکاف را صادقانه بررسی کنید. اگر دلیل به اندازه کافی حیاتی بود، امیدوار باشید که استخدام کننده ذهن و گشاده رویی برای درک آن داشته باشد. 

   

 • در Cover Letter بگویید: زمانی که شکاف شغلی دارید، بهتر است به جای رزومه، آن را در Cover Letter توضیح دهید. این که آیا برای بزرگ کردن فرزندان خود، مراقبت از والدین سالخورده، پدر و مادر خود یا برای مطالعه تمام وقت بیشتر استراحت کرده اید، آن را در نامه حمایتی خود در یک یا دو سطر توضیح دهید. 

   

 • بر مهارت‌ها تأکید بیشتری داشته باشید: اگر وقفه شغلی گرفته‌اید، پنهان کردن آنها فایده‌ای ندارد، زیرا در نهایت نمی‌توانید شکاف را پنهان کنید. در این سناریو، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که تمرکز را از شکاف شغلی خود به مهارت هایی که ممکن است در حین کار به دست آورده اید، تغییر دهید. مهارت های شما بسیار مهم است. بنابراین مهارت ها و زمینه های تخصصی خود را برجسته کنید تا توجه یک استخدام کننده را به خود جلب کنید. 

   

 • شکاف را روشن کنید: مهم نیست که چقدر در مورد شکاف شغلی خود احساس ناخوشایندی دارید، بهتر است به جای رها کردن آن به صلاحدید و تخیل یک مدیر استخدام، آنها را در رزومه توضیح دهید. 

   

 • برجسته کردن دستاوردها: در طول دوران کاری خود، اگر دستاوردهای بیشتری برای صحبت دارید، بدون فکر کردن به همه آنها اشاره کنید. تمام دستاوردهایی که معنی دار و مرتبط هستند را فهرست کنید. مطمئن شوید که دستاوردها را در خود صفحه اول ذکر کنید که ذهن استخدام کننده ای را که شما را به عنوان یک فرد موفق معرفی می کند هماهنگ می کند. تمرکز در طول مصاحبه ممکن است از شکاف شغلی به نکات برجسته شغلی تغییر کند. 

   

 • به روز بمانید: شکاف های شغلی، به نوعی دلیل افزایش ابروها برای مدیر استخدام می شود. مهم نیست که چقدر سعی می کنید شکاف را پنهان کنید یا می خواهید توجه یک مدیر استخدام کننده را از شکاف شغلی خود دور کنید، کاملاً طبیعی است که در پایان مصاحبه از شما در مورد شکاف شغلی شما بپرسند که آیا این شکاف قابل توجه است یا خیر. . 

  اما در عین حال، یک استخدام‌کننده همچنان می‌خواهد بداند که آیا شما در مورد آخرین روندها یا تکنیک‌های صنعت به‌روزرسانی شده‌اید یا خیر. اگر به نحوی بتوانید نشان دهید که حتی پس از یک وقفه شغلی هنوز با دنیای حرفه ای ارتباط ندارید و توانسته اید به روز بمانید، این تأثیر مثبتی بر مدیر استخدام خواهد داشت. هر روز یک کارمند دوست دارد بداند که آیا باید زمان زیادی را برای آموزش شما صرف کند یا شما تقریباً آماده هستید که پس از وقفه شغلی دوباره در یک دنیای شغلی شیرجه بزنید.

   

 • رویکرد شما: اگر هنگام صحبت در مورد شکاف شغلی خود به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارید و عزت نفس پایینی دارید، این احتمال وجود دارد که استخدام کننده نیز آن را با روحیه درستی نپذیرد. بنابراین، هنگام توضیح شکاف شغلی خود مثبت و مطمئن باشید. 

   

 • از شکاف استفاده کنید: در پایان روز، نمی توانید شکاف را با هیچ جادویی از بین ببرید. بنابراین به راه‌هایی فکر کنید که می‌توانید از این زمان از کار حرفه‌ای خود استفاده کنید. در دوره ای شرکت کنید، در سمینارها، کنفرانس ها شرکت کنید و در صورت امکان با مردم ارتباط برقرار کنید. برای استفاده بهینه از زمان مرخصی، مقداری آموزش یا کار آزاد یا پاره وقت انجام دهید.

بدون نظر

پاسخ دهید