توسعه روابط بین فردی

ارتباط قوی بین افراد با علایق و طرز فکرهای مشابه را رابطه بین فردی می نامند. هیچ کس روی این زمین هرگز نمی تواند تنها بماند و برای مردم داشتن دوستان قابل اعتماد در اطراف بسیار مهم است.

توسعه روابط بین فردی

هر رابطه ای برای رشد نیاز به زمان دارد . انسان نیاز به زمان دارد تا واقعاً به کسی نزدیک شود و به او اعتماد کند. معجزه در یک روز اتفاق نمی افتد. یکی باید آنقدر صبور باشد که طرف مقابل را درک کند تا رابطه رشد کند و به سطح بعدی برسد.

مدل های مختلفی در زمینه توسعه روابط بین فردی ارائه شده است. همه مدل‌ها نشان می‌دهند که چگونه رابطه بین دوستان، شرکا، زوج‌ها، همکاران و غیره رشد می‌کند.

بیایید مدل ها را یکی یکی مرور کنیم:

مدل تشدید رابطه Knapp

بر اساس مدل تشدید رابطه کنپ، هر رابطه مراحل زیر را طی می کند:

هر رابطه ای با مرحله ای شروع می شود که در آن دو نفر که قبلاً یکدیگر را نمی شناختند، با هم ملاقات می کنند و فوراً جذب یکدیگر می شوند. در این مرحله، هر دو شرکت کننده تمام تلاش خود را می کنند تا اولین تأثیر همیشگی را روی شخص دیگر ایجاد کنند. افراد بهترین جنبه های خود را برای نشانه گذاری آغاز یک رابطه نشان می دهند. در این مرحله ظاهر، آراستگی، آداب، آداب و معاشرت نقش اساسی ایفا می کند، زیرا افراد شناخت چندانی از یکدیگر ندارند.

در مرحله دوم افراد سعی می کنند یکدیگر را بیشتر بشناسند. آنها علایق و علاقه های خود را به اشتراک می گذارند و همچنین سعی می کنند از علائق طرف مقابل مطلع شوند. این مرحله با جلسات و تماس های تلفنی گسترده مشخص می شود تا افراد سطح سازگاری خود را بررسی کنند.

مورد اول – افراد با یکدیگر سازگار نیستند.

نتیجه – افراد رابطه را جلو نمی برند و تصمیم می گیرند برای آینده ای بهتر به آن پایان دهند.

مورد – 2 افراد با یکدیگر سازگار هستند

نتیجه – افراد تصمیم به ادامه رابطه می گیرند

در مرحله سوم، افراد به طور منظم برای تقویت رابطه خود تلاش می کنند. افراد متعهد می شوند و خود را برای یک رابطه طولانی مدت آماده می کنند.

مرحله چهارم زمانی شروع می شود که افراد در یک رابطه شروع به انجام کارها با هم می کنند. آنها اغلب با هم در حال خرید، صرف غذا، رفتن به سینما و غیره دیده می شوند.

وقتی افراد واقعاً از رابطه خود مطمئن باشند، تصمیم می گیرند برای همیشه با هم بمانند. افراد در مرحله پنجم وارد عقد می شوند.

چه چیزی برای توسعه روابط مهم است؟

  • ارتباط موثر بین شرکا – برای افراد مهم است که به طور منظم در تماس باشند.
  • اعتماد کنید
  • اهميت دادن
  • وفاداری
  • درك كردن
  • احترام به یکدیگر

اگر هیچ یک از موارد فوق وجود نداشته باشد، یک رابطه زنده نمی ماند.

مدل خاتمه رابطه Knapp

یک رابطه زمانی پایان می یابد که افراد به طور موثر با یکدیگر ارتباط برقرار نکنند. سوء تفاهم ها و سردرگمی ها به وجود می آیند که منجر به درگیری های غیر ضروری می شود.

به یاد داشته باشید که هیچ جایی برای خودخواهی و حسادت در روابط وجود ندارد. برای رشد رابطه، فرد باید بخشنده باشد. مرحله رکود اغلب با اجتناب افراد از یکدیگر و عدم تعامل زیاد مشخص می شود.

افراد دیگر به یکدیگر علاقه ای ندارند و صمیمیت فیزیکی نیز کاهش می یابد. مردم تصمیم می‌گیرند که از رابطه کنار بیایند و جدایی متقابل را انتخاب کنند.

مدل فیلتر کردن رابطه اردک

همانطور که از نام آن پیداست، مدل فیلتر کردن رابطه Duck از فیلترهای زیادی تشکیل شده است که یک رابطه باید از آن عبور کند.

فاصله

برای افراد راحت است که با کسی که نزدیک اوست یا با او کار می کند رابطه برقرار کنند. فاصله در روابط مهم است. افرادی که دور می مانند اغلب ملاقات با آنها دشوار است و در نهایت رابطه آنها دچار مشکل می شود. این توضیح می دهد که چرا روابط از راه دور چندان موفق نیستند.

ادراک

آنچه یکی در مورد شخص دیگر فکر می کند نیز بر روابط تأثیر می گذارد. ممکن است افراد تصور اشتباهی نسبت به کسی داشته باشند و تصمیم به ادامه رابطه نگیرند.

ظاهر فیزیکی

نحوه نگاه، صحبت و ارائه خود افراد نیز بر رابطه تأثیر می گذارد. افراد تمایل دارند به سمت فردی جذاب و با اعتماد به نفس جذب شوند

بدون نظر

پاسخ دهید