مدیریت تعارض در روابط بین فردی در محل کار

وقتی دو نفر نظرات متفاوتی داشته باشند و هیچ یک از آن دو حاضر به سازش نباشد، تعارض ایجاد می شود. حالت اختلاف بین افراد تعارض نامیده می شود.

تعارض در محل کار زمانی به وجود می آید که کارمندان به سختی به راه حل های قابل قبول متقابل دست یابند و بر سر مسائل جزئی دعوا کنند. تفاوت در نگرش، طرز فکر و ادراکات باعث درگیری در محل کار می شود.

هیچ کس هرگز از درگیری ها چیزی به دست نیاورده است. باید از تعارض اجتناب کرد زیرا منجر به منفی‌گرایی می‌شود و فضای محیط کار را خراب می‌کند.

چگونه تعارضات در روابط بین فردی در محل کار را مدیریت کنیم؟

تعارض ها نقش مهمی در خراب کردن روابط بین کارکنان در محل کار دارند و باید در مراحل اولیه کنترل شوند تا بهترین ها را از افراد انتظار داشته باشیم.

 

 • برای افراد، سازمان باید همیشه در اولویت باشد و سایر منافع شخصی باید در پشت سر قرار گیرند. دعوا با همکارگران بر سر مسائل جزئی کودکانه است. حرفه ای باشید در محل کار همه چیز را به دل نگیرید زیرا هیچ کس برای خودش کار نمی کند. ممکن است سبک کار دیگران را دوست نداشته باشید، اما به یاد داشته باشید که در نهایت سازمان باید از آن بهره مند شود. 

   

 • یک فرد باید به همکاران خود احترام بگذارد . با همکاران خود به عنوان اعضای خانواده بزرگ خود رفتار کنید. نادیده گرفتن مسائل جزئی به جلوگیری از تعارضات در روابط بین فردی کمک می کند. سعی کنید دیدگاه همکار خود را نیز درک کنید. 

   

 • از لابی گری در محل کار خودداری کنید . یک فرد باید زندگی شخصی و حرفه ای خود را جدا نگه دارد. فقط به این دلیل که فرد مورد نظر را دوست دارید یا شخصاً او را می شناسید، از کسی طرفداری نکنید. در محل کار، هر کارمند صرف نظر از پیشینه خانوادگی و رابطه با مدیریت باید به عنوان یک کارمند رفتار شود. نادیده گرفتن یا بد زبانی به کسی فقط به این دلیل که او را دوست ندارید به سادگی قابل قبول نیست. چنین چیزهایی باعث ایجاد استرس غیر ضروری می شود و در نهایت کارمندان با هم دعوا می کنند و روابط بین خود را خراب می کنند. شما به افرادی در اطراف نیاز دارید که بتوانند به شما پیشنهاد دهند و در صورت لزوم به شما کمک کنند. شما نمی توانید به تنهایی کار کنید. 

   

 • به یاد داشته باشید که بین پرخاشگر و بی ادب بودن تفاوت وجود دارد . احساس رقابت در میان کارمندان ضروری است، اما مطمئن شوید که ابزارهای سالمی را برای اثبات خود به کار می گیرید. حسادت، غیبت، انتقاد، کشیدن پا باعث اختلاف بین افراد می شود و روابط آنها را خراب می کند. 

   

 • قبل از حرف زدن فکر کن به کسی صدمه نزنید. چندین راه دیگر برای ابراز نارضایتی خود در محل کار وجود دارد. در محل کار بیش از حد واکنش نشان ندهید. آرام و خونسرد باشید. 

   

 • از تکبر پرهیز کنید. با همه مودب باش به مردم سلام کنید و در مورد سلامتی آنها جویا شوید. یک لبخند ساده به مدیریت تعارضات و تقویت روابط بین فردی در محل کار کمک زیادی می کند. 

   

 • مسائل را به دقت ارزیابی کنید. عجولانه نتیجه گیری نکنید. همیشه بهتر است به جای دعوا و خراب کردن روابط، اختلافات را دوستانه حل کنید. نگرانی های خود را در یک پلت فرم باز بیان کنید و سعی کنید به نتیجه ای برسید که مورد قبول همه باشد. همیشه علایق شخصی خود را نبینید 

   

 • یاد بگیرید که احساسات خود را کنترل کنید. 

   

 • برقراری ارتباط موثر احتمال خطا را کاهش می دهد و در نهایت تضاد بین کارکنان در محل کار را مدیریت می کند. 

بدون نظر

پاسخ دهید