اخلاق در تبلیغات

اخلاق به معنای مجموعه ای از اصول اخلاقی است که بر رفتار فرد یا نحوه انجام آن فعالیت حاکم است. و تبلیغات به معنای شیوه ارتباط بین فروشنده و خریدار است.

بنابراین اخلاق در تبلیغات به معنای مجموعه ای از اصول کاملاً تعریف شده است که بر راه های ارتباطی بین فروشنده و خریدار حاکم است. اخلاق مهمترین ویژگی صنعت تبلیغات است. اگرچه تبلیغات مزایای زیادی دارد، اما نکاتی وجود دارد که با هنجارهای اخلاقی تبلیغات مطابقت ندارد.

تبلیغ اخلاقی، تبلیغی است که دروغ نگوید، ادعای جعلی و نادرست نداشته باشد و در حد نجابت باشد.

امروزه تبلیغات بیشتر اغراق آمیز است و از پفک زیاد استفاده می شود. به نظر می رسد که تبلیغ کنندگان از هنجارها و اصول اخلاقی آگاهی ندارند. آنها فقط نمی فهمند و نمی توانند تصمیم بگیرند که چه چیزی درست است و چه چیزی اشتباه است.

زمینه اصلی مورد علاقه تبلیغ کنندگان افزایش فروش، به دست آوردن مشتریان بیشتر و بیشتر و افزایش تقاضا برای محصول با ارائه یک تبلیغ زیبا، پف کرده و رنگارنگ است. آنها ادعا می کنند که محصول آنها بهترین است، دارای ویژگی های منحصر به فرد نسبت به رقبا، مقرون به صرفه تر و سودمندتر است. اما اکثر این تبلیغات نادرست، گمراه کننده مشتریان و غیراخلاقی هستند. بهترین نمونه از این نوع تبلیغات، تبلیغاتی است که میان وعده های عصرانه را برای بچه ها نشان می دهد، آنها از رنگ آمیزی و چسب استفاده می کنند تا محصول را برای مشتریانی که در حال تماشای تبلیغات در تلویزیون هستند، براق و جذاب جلوه دهند و آنها را متقاعد کنند که محصول را بدون خرید بخرند. فکر دوم کردن

اخلاق در تبلیغات ارتباط مستقیمی با هدف تبلیغات و ماهیت تبلیغات دارد. گاهی اوقات اغراق در تبلیغ برای اثبات سود محصول ضروری می شود. مثلاً آگهی نوار بهداشتی که نشان می دهد وقتی دستمال توسط چند دختر در رودخانه انداخته شد، دستمال تمام آب رودخانه را خیس کرد. بنابراین هدف از تبلیغات فقط اطلاع رسانی به زنان از کیفیت محصول بود. بدیهی است که هر خانمی می داند که این امر عملا نمی تواند اتفاق بیفتد اما تبلیغ پذیرفته شد. این نشان نمی دهد که تبلیغ غیراخلاقی بوده است.

اخلاق نیز به اعتقاد ما بستگی دارد . اگر تبلیغ‌کنندگان با این باور که مشتریان متوجه خواهند شد، تبلیغات را ایجاد کنند، آنها را متقاعد کنند که فکر کنند و سپس بر اساس تبلیغات خود عمل کنند، این امر منجر به نتایج مثبت می‌شود و ممکن است تبلیغ غیراخلاقی خوانده نشود. اما در عین حال، اگر تبلیغ‌کنندگان بر این باورند که می‌توانند با نشان دادن چیزهای غیرعملی مشتریان خود را فریب دهند، مانند کلیک کردن بر انگشتان، خانه یا محل کار شما را کاملاً مبله می‌کند یا صرف خرید بلیط بخت‌آزمایی، شما را میلیونر می‌کند، این کار باعث نمی‌شود. برای آنها کار کنید و غیراخلاقی خوانده می شود.

اخیراً، Vetican مقاله ای منتشر کرده است که می گوید تبلیغات باید از سه اصل اخلاقی پیروی کنند – حقیقت، مسئولیت اجتماعی و حفظ کرامت انسانی.

به طور کلی، شرکت های بزرگ هرگز دروغ نمی گویند، زیرا باید نظرات خود را به نهادهای مختلف تنظیم کننده تبلیغات ثابت کنند. حقیقت همیشه گفته می شود اما نه به طور کامل. گاهی اوقات بهتر است تمام حقیقت را در آگهی فاش نکنید، اما گاهی برای بهتر شدن باید حقیقت را نشان داد.

تبلیغات دارویی – آنها به ایجاد آگاهی کمک می کنند، اما یک نکته جالب در اینجا این است که تبلیغ کنندگان نشان می دهند که دارو چه چیزی را می تواند درمان کند، اما هرگز در مورد عوارض جانبی همان چیز یا خطرات ناشی از مصرف آن صحبت نمی کنند.

کودکان – کودکان فروشندگان عمده تبلیغات و محصول هستند. آنها قدرت متقاعد کردن خریداران را دارند. اما زمانی که تبلیغ‌کنندگان از کودکان در تبلیغات خود استفاده می‌کنند، باید به خاطر داشته باشند که به آنها نشان ندهند که به تنهایی کارهایی مانند مسواک زدن، بازی با اسباب‌بازی‌ها یا نوزادانی که شیشه شیر خود را در دست دارند، انجام می‌دهند، زیرا همه می‌دانند که هیچ‌کس بچه‌های خود را بدون مراقبت رها نمی‌کند. در حین انجام تمامی این فعالیت ها بنابراین نشان دادن والدین نیز در تمام فعالیت ها یا مواردی که تبلیغ می شود، منطقی تر خواهد بود.

الکل – تا به امروز، هیچ تبلیغ مشروبی که کسی را در حال نوشیدن مشروب اصلی نشان دهد، نیامده است. آنها با نام تجاری خود در تبلیغات خود از آب معدنی و نوشابه استفاده می کنند. به این نوع تبلیغات، تبلیغات جایگزین می گویند. وقتی تبلیغات مشروبات الکلی کاملاً ممنوع است، این نوع تبلیغات کاملاً غیراخلاقی است. حتی اگر تبلیغاتی برای الکل وجود نداشته باشد، مردم به نوشیدن ادامه می دهند.

سیگار و تنباکو – این محصولات هرگز نباید تبلیغ شوند زیرا مصرف این مواد به طور مستقیم و بد باعث سرطان و سایر مشکلات شدید سلامتی می شود. اینها قبلاً در کشورهایی مانند هند، نروژ، تایلند، فنلاند و سنگاپور ممنوع شده اند.

تبلیغات برای اهداف اجتماعی – این نوع تبلیغات اخلاقی است و مورد قبول مردم است. اما تبلیغاتی مانند کاندوم و قرص‌های ضد بارداری باید محدود شوند، زیرا گاهی اوقات غیراخلاقی هستند و در مکان‌هایی که دانش آموزشی در مورد همه این محصولات وجود ندارد، به احتمال زیاد اخلاق و نجابت را از دست می‌دهند.

با نگاهی به تمام این نکات ذکر شده در بالا، تبلیغ‌کنندگان باید مسئولیت تنظیم آگهی‌های خود را از طریق:

  • کدهای خودتنظیمی را در شرکت های خود طراحی کنند که شامل هنجارهای اخلاقی، حقیقت، نجابت و نکات حقوقی می شود
  • به پیگیری فعالیت ها ادامه دهید و تبلیغاتی را که کدها را رعایت نمی کنند حذف کنید.
  • در مورد کدهای خود تنظیمی شرکت به مصرف کنندگان اطلاع دهید
  • به شکایات مشتریان در مورد تبلیغات محصول توجه کنید.
  • شفافیت را در سراسر شرکت و سیستم حفظ کنید.

هنگامی که تمام نکات فوق اجرا می شوند، منجر به موارد زیر می شوند:

  • پاسخگویی شرکت در قبال تمامی فعالیت های خود
  • شانس تذکر توسط منتقدان یا هر نهاد نظارتی را کاهش خواهد داد.
  • به جلب اعتماد مشتریان کمک می کند، آنها را به شرکت و محصولاتشان اعتماد می کند.

بدون نظر

پاسخ دهید