آیا واقعاً مرخصی زایمان اجباری دولت راه حلی است؟

قوانین زایمان در سراسر جهان به طور فزاینده ای مترقی شده است. در بسیاری از کشورها، قوانین کار الزام می کند که برای تمام زنان کارمند 26 هفته مرخصی با حقوق در طول زایمان ارائه شود. این قانون در بسیاری از کشورهای جهان به اجبار اجرا می شود. با این حال، آیا واقعا راه حلی است؟

واقعیت این است که مداخله اجباری دولت هرگز واقعا راه حل نیست. دولت در اجرای اراده خود تا حدی موفق است. با این حال، کسب و کارها تمایل دارند راه حلی بیابند.

در این مقاله، نحوه شروع کار کسب‌وکارها پیرامون این قوانین را مورد بحث قرار خواهیم داد.

مالیات ها دستمزد کلی را کاهش می دهد

اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که کارآفرینان به دلیل انگیزه سود در تجارت هستند. این بدان معنی است که آنها تنها زمانی ماده خام را خریداری می کنند که هزینه آن کمتر از قیمتی باشد که محصول نهایی را با آن می فروشند. اگر این کار را انجام ندهند، کسب و کارها به حیات خود پایان خواهند داد.

همین منطق در مورد دستمزد نیز صدق می کند. در پایان روز، هر کارمندی باید بیش از حقوقی که به آنها پرداخت می شود درآمد ایجاد کند. اگر آنها این کار را انجام ندهند، اساساً کسی را آزاد می کنند.

در حال حاضر، مرخصی زایمان می تواند با بودجه دولتی یا کارفرما یا ترکیبی از هر دو باشد. صرف نظر از اینکه به نظر می رسد چه کسی هزینه ها را پرداخت می کند، واقعیت این است که هزینه ها در واقع بر عهده سایر کارکنان است. مورد مرخصی زایمان با بودجه دولت را در نظر بگیرید. دولت این وجوه را با وضع مالیات از همه کارگران جمع آوری می کند. از این رو مرخصی زایمان واقعاً افزایش دستمزد نیست. این فقط یک بازتوزیع دستمزد است. کارفرما همچنان به همان مقدار پرداخت می کند. دولت بخشی از آن را می گیرد، آن را در ظرف کوکی ذخیره می کند و بعداً آن را دوباره توزیع می کند.

مشکل اینجاست که این مالیات از همه کارگران صرف نظر از جنسیت و سن آنها گرفته می شود. از این رو، برخی از کارگران هستند که هرگز از مزایای مرخصی زایمان با حقوق بهره مند نمی شوند. با این حال، آنها نیز توسط دولت مجبور به پرداخت هزینه ها هستند.

شکاف دستمزد جنسیتی

تأثیر مرخصی اجباری زایمان کاملاً مشابه است حتی اگر از شرکت‌ها خواسته شود که به جای دولت صورت حساب را بپردازند. تنها تفاوت این است که به جای اینکه همه کارکنان هزینه کمی بپردازند تا تعداد کمی از آنها سود ببرند، شرکت ها اطمینان حاصل می کنند که فقط کارکنان مربوطه مجبور به پرداخت هستند.

به نوعی مرخصی اجباری زایمان تا حدودی مسئول شکاف دستمزد جنسیتی است. همانطور که در بالا ذکر شد، شرکت ها واحدهای تجاری هستند که برای ایجاد سود وجود دارند. به منظور ایجاد سود، کسب و کارها باید تمام هزینه های ممکن از جمله هزینه های احتمالی را در نظر بگیرند. بنابراین، زمانی که کسب‌وکارها کارمندانی را استخدام می‌کنند، تمایل دارند پیش‌بینی کنند که آیا در آینده باید مرخصی زایمان بپردازند یا خیر. به همین دلیل است که زنانی که در آینده نزدیک مادر می شوند اغلب دستمزد کمتری نسبت به همسالان خود دریافت می کنند.

حال، این می تواند به این معنا باشد که سازمان در حال افراط در تبعیض است. با این حال، این لزوما درست نیست. اگر شرکت‌ها دقیقاً به مردان و زنان دستمزد می‌دادند، در واقع دستمزد کمتری به مردان می‌دادند! از این رو، شکاف دستمزد جنسیتی ممکن است لزوماً یک توطئه شیطانی برای اجرای مردسالاری نباشد. سازمان هایی که با هدف سود کار می کنند هیچ علاقه ای به اجرای پدرسالاری ندارند. واقعیت این است که این فقط مکانیسم بازار در کار است.

سازمان ها همچنین اقدامات دیگری را برای اصلاح دستمزد پرداختی در صورت اجرای مرخصی استحقاقی زایمان انجام می دهند. این یک واقعیت شناخته شده است که شرکت ها تمایل دارند ارزیابی عملکرد ضعیفی را به مادران باردار ارائه دهند. از آنجایی که این ارزیابی های عملکرد اغلب با افزایش حقوق مرتبط است، سازمان به نوعی هزینه های خود را بازیابی می کند. به مدت شش ماه حقوق اضافه پرداخت می کند. با این حال، حقوق کلی پرداختی را کاهش می دهد تا زیان های خود را جبران کند.

عدم تمایل به استخدام

در نهایت، مرخصی اجباری زایمان، کارفرمایان را نسبت به استخدام کارمندانی که احتمال بارداری دارند محتاط می کند. جهان مدرن با تحرک نیروی کار مشخص می شود. این بدان معناست که کارگران می توانند به سادگی از یک شرکت به شرکت دیگر در یک بازه زمانی بسیار کوتاه نقل مکان کنند. در چنین شرایطی، اگر کارفرما 6 ماه مرخصی زایمان را پرداخت کند و کارمند از سازمان خارج شود، کارفرما در دست می ماند. بسیاری از صنایع مانند خطوط هوایی و مدارس که زنان زیادی در آن کار می کنند، این وضعیت را تجربه کرده اند. این صنایع تجربه کرده اند که مرخصی های زایمان با حقوق نیز ابهام زیادی برای کسب و کار ایجاد می کند. کارفرمایان واقعا نمی توانند منابع زنانه را برای پروژه های برتر برنامه ریزی یا تخصیص دهند زیرا ادامه آنها با شرکت قابل پیش بینی نیست.

بنابراین، اگر کسب‌وکارها مجبور شوند هزینه‌های زایمان کارمندان خود را خودشان بپردازند، از استخدام نامزدها در جایی که ممکن است هزینه‌های احتمالی آینده را ببینند، اجتناب می‌کنند.

نکته اصلی این است که دولت باید از اجبار سازمان ها به پرداخت صورت حساب دست بردارد. در عوض، می‌تواند مسئله زایمان را به بازار کار واگذار کند. اگر تعداد قابل توجهی از شاغلان بر این باورند که ارائه مرخصی استحقاقی زایمان وظیفه کارفرماست، کارفرمایان مجبور به ارائه این تسهیلات خواهند شد. در بلندمدت، تسهیلات داوطلبانه بهتر از کمک‌های اجباری عمل می‌کنند.

بدون نظر

پاسخ دهید