به نظر شما یک سازمان چگونه اداره می شود؟ با کمک افرادی که به روش خود در انجام وظایف و دستیابی به اهداف سازمان سهیم هستند. افرادی که حداکثر روز خود را در محل کار می گذرانند و سخت تلاش می کنند تا به نتیجه ای برسند که به نفع خود و همچنین سازمان باشد، کارمند نامیده می شوند. به زبان ساده، کارکنان راه نجات یک سازمان هستند. یک انسان اگر خونی در بدنش نباشد می میرد، به همین ترتیب یک سازمان بدون کارمند نمی تواند دوام بیاورد. کارکنان دارایی های اصلی سازمان هستند و اولویت بندی وظایف خود در محل کار برای آنها واقعا مهم است. آنها باید بیش از هر چیز به شرکت خود فکر کنند. برای استخراج بهترین ها از هر یک از اعضای تیم، مهم است که آنها از کار خود لذت ببرند و به سازمان احساس وابستگی کنند.

کارکنان باید درگیر کارهای مولد و چالش برانگیز باشند تا تمرکز خود را از دست ندهند و از درگیری و اختلافات غیرضروری جلوگیری کنند. یک کارمند باید در کار خود برای حداکثر بازده مشغول باشد.

تعامل کارکنان چیست؟

درگیری کارکنان به شرایطی اطلاق می شود که در آن کارکنان به طور کامل در کار خود غرق شده و از نظر عاطفی به سازمان خود وابسته هستند . انسان نمی تواند به چیزی دست یابد مگر اینکه و تا زمانی که در مورد آن جدی باشد. یک کارمند باید وقف کار خود باشد و آن را به عنوان یک چالش در نظر بگیرد. کار هرگز نباید یکنواخت شود، زیرا در این صورت برای فرد سنگینی می کند.

مشکلات زمانی به وجود می آیند که افراد هیچ خلاقیتی برای انجام دادن نداشته باشند و تمام روز بیکار بنشینند. آنها شروع به دخالت در کار یکدیگر می کنند و تمایل دارند برای سازمان منفی شوند. آنها شروع به یافتن دلایلی برای دعوا با همکاران خود می کنند و تقریباً برای همه چیز تختخواب می شوند.

به کارمندان باید وظایف چالش برانگیز بر اساس علایق و انتظاراتشان محول شود تا حداکثر زمان خود را به جای پرسه زدن و غیبت کردن، صرف کار کنند. رهبران تیم یا مدیران باید اطمینان حاصل کنند که عملکرد اعضای تیم خود را به صورت هفتگی بررسی می کنند تا بفهمند که آیا از کار خود لذت می برند یا خیر؟ یک کارمند نباید سازمان خود را صرفاً به عنوان منبعی برای کسب درآمد تلقی کند. سازمان مکانی است که کارکنان برای ارتقای مهارت های خود و یادگیری هر روز چیزهای جدیدی در آنجا می روند. آدم باید به شغلش احترام بگذارد و دوست داشته باشد تا همین انتظار را داشته باشد. هرگز در حضور کسی از سازمان خود بد صحبت نکنید.

روش های موثر برای افزایش مشارکت کارکنان

 

 • رهبر تیم باید اعضای خود را به خوبی درک کند. چیزی را که کارمند آن را جالب نمی بیند اختصاص ندهید. 

   

 • ارتباط موثر باعث افزایش مشارکت کارکنان می شود. اطمینان حاصل کنید که در ارتباطات در همه سطوح شفافیت وجود دارد و همه از اتفاقاتی که در اطراف او می گذرد آگاه هستند. 

   

 • مدیریت باید دائماً به کارکنان خود انگیزه دهد. جوایز نقدی، جوایز، کوپن های هدیه، گواهینامه ها روشی موثر برای ایجاد انگیزه در کارمندان و درگیر نگه داشتن آنها در کارشان است. به آنها یک هدف بدهید و از آنها بخواهید که در یک بازه زمانی خاص به آن دست یابند تا انگیزه های زیبا یا جوایز پرسود به دست آورند. به این ترتیب کارمندان وقت خود را تلف نمی کنند و حداکثر زمان خود را صرف کار و هدف گذاری برای پاداش می کنند. 

   

 • رهبر تیم یا مدیر باید در گفتگوی مداوم با اعضای تیم خود باشد. او باید بداند که اعضای تیمش چه کار می کنند. نظارت بر عملکرد مهم است. اعضای تیم باید در برابر روسای فوری خود پاسخگو باشند. 

   

 • با تیم خود دوستانه رفتار کنید. بی جهت از آنها نخواهید که تا دیروقت بازگردند. آنها به احتمال زیاد مرتکب اشتباهات بیشتری می شوند و در نهایت علاقه خود را به کار از دست می دهند. بگذارید به موقع به خانه برگردند و از زندگی شخصی خود نیز لذت ببرند. جوانسازی برای شاد ماندن فرد و بدون استرس ضروری است. بیشتر از اینکه یک رئیس سخت گیر باشید، برای آنها مربی باشید و همیشه در کنار آنها باشید. 

   

 • اعضای تیم خود را تشویق کنید که خارج از چارچوب فکر کنند. از آنها بخواهید کارشان را کمی متفاوت از حالت عادی انجام دهند. کارمندان باید کلاه فکری خود را در محل کار بگذارند و کار را به نوآورانه ترین روش انجام دهند. 

چنین فعالیت هایی به کارکنان کمک می کند تا حس اعتماد و وفاداری را نسبت به مدیریت ایجاد کنند و برای مدت طولانی تری به سازمان بچسبند. آنها اهداف سازمان را اهداف خود می دانند و از این رو سعی می کنند به هر قیمتی به آنها دست یابند. کارکنان یاد می گیرند که مالکیت کار خود را به دست بگیرند و هر کاری که ممکن است آنها و سازمان را راضی کند انجام دهند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شش =