ارتباط دو راه دارد – یکی شفاهی و دیگری نوشتاری یا غیرکلامی. نحوه ارتباط در هر بحث مهم است، گوش دادن نیز بخش مهمی است و به هیچ وجه نمی توان آن را نادیده گرفت. برای هر کسب و کاری، بسیار مهم است که ابتدا به صحبت های مشتری خود گوش دهید تا آنها را بیشتر درک کنید. از این رو هر سازمانی به دنبال افرادی است که نه تنها در برقراری ارتباط خوب باشند، بلکه در گوش دادن با دقت به مشتریان خود نیز مهارت داشته باشند.

ممکن است فکر کنید چه چیز جدیدی در این وجود دارد؟ ما همیشه مشتریان خود را می شنویم و بر این اساس عمل می کنیم. اما در اینجا، لازم به توضیح است که بین شنیدن و شنیدن یک خط باریک وجود دارد. شنیدن گاهی ممکن است مستلزم درک نباشد، اما اگر در حال گوش دادن به کسی هستید، بیشتر باید طرف مقابل را نیز درک کند. گوش دادن کمک می کند تا مستقیماً به هیچ نتیجه ای نرسید. از فرض دوری می کند. گوش دادن می تواند در یادگیری چیزهای جدید مفید باشد.

چگونه گوش دادن در بحث گروهی کمک می کند

 

 • وضوح به دست آورید: گوش دادن فعال به شما کمک می کند تا درک و وضوح موضوع را به خوبی به دست آورید. و این به شما کمک می کند تا در مورد آن با جزئیات زیاد صحبت کنید. در طول یک بحث گروهی، هنگامی که هیئت استخدام به دقت به شرکت کنندگان گوش می دهد، آنها می توانند مهارت های مورد نیاز در کاندیداها را قضاوت کنند. آنها قادر خواهند بود تعیین کنند که آیا ارزش استخدام در شرکت را دارند یا خیر. 

   

 • شما را هوشیار نگه می‌دارد: در طول کار قبلی‌ام، این فرصت را داشتم که در کارگاه مهارت‌های نرم شرکت کنم. یک روز کامل پیرامون موضوع “مهارت های گوش دادن” برنامه ریزی شده بود. مربی چیزی گفت که هنوز به یاد دارم. او گفت، ما همیشه به صحبت‌های طرف مقابل گوش می‌دهیم و در همین حین شروع به آماده‌سازی در مورد پاسخ‌های خود در ذهن می‌کنیم – ما به این فکر می‌کنیم که در لحظه بعد به چه چیزی نیاز داریم پاسخ دهیم. مهارت های خوب گوش دادن در یک بحث گروهی می تواند به شما کمک کند تا متوجه ایرادات و حقایق اشتباه در بیان دیگران شوید. 

   

 • درک: گوش دادن به صحبت های دیگران به شما کمک می کند تا متوجه شوید که اعضای تیم چه می گویند، حتی اگر موضوع چندان شناخته شده نباشد. آنچه سایر شرکت کنندگان می گویند تنها در صورتی برای شما روشن می شود که به آنها و نظر آنها با دقت بسیار گوش دهید. 

   

 • واکنش برابر: همانطور که می گویند، هر عملی عکس العمل خود را دارد. اگر مایل به گوش دادن به دیگران هستید، آنها نیز متمایل به گوش دادن به شما خواهند شد. اگر گفته های شما منطق داشته باشد، مردم به شما گوش می دهند. در یک بحث گروهی، افراد زیادی وجود خواهند داشت که صحبت می کنند و می خواهند نظر خود را مطرح کنند. گوش دادن به آنها به این معنا نیست که شما قدمی برنمی دارید و مکالمه خود را آغاز نمی کنید. گوش دادن در اینجا به معنای درک کامل نظرات آنها و سپس بیان دیدگاه خود به شیوه ای واضح است. 

درخواست توضیحات در یک بحث گروهی

زمانی را به خاطر می آورید که ما دانش آموز بودیم و در کلاس درس برای توضیح از معلمان مقاومت می کردیم؟ که در شرایط امروزی کار نمی کند. در زمان امروز، اگر “چرا” در ذهن شما وجود دارد، باید بپرسید. در طول بحث گروهی، البته اگر شک دارید، باید توضیح بخواهید. چرا باید توضیح بخواهید؟

 

 • این شرکت شما را تأیید می کند: وقتی عضو بحث گروهی هستید، باید نشان داده شود. شما نمی توانید یک شرکت کننده منفعل/غیرفعال باشید که در گوشه ای نشسته است. این تاثیر منفی خواهد داشت. بنابراین، در حین بحث، اگر در مورد موضوع خاصی شک دارید یا نیاز به توضیح بیشتر دارید، باید توضیح بخواهید. 

   

 • یک موضوع را روشن می کند: گاهی اوقات اتفاق می افتد که این سؤال در ذهن همه می چرخد، اما هیچ کس ابتکار عمل را در پیش نمی گیرد و درخواست توضیح یا توضیح می دهد. اگر در مورد نکات خاصی توضیح بخواهید، نه تنها برای شما آشکار می شود، بلکه برای سایر اعضای گروه نیز واضح می شود. 

   

 • توانایی شما برای توجه را بهبود می بخشد: فقط در صورتی می توانید سؤالات معتبر بپرسید که به درستی به بحث گوش دهید. اگر ذهن و دل خود را برای بحث و گفتگو نمی گذارید، ممکن است برخی از نکات مهم را از دست بدهید و همچنین فرصت درخواست توضیح را از دست بدهید. پس بهتر است در کل بحث دقت کنید و از موضوع اصلی منحرف نشوید 

   

 • افزایش اعتماد به نفس: وقتی به حرف های دیگران گوش می دهید، احتمالاً ممکن است برخی از موضوعات را درک نکنید. اگر جرات کافی برای درخواست توضیح را به دست آورید، نه تنها موضوع را روشن می کند، بلکه اعتماد به نفس شما را برای صحبت افزایش می دهد. اعتماد به نفس و شناوری شما را بهبود می بخشد. 

   

 • پاسخ‌های متفاوتی ارائه دهید: سؤالات بعدی یا درخواست توضیح در طول یک بحث گروهی فرصتی برای ساده‌سازی، اصلاح و شناخت ایده‌های مختلف از افراد مختلف فراهم می‌کند. برخی از افراد ممکن است دیدگاه های تازه و جدیدی داشته باشند که شما ممکن است آنها را نادیده گرفته باشید. در حالی که درخواست توضیح در مورد یک نقطه خاص می تواند افکار و ایده های خوبی را به ذهن متبادر کند که می تواند مفید باشد. 

   

 • درک صحیح: درخواست توضیح در طول یک بحث گروهی باعث می شود که شما درک درستی از موضوع یا نکته ای که برای توضیح بیشتر می خواهید داشته باشید. این به کل بحث گروهی کمک می کند تا در مسیر درست حرکت کند و در نهایت به یک نتیجه مشخص برسد. 

نکاتی برای مراقبت

 

 • در طول بحث گروهی، اگر چیزی متوجه نشدید، بهتر است توضیح بخواهید. اما انجام مکرر این کار ناآگاهی شما را در مورد موضوع انتخابی نشان می دهد و ممکن است به نظر مطلوب نرسد. بنابراین، فقط در ابتدا درخواست توضیح نکنید، بلکه چند دقیقه منتظر بمانید تا از سایر اعضا بدون درخواست توضیحی دریافت کنید. 

   

 • علاوه بر این، باید به دیگران اجازه دهید صحبت کنند و مکرراً مکالمه آنها را قطع نکنید زیرا ممکن است مخالف شما باشد. اگر به شدت به موضوعی علاقه دارید، نظر خود را بیان کنید. اما به یاد داشته باشید که کنترل احساسات خود را حفظ کنید و در طول بحث آرام و منطقی باشید. 

   

 • مرز بسیار باریکی بین پرخاشگری و قاطعیت وجود دارد. سایر اعضای گروه ممکن است پرخاشگری را نپذیرند، اما قاطعیت نشان دهنده دانش شما در مورد موضوع و اعتماد به نفس، عزم و طرز فکر مثبت شماست.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 8 =