یک سازمان نمی تواند تنها با کمک صندلی، میز، پنکه یا سایر موجودات غیر زنده کار کند. نیاز به انسان هایی دارد که با هم کار کنند و برای رسیدن به اهداف و مقاصد سازمان عمل کنند.

به انسان هایی که در یک مکان مشترک (سازمان) برای رسیدن به یک هدف مشترک با هم کار می کنند، کارمند می گویند. در واقع کارکنان دارایی اصلی یک سازمان هستند.

موفقیت و شکست هر سازمانی با نیروی کار هر یک از کارکنان نسبت مستقیم دارد .

کارکنان باید ارتباط خوبی با یکدیگر داشته باشند و برای تحقق هدف سازمان تلاش زیادی کنند. آنها باید مکمل یکدیگر باشند و به عنوان یک واحد با هم کار کنند. برای کارمندان، سازمان باید در اولویت باشد و تمام منافع شخصی آنها در پشت سر قرار گیرد.

روابط کارکنان چیست؟

هر فردی با همکاران خود در محل کار رابطه خاصی دارد. رابطه یا گرم است، فلانی یا بد. این رابطه می تواند بین هر یک در سازمان باشد – بین همکاران، بین یک کارمند و مافوق او، بین دو عضو در مدیریت و غیره. مهم است که کارکنان یک رابطه سالم با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا بهترین عملکرد خود را ارائه دهند.

یک فرد حداکثر زمان خود را در محل کار می گذراند و همکارانش کسانی هستند که حداکثر ساعات روز را با آنها می گذرانند. او به هیچ وجه نمی تواند با همکارانش مبارزه کند. تعارض ها و سوء تفاهم ها تنها به تنش ها می افزاید و در نتیجه بهره وری فرد را کاهش می دهد. شخص نیاز به بحث در مورد چیزهای زیادی در محل کار دارد و برای رسیدن به راه حلی که به نفع فرد و سازمان باشد، به مشاوره و پیشنهادات همه نیاز دارد.

هیچ فردی نمی تواند به تنهایی کار کند. او به حمایت و راهنمایی همکارانش نیاز دارد تا ایده ای درخشان داشته باشد و سطح خود را به بهترین نحو ارائه دهد.

روابط کارکنان به رابطه مشترک بین کارکنان یک سازمان اشاره دارد. برای داشتن محیطی سالم در محل کار، کارکنان باید با یکدیگر راحت باشند. این وظیفه اصلی مافوق و رهبران تیم است که از تعارضات در تیم جلوگیری کنند و روابط سالم بین کارکنان را تشویق کنند.

زندگی واقعا کوتاه است و مهم این است که فرد از تک تک لحظات آن لذت ببرد. به یاد داشته باشید که در یک سازمان به خاطر زحمت خود دستمزد دریافت می کنید نه برای دعوا کردن یا دعوا کردن با یکدیگر. تصور نکنید که فردی که در کنار شما نشسته دشمن شماست یا به شما آسیبی می رساند. چه کسی می گوید که نمی توان در محل کار دوست پیدا کرد، در واقع می توان بهترین دوستان را در دفتر پیدا کرد. زندگی خیلی بیشتر از جنگیدن با یکدیگر است.

مشاهده می گوید که رابطه سالم بین کارکنان در ایجاد انگیزه در کارکنان و افزایش اعتماد به نفس و روحیه آنها تاثیر بسزایی دارد. آدم شروع به لذت بردن از دفترش می کند و کارش را سربار نمی گیرد. او در تمام طول روز احساس شارژ و شادابی می کند و هر روز در محل کار را به عنوان یک چالش جدید می گیرد. اگر با اعضای تیم خود رابطه خوبی دارید، احساس می کنید که هر روز به دفتر می روید. هر چند وقت یکبار با اعضای تیم خود برای دور هم جمع شوید یا ناهار خود را با هم بخورید. این فعالیت ها به تقویت پیوند بین کارکنان و بهبود روابط بین آنها کمک می کند.

یک کارمند باید بهترین سطح خود را برای هماهنگی با یکدیگر و سازش تا بهترین حد ممکن تلاش کند . اگر با هیچ یک از ایده های همکار خود موافق نیستید، چندین راه دیگر برای متقاعد کردن او وجود دارد. با او بنشینید و احتمالاً با او بحث کنید که کجا اشتباه می کند و نیاز به اصلاح دارد. به این ترتیب او مطمئناً در آینده به دنبال مشاوره و راهنمایی شما خواهد بود. او به شما اعتماد خواهد کرد و هر زمان که به او نیاز داشته باشید قطعا به کمک شما خواهد آمد. هرگز نباید روابط خود را با همکارانش خراب کرد زیرا هرگز نمی دانید چه زمانی به طرف مقابل نیاز دارید.

از به کار بردن الفاظ ناپسند یا جملات تحقیر آمیز علیه کسی خودداری کنید. به از دست دادن صحبت در دفتر وابسته نباشید زیرا این امر باعث خراب شدن محیط و همچنین روابط بین کارمندان می شود. سرزنش بازی ها یک نه نه سخت در دفتر هستند.

فرد باید با روحیه مثبت وارد دفتر خود شود و نباید بی جهت مسائل کوچک را مطرح کند . طبیعی است که هر انسانی نمی تواند آن گونه که شما فکر می کنید فکر کند یا آن گونه که شما رفتار می کنید رفتار کند. اگر شما نیز به همان روشی که طرف مقابل رفتار می کند رفتار کنید، به سختی تفاوتی بین شما و او وجود دارد. طرف مقابل را نصیحت کنید و هر جا اشتباه کرد او را اصلاح کنید.

بسیار مهم است که کارکنان با یکدیگر رفتاری فرهنگی داشته باشند، به یکدیگر احترام بگذارند و یاد بگیرند که به یکدیگر اعتماد کنند. یک فرد هر چقدر هم که سخت کوش باشد، به تنهایی نمی تواند معجزه کند. ضروری است که همه کارکنان با یکدیگر رابطه صمیمانه ای داشته باشند، نیازها و انتظارات یکدیگر را درک کنند و برای دستیابی به اهداف و اهداف سازمان با یکدیگر همکاری کنند.

بدون نظر

پاسخ دهید

13 − هشت =