رهبری یک مهارت است که به طور مداوم در حال تکامل است. با یادگیری بیشتر در مورد خود، نقاط قوت و ضعف خود، می توانید نیازهای رشدی خود را تعیین کنید و ایده روشنی در مورد زمینه هایی که باید در آنها پیشرفت کنید به دست آورید. برای تشویق رشد شخصی و حرفه ای یک فرد، می توان برنامه های رهبری متناسب را توسعه داد. برنامه‌های سفارشی‌شده به شما کمک می‌کنند تا با بهبود خودآگاهی و اصلاح رفتار، شما را در جایی که می‌خواهید در یک بازه زمانی خاص باشید، راهنمایی کنند. رهبران خوب می دانند چگونه رفتارهای خود را تغییر دهند و برای تغییر رفتار خود، خودآگاهی خود را توسعه می دهند که بیشتر به اصلاح رفتار کمک می کند. به این ترتیب، رهبری یک چرخه خود تداومی است. دامنه تغییرات رفتاری از تبدیل شدن به یک شنونده بهتر تا ایجاد یک تغییر در سطح سازمان یا نگرش به تنوع متغیر است.

برنامه توسعه رهبری یک برنامه جامع است که به ایجاد شغل شما در مسیر استراتژیک رهبری کمک می کند. به طور خلاصه، این بیانیه چشم انداز شما است که با تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی و نقاط قوت استراتژیک تعیین می کند که می خواهید ظرف 3 تا 5 سال آینده کجا باشید.

به عنوان یک رهبر، شما سعی می کنید واکنش مناسب تری نشان دهید و به موقعیت های مختلف به طور موثر پاسخ دهید. با بهبود خودآگاهی خود به عنوان یک رهبر، می توانید توانایی خود را در مدیریت یادگیری خود با ایجاد یک برنامه توسعه رهبری افزایش دهید. یک برنامه رهبری موثر باید مستند شده و دسترسی آسانی داشته باشد. همانطور که بحث شد، باید قابل سفارشی سازی باشد و زمینه تطبیق آن با الزامات شرایط متغیر را داشته باشد.

سوالات اساسی که باید قبل از شروع برنامه توسعه رهبری از خود بپرسید عبارتند از:

 

 • قبل از تدوین یک برنامه رهبری، دریابید که چقدر آماده هستید تا خود را به این نوع تلاش متعهد کنید. 

   

 • ارزیابی کنید که چه مهارت ها یا شایستگی هایی به عنوان یک رهبر دارید. 

   

 • تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید برنامه‌های خود را برای مدت زمان ثابتی و ترجیحاً برای 8 تا 24 ماه اجرا و دنبال کنید تا بهترین نتایج را داشته باشید. 

   

 • مشخص کنید که آیا حوصله و پشتکار برای پایبندی به این روند را دارید، حتی زمانی که با موانعی روبرو می شوید. 

توسعه رهبری یک فرآیند مداوم است. برای هر فردی مهم نیست که چقدر دانش داشته باشد یا به شایستگی ها و مهارت های لازم به عنوان یک رهبر مجهز باشد، توسعه رهبری یک فرآیند مستمر است و به مقابله با چالش های حرفه ای کمک می کند.

مراحلی که باید در هنگام تدوین برنامه رهبری دنبال شود

قبل از نوشتن برنامه، باید اطلاعات لازم را از خودارزیابی جمع آوری کنید تا داده های خود را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنید. با استفاده از این تجزیه و تحلیل، می توانید چشم انداز را بیان کنید و اهدافی را برای توسعه رهبری تعیین کنید.

گردآوری داده ها و تجزیه و تحلیل داده های خود ارزیابی

با تجزیه و تحلیل داده هایی که سازماندهی کرده اید، تصمیم بگیرید که چه اهدافی را می خواهید برای بهبود در چند سال آینده هدف قرار دهید. پنج عنصر را می توان در نظر گرفت:

موقعیت: می توانید وضعیت موجود خود را بر اساس نکات زیر تجزیه و تحلیل کنید:

 

 • از خودتان سوال کنید که آیا محیط کار باعث ایجاد فضای مثبت برای رشد و روحیه بالا می شود یا خیر؟ 

   

 • آیا مانع بهره وری شما می شود یا به هر حال به شما کمک می کند؟ 

   

 • شناسایی اقدامات احتمالی اصلاحی که می تواند برای بهبود وضعیت موجود اجرا شود. 

مثال:

 

 • این مرحله شامل ارزیابی رفتارهای فعلی شماست. 

   

 • تعیین دستورالعمل‌ها یا برنامه‌های عملیاتی ممکن برای اصلاح یا بهبود رفتارهایی که می‌خواهید تغییر دهید. 

ارزیابی:

 

 • در مورد راه‌های احتمالی که می‌توانید از طریق آن‌ها می‌توانید شایستگی‌های موجود خود را ارزیابی کنید و تکنیک‌های بالقوه‌ای را که می‌توانید در طول فرآیند خودارزیابی در سراسر برنامه به کار ببرید، تصمیم بگیرید. 

دانش:

 

 • می‌توانید در مورد زمینه‌هایی که قبلاً در آن‌ها تخصص قوی جمع‌آوری کرده‌اید و زمینه‌هایی که در آن‌ها نیاز به بهبود دارید یا به تجربه بیشتری نیاز دارید فکر کنید. 

   

 • تصمیم بگیرید که آیا برای غلبه بر نقاط ضعف خود و توسعه دانش خود در زمینه های خاص باید زمان بیشتری را صرف کار با بخش های فردی کنید؟ 

تحصیلات:

 

 • در مورد حوزه هایی که در آنها به آموزش یا آموزش بیشتر نیاز دارید، تصمیم بگیرید. 

   

 • تصمیم بگیرید که آیا فقط به دانش عملی یا اخلاقی نیاز دارید که بتوانید از همسالان خود به دست آورید، به جای ادامه دادن به آموزش رسمی که ممکن است گاهی اوقات بیش از حد ایده آل به نظر برسد. 

بیان دیدگاه خود برای موفقیت و تعیین اهداف برای تحقق چشم انداز

قدم بعدی این است که به چشم انداز کلی خود برای سال آینده و 3-5 سال آینده فکر کنید. یک چشم انداز شخصی و یک برنامه برای جایی که می خواهید ظرف 3 تا 5 سال آینده باشید، ایجاد کنید. برخی از اهداف محکمی را که می خواهید برای تحقق چشم انداز به دست آورید، بنویسید. اهداف باید SMART خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه و محدود به زمان باشند.

اهداف خاص: به طور واضح و دقیق مشخص کنید که چه نوع اهدافی را می خواهید در یک دوره مشخص انجام دهید، چگونه و چرا می خواهید به آن اهداف برسید.

اهداف قابل اندازه گیری: یک معیار سنجش پذیری بسیار حیاتی است، زیرا به ارزیابی زمینه های موفقیت و شکست در تحقق اهداف شما کمک می کند.

اهداف قابل دستیابی: اهدافی که یک رهبر مایل به دستیابی به آن است باید امکان پذیر و امکان پذیر باشد. در غیر این صورت ممکن است منجر به از دست دادن سطح انگیزه شود.

اهداف واقع بینانه: قرار است اهداف از پیش تعریف شده واقع بینانه باشند به این معنا که یک رهبر باید منابع و شایستگی های لازم برای تحقق آن اهداف را داشته باشد.

محدود به زمان: اهداف را در چارچوب زمانی مشخص تعیین کنید یا ضرب الاجل تعیین کنید، زیرا این امر باعث ایجاد احساس فوریت می شود و سطح انگیزه را بهبود می بخشد.

مثال زیر را می توان به عنوان اهداف SMART برای گنجاندن در برنامه رهبری در نظر گرفت:

 

 • برای تکمیل فعالیت های برندسازی در سراسر سرزمین های اصلی هند تا پایان سال 2018 برای دستیابی به هدف رشد 25٪. 

نوشتن طرح

فرآیند نوشتن طرح شامل تعیین اهداف توسعه در چندین حوزه شایستگی است. می توان آن را به سه بخش تقسیم کرد:

 

 • اهداف آینده شما 

   

 • مسئولیت های فعلی و آینده 

   

 • جدول زمانی که در آن می خواهید به چیزهایی برسید 

از تجزیه و تحلیل خود، چشم انداز و اهداف هوشمندانه خود را پر کنید. مسئولیت‌های فعلی‌تان و آنچه احساس می‌کنید ممکن است در آینده باشد را فهرست کنید. جدول زمانی خود را برای دستیابی به اهداف مشخص کنید و زمینه هایی را که می خواهید برای توسعه شخصیت رهبری روی آنها کار کنید مشخص کنید.

بدون نظر

پاسخ دهید