زمان حال هیجان انگیز است زیرا قوانین تجارت در هر حوزه ای در حال بازنویسی هستند. فناوری و پیشرفت در همه زمینه های دانش همراه با جهانی شدن، اینترنت و انقلاب ارتباطات، شیوه زندگی، کار و همچنین تجارت ما را تغییر داده است.

کسب و کارها دیگر مثل قبل نیستند. هر حوزه ای از کسب و کار از تحقیق و توسعه، ارائه محصول و خدمات، تولید و همچنین بازاریابی و سبک های مدیریت تغییر کرده است. فناوری به یک عامل اصلی برای شرکت ها برای انجام عملیات و تجارت خود تبدیل شده است.

به عنوان یک دانشجوی مدیریت، اگر شرکت‌ها و سازمان‌هایی را که شرکت‌های جهانی هستند که در چند دهه گذشته وجود داشته‌اند و به رشد خود ادامه می‌دهند، بررسی کنید، طبیعتاً متعجب خواهید شد که چه چیزی این شرکت‌ها را به غول‌های تجاری جهانی تبدیل کرده است.

شرکت هایی مانند زیراکس، جنرال الکتریک، آی بی ام، اچ پی، سونی، نایک، سامسونگ، توشیبا و غیره برندهای جهانی هستند که در هر کشور و هر بازاری خواهید یافت.

این برندهای جهانی با وجود رقابت شدید و شدید و چرخه عمر کوتاه تر محصول، با موفقیت بر بازارها تسلط یافته و رهبری خود را حفظ کرده و وفاداری باورنکردنی به برند ایجاد کرده اند.

از منظر مدیریت، بسیار جالب است که بفهمیم چه چیزی این سازمان‌ها را هم به عنوان رهبران سازمان و هم به عنوان رهبران برند موفق کرده است. کارشناسان مدیریت در مورد فرهنگ سازمانی، ارزش ها، چشم انداز و رهبری به عنوان عوامل کمک کننده ای که این سازمان ها را به پیش می برند و رشد می دهند صحبت می کنند. در حالی که این دیدگاه کاملاً درست است، ایجاد رهبر برند بیش از اینها به سیستم ارزشی مدیریت و سازمانی مربوط می شود. چه چیزی به این شرکت ها برتری می دهد؟ چه چیزی باعث می شود این سازمان ها در مواجهه با چالش های رقبا و فناوری و سایر عواملی که رفتار و نیازهای مصرف کننده را تغییر می دهند، به حفظ و رشد رهبری خود ادامه دهند؟ چگونه این سازمان‌ها موفق می‌شوند در بازارها همگام باشند؟

رهبران بازار جهانی یا رهبران برند از طریق تمایز ارزشی که به مشتریان خود ارائه می دهند از بقیه جدا می مانند . چنین سازمان هایی به طور مستمر برای دستیابی به برتری در محصول یا خدمات انتخابی خود تلاش می کنند و اطمینان حاصل می کنند که همیشه از انتظارات مشتری جلوتر هستند. این تنها زمانی امکان پذیر است که سازمان یا مدیریت یک استراتژی بازاریابی مشخص را بپذیرند و برای ایجاد برتری در سیستم تحویل بازار انتخاب شده تلاش کنند.

چه چیزی باعث می‌شود افراد مادام‌العمر مشتریان اپل یا آی‌بی‌ام باشند و به سمت سایر محصولات مقرون به صرفه نروند؟ چه چیزی IKEA و Wall Mart را بهترین مکان‌های جهان برای خرید مشتریان می‌کند، علی‌رغم اینکه چندین شرکت دیگر طیف محصولات مشابهی را ارائه می‌دهند؟ مک دونالد چه کاری انجام می دهد که باعث می شود مردم در سراسر جهان همیشه به فروشگاه های آنها هجوم ببرند؟

این شرکت‌ها انتخاب کرده‌اند که مجموعه‌ای از قوانین بازاریابی انتخابی را شناسایی کرده و از آنها پیروی کنند و بر ارائه ارزش پیشنهادی دائما منحصربه‌فرد تمرکز کرده و جایگاهی برای خود در بازار ایجاد کنند. یافتن ارزش پیشنهادی مناسبی که منحصر به فرد باشد و ادامه تلاش برای حفظ برتری در ارزش پیشنهادی خود و همچنین اطمینان از اینکه می تواند روندهای نوظهور در محیط را پیش بینی کند و همچنین نسبت به مشتری حساس باشد و بتواند نیازهای آنها را پیش بینی کند. و استفاده از همه این متغیرها برای تقویت پیشنهاد تحویل ارزش مستلزم استراتژی بازاریابی و نظم و انضباط است که این شرکت ها را از بقیه متمایز می کند.

مطالعه سازمان ها از منظر استراتژی بازاریابی و رهبری، مطالعه بسیار جالب و مفیدی را برای تمامی دانشجویان رشته مدیریت ایجاد می کند.

بدون نظر

پاسخ دهید

18 − هفده =