این یک واقعیت کاملاً ثابت است که ارتباطات در دنیای رقابتی و محیطی امروزی بسیار مهم است. قبل از اینکه بفهمیم نشانه‌ها یا پیام‌های غیرکلامی چیست، باید بدانیم شیوه ارتباط کلامی و غیرکلامی چیست.

ارتباط کلامی: همانطور که می دانیم وقتی افکار و احساسات خود را از طریق کلمات بیان می کنیم به آن ارتباط کلامی می گویند. ارتباط کلامی می تواند شامل زبان های مختلفی باشد. ما از طریق ارتباط کلامی خود تمایل داریم دیگران را در مورد یک سناریو یا موضوع آگاه کنیم یا فقط نیاز به ارسال پیام داریم.

ارتباط غیر کلامی: این وسیله ارتباطی ممکن است شامل حالت چهره، زبان بدن، وضعیت نشستن و تماس چشمی و غیره باشد. اما این شیوه ارتباطی می تواند کمی مشکل باشد. اگر سوء تفاهم شود، می تواند فاجعه آمیز باشد. از این رو، استفاده معقول از این شیوه ارتباطی ضروری است.

اکنون که فهمیدیم ارتباط کلامی و غیرکلامی چیست و تفاوت اصلی بین هر دو چیست، بیایید اهمیت و نیاز نشانه‌های غیرکلامی و اهمیت آن را ببینیم.

اهمیت نشانه های غیرکلامی در بحث گروهی

موافقت/اختلاف را نشان می دهد: نه تنها از طریق کلمات خود می توانید موافقت یا مخالفت خود را به یک نقطه خاص نشان دهید، زبان بدن و عبارات غیرکلامی شما نیز قدرت نشان دادن آن را دارد. تکان دادن سر، تکان دادن دست ها و حرکت صورت می تواند به وضوح نشان دهد که آیا با یک نقطه موافق هستید یا خیر.

تأیید: به یاد داشته باشید که شما تنها کسی نیستید که در طول بحث گروهی صحبت می کنید. افراد دیگری نیز هستند که آنجا هستند تا نکات خود را مطرح کنند. تکان دادن سر ساده نشان می دهد که شما در حال تایید یا تایید نظر کسی هستید.

حرکات/حرکات دست: فرض کنید شخصی در حال ارائه سخنرانی است، اما دستانش محکم به عقب کشیده شده و بسته شده است. چگونه به نظر می رسد؟ به نظر می رسد که او فقط تمام اطلاعات را بلعیده و آنها را بیرون انداخته است. آیا به چنین ارائه ای علاقه مند خواهید شد؟ احتمالا نه. بنابراین، حرکات و ژست های معتدل دست باعث می شود دیگران احساس کنند که خود شما به خوبی از موضوعی که قرار است ارائه دهید آگاه باشید.

توجه: وقتی ارتباط چشمی برقرار می کنید، نشان می دهد که به حرف های طرف مقابل گوش می دهید. و هنگامی که تماس چشمی را حفظ نمی کنید، به نوعی ذهن پریشان شما را در طول یک بحث گروهی نشان می دهد که ممکن است نتیجه منفی داشته باشد. بنابراین، توجه یا عدم توجه شما به این نکته از طریق زبان بدن شما قابل مشاهده خواهد بود.

علاقه/تمایل شما: شما آن را باور می کنید یا نه، اما زبان بدن شما بسیار صحبت می کند، چه علاقه شدیدی به بحث داشته باشید یا نه. اگر دست‌هایتان را روی هم گذاشته‌اید یا ارتباط چشمی مناسبی برقرار نمی‌کنید یا به‌جای توجه به بحث به اینجا و آنجا نگاه می‌کنید، به این معنی است که علاقه‌ای نشان نمی‌دهید. بنابراین، آن را بررسی کنید.

لحن/بلند صدای شما: این نیز لحن بحث را به شیوه ای درست یا نادرست تنظیم می کند. من با افرادی آشنا شدم که صدای عادی آنها به نظر می رسد که با کسی بحث می کنند، در حالی که برخی از افراد ممکن است صدای بسیار ضعیفی داشته باشند و ممکن است برای شما دشوار باشد که به درستی به آنها گوش دهید. صدای شما همچنین یک جنبه مهم در مورد میزان بلند یا پایین بودن صدای شما است.

حالت چهره: تمام صورت ما بسیار رسا است اگر بدانیم چگونه از آن به روشی صحیح استفاده کنیم. تمام احساسات از جمله غم، شادی، خشم، انزجار، ترس، وحشت – همه فقط تا حدی در چهره ما قابل مشاهده هستند. چهره ما قادر است احساسات و عواطف زیادی را نشان دهد. بنابراین، اخم و کوچک شدن ابروهای شما همه چیز را نشان می دهد که آیا شما طرفدار این نکته هستید یا نه.

احساسات را منتقل می کند: اگرچه در طول یک بحث گروهی نباید جایی برای فوران عاطفی وجود داشته باشد، روش ارتباط غیرکلامی چیزهای زیادی را در مورد احساسات شما منتقل می کند. به عنوان مثال، کوچک شدن بینی، بالا انداختن ابروها، خمیازه کشیدن، چرخاندن چشم ها، آه عمیق، بازوهای جمع شده یا باز – همه این ارتباطات غیرکلامی چیزهای زیادی در مورد وضعیت روحی/عاطفی فعلی شما می گوید.

ترکیبی از ارتباطات کلامی و غیرکلامی: در طول یک بحث گروهی، نمی توان تنها یک نوع ارتباط در جریان باشد. ملغمه ای از ارتباطات کلامی و غیرکلامی وجود خواهد داشت که ممکن است شامل حالت چهره، رفتار چشم، حرکات، صدا و لحن، حرکت سر یا تکان دادن سر، زیر و بمی صدا و ظاهر فیزیکی کلی باشد.

در اینجا، این را نیز باید در نظر داشت که نشانه‌های غیرکلامی نیز می‌توانند گاهی به اشتباه تعبیر شوند، زیرا هیچ معانی ثابتی به آن متصل نیستند. از فردی به فرد دیگر، فرهنگی به فرهنگ دیگر و زمینه ای به زمینه دیگر متفاوت است. اما اگر بتوانید آنها را متوجه شوید، می تواند در طول یک بحث گروهی به مزیت شما بیافزاید. نشانه‌های غیرکلامی مناسب می‌تواند اولین برداشت شما را بسیار درست و به نفع شما ایجاد کند. این به درک رفتار مشتری، طرز فکر و تمایل آنها کمک می کند.

در طول بحث گروهی، اگر نشانه‌های غیرکلامی را به درستی نشان دهید یا درک کنید، می‌توانید با همکار خود رابطه خوبی ایجاد کنید و کل بحث می‌تواند به آرامی پیش برود. مانند لبخند ملایم، در آغاز، می تواند اجتماعی بودن و نزدیکی را با سایر اعضا افزایش دهد.

هنگامی که ترکیب مناسبی از ارتباطات کلامی و غیرکلامی وجود داشته باشد، درک پیام بهتر می شود. این دیدگاه بهتری نسبت به آنچه گفته می شود ایجاد می کند. اگر برای یک بحث یا مصاحبه گروهی آماده می‌شوید، لازم است قبل از حضور در همان بحث بررسی و تمرین کنید. آینه می تواند کمک بزرگی برای بررسی و اصلاح زبان بدن شما باشد. ابتدا باید سیگنال غیرکلامی را که در طول بحث ارسال می‌کنید شناسایی کنید، سپس می‌توانید برای زبان بدن صحیح سازماندهی، تعریف مجدد و تمرین کنید. وقتی برای هر مصاحبه ای ظاهر می شوید، این به کارتان می آید. استخدام کنندگان توجه زیادی به زبان بدن شما دارند. لحظه ای که وارد سالن مصاحبه می شوید، نحوه راه رفتن، نشستن، چهره خندان و دست دادن محکم شما می تواند چیزهای زیادی در مورد شما بگوید و می تواند به پایه گذاری اولین تاثیر عالی شما کمک کند.

همچنین تعیین اینکه آیا ارتباط کلامی و نشانه های غیرکلامی شما هماهنگ هستند یا خیر ضروری است. نه تنها ارتباط شما، بلکه وضعیت شما نشان می دهد که آیا به اندازه کافی اعتماد به نفس دارید یا خیر. بنابراین، صحبت کردن و زبان بدن شما باید مکمل یکدیگر باشند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هجده =