نیروهای تغییر سازمانی: تغییر برنامه ریزی شده در مقابل تغییر برنامه ریزی نشده و تغییرات داخلی و خارجی

نیروهای تغییر سازمانی: تغییر برنامه ریزی شده در مقابل تغییر برنامه ریزی نشده و تغییرات داخلی و خارجی

در محیط کسب و کار که به سرعت در حال تغییر است، سازمان های معاصر باید یاد بگیرند که برای رویارویی موفقیت آمیز با چالش های محیطی سازگارتر و انعطاف پذیرتر باشند. اکثر تغییرات سازمانی به صورت برنامه ریزی شده برای تحقق اهداف یا اهداف خاص اجرا می شوند. با این حال، تغییر سازمانی را می توان به یکی از روش های زیر اجرا کرد:

تغییر داخلی برنامه ریزی شده : تغییر داخلی برنامه ریزی شده را می توان به عنوان یک حرکت استراتژیک توسط سازمان در نظر گرفت که با هدف تغییر ماهیت خود کسب و کار یا روشی که یک سازمان در آن کسب و کار خود را انجام می دهد، اجرا می شود. این امر می تواند به یکی از روش های زیر اجرا شود: با تغییر خدمات یا محصولات، ایجاد تغییر در چارچوب سیستمی اداری و همچنین با تغییر ساختار سازمانی یا اندازه آن.

 

 1. تغییرات در خدمات یا محصولات: یک سازمان معمولاً تصمیم به تغییر داخلی برنامه ریزی شده را اتخاذ می کند، اگر مدیریت تصمیم به تنوع بخشیدن به دامنه کسب و کار خود داشته باشد یا نیازی توسط مدیریت برای ارائه مسیر جدیدی به کسب و کار یا احیای مجدد احساس شود. کسب و کار با افزودن خدمات یا خطوط محصول جدید. چنین تغییر داخلی برنامه ریزی شده ای مستلزم مقدار مناسبی از پیش برنامه ریزی، هماهنگی مؤثر و توزیع منابع و همچنین برای دستیابی به اهداف تغییر است. 

   

 2. تغییر سیستم های اداری:تغییرات در سیستم های اداری توسط یک سازمان برای افزایش کارایی اداری، یا برای بهبود تصویر شرکت یا برای به دست آوردن مزیت قدرت سیاسی در یک سازمان، اجرا یا اعمال می شود. فشار برای تغییر سیستم های اداری از سطح بالای مدیریت (رویکرد از بالا به پایین) ناشی می شود. از سوی دیگر، اگر نیاز به تغییر ماهیت خود کار در یک سازمان وجود داشته باشد (تغییر هسته فنی)، معمولاً رویکرد از پایین به بالا برای تغییر اتخاذ می شود. مطالعات قبلی مشخص کرده‌اند که سازمان‌هایی که در رویکرد خود به جای ارگانیک بودن، مکانیکی‌تر هستند، به عبارت دیگر، که ماهیت مرکزی و رسمی‌تری دارند، تمایل دارند به درجه موفقیت بیشتری در اجرای موفقیت‌آمیز تغییرات اداری دست یابند. 

   

 3. تغییرات در ساختار و اندازه سازمانی: تجدید ساختار سازمانی یا تغییرات در چارچوب سلسله مراتبی در سازمان برای تحقق اهداف یا اهداف از پیش تعریف شده معرفی می شود. 

تغییر خارجی برنامه ریزی شده: سازمان ها به عنوان یک سیستم هم توسط عوامل داخلی و هم عوامل خارجی تغییر اداره می شوند. عوامل مختلفی مانند نوآوری های تکنولوژیکی و پیشرفت در زمینه ارتباطات و پردازش اطلاعات در این دسته قرار می گیرند. این عوامل ماهیت بیرونی دارند اما به نوعی با هدف افزایش کارایی کار و ارتقای بهره وری کلی به صورت برنامه ریزی شده در سازمان معرفی می شوند.

 

 1. نوآوری فناورانه: تغییرات سریع تکنولوژیکی تغییر در شیوه های عملکرد سازمان های معاصر را ضروری کرده است. توسعه فناورانه روش هایی را که افراد از طریق آن به مشاغل خود رسیدگی می کنند تغییر داده است. به عنوان مثال، در صنعت خودرو، بخش بزرگی از فرآیند طراحی و ساخت به صورت خودکار بوده و به همان اندازه به فناوری اطلاعات وابسته است. زیمنس (آلمان) اولین دفتر بدون کاغذ در جهان است. 

   

 2. پیشرفت در ارتباطات و پردازش اطلاعات: در عصر حاضر، با انقلاب در فناوری ارتباطات و پیشرفت در فناوری های پردازش اطلاعات مانند فناوری ارتباطات ماهواره ای، کابل های فیبر نوری، فناوری بی سیم و شبکه و غیره، این امر بسیار آسان تر و راحت تر شده است. کسب و کارها برای برقراری ارتباط با شرکای تجاری و همچنین با مشتریان. 

تغییر درونی برنامه ریزی نشده : تغییر درونی برنامه ریزی نشده را می توان به عنوان تغییری در نظر گرفت که در یک سازمان نه به صورت برنامه ریزی شده یا به عنوان یک مداخله استراتژیک اتفاق می افتد، بلکه به شکلی برنامه ریزی نشده در پاسخ به تغییر در ترکیب جمعیتی یک سازمان معرفی می شود. یا به دلیل شکاف عملکرد.

 

 1. تغییر در ترکیب جمعیتی: با پیوستن روزافزون نیروی کار زن به سازمان و علاوه بر این، پیوستن کارکنان مسن تر به مشاغل بخش خصوصی پس از پایان دوره تصدی خود در بخش دولتی یا دولتی و همچنین افزایش ترکیب نیروی کار متنوع در سازمان ها در نتیجه جهانی شدن. در اقتصادهای سرتاسر جهان، ترکیب جمعیتی نیروی کار در سناریوی کنونی دستخوش تغییرات چشمگیری شده است. تغییر سریع در جمعیت شناسی سازمان ها را مجبور به تغییر خواهد کرد. 

   

 2. شکاف‌های عملکردی : شکاف‌های عملکردی مرتبط با یک سازمان یا به صورت کاهش حاشیه سود یا عدم عملکرد خط محصول یا خدمات در بازار یا کاهش سرعت فروش به دلایل غیرمنتظره، می‌تواند سازمان را مجبور به تغییر کند. مطالعات تحقیقاتی ثابت کرده اند که شکاف های عملکردی به عنوان محرک برای نوآوری های سازمانی عمل می کنند. 

تغییرات خارجی برنامه ریزی نشده: دو عامل مهم مانند عدم قطعیت های اقتصادی و تغییرات در مقررات دولتی، نقش مهمی در وادار کردن سازمان ها به تغییر دارند.

 

 1. مقررات دولتی: تغییرات در مقررات دولتی به شدت بر ماهیت کسب و کار یک سازمان و نحوه عملکرد سازمان ها در یک محیط بسیار رقابتی تأثیر می گذارد. با توجه به جهانی شدن اقتصاد و آزادسازی، دولت تغییراتی را در مقررات در قالب حذف مجوز، تبدیل ارز و غیره برای حمایت از سازمان های داخلی برای حفظ رقابت و دستیابی به حاشیه سود مورد انتظار اعمال کرده است. 

   

 2. رقابت اقتصادی جهانی: شرایط اقتصادی جهانی فشارهای رقابتی بر سازمان‌ها ایجاد می‌کند و آنها را مجبور به تغییر برای تصاحب سهم بازار مناسب، دستیابی به برتری در بازار بین‌المللی و گسترش پایگاه مشتریان از طریق تبلیغات تهاجمی و کمپین‌های ارتباطی می‌کند. در عصر جهانی شدن، چالش بزرگ پیش روی سازمان ها برای ماندن در رقابت رقابتی این است که نوآور باقی بمانند و خود را به عنوان یک برند منحصر به فرد قرار دهند. 

برای نتیجه گیری، می توان این گونه تفسیر کرد که مدیریت تغییرات سازمانی یکی از ضروری ترین پیش نیازها برای سازگاری با چالش های رقابتی و گذار از وضعیت فعلی کسب و کار به یک مسیر عمل آینده نگرانه است. توسعه و اجرای یک برنامه اقدام برای مدیریت موفقیت آمیز تغییرات بسیار مهم است.

بدون نظر

پاسخ دهید