اخلاق سازمانی – معنا و اهمیت آن

یک سازمان زمانی شکل می‌گیرد که افراد با پیشینه‌های مختلف و علایق گوناگون در یک پلت فرم مشترک گرد هم آیند و در جهت اهداف و مقاصد از پیش تعریف‌شده تلاش کنند.

کارکنان دارایی های یک سازمان هستند و حفظ آراستگی و فضای محیط کار برای آنها ضروری است.

اخلاق سازمانی چیست؟

 

نحوه پاسخگویی سازمان به محیط بیرونی به اخلاق سازمانی اشاره دارد . اخلاق سازمانی شامل دستورالعمل ها و اصول مختلفی است که نحوه رفتار افراد در محل کار را تعیین می کند.

همچنین به آیین نامه رفتار افراد شاغل در یک سازمان خاص اشاره دارد.

هر سازمانی برای کسب سود می دود، اما نحوه کسب درآمد مهم تر است. هیچ سازمانی برای کسب درآمد نباید به ابزارهای ناعادلانه متکی باشد . باید درک کرد که پول تنها چیز مهم نیست. غرور و افتخار مهمتر است. اولین اولویت یک فرد می تواند کسب درآمد باشد، اما او نباید خیلی پایین بیاید تا بتواند این کار را انجام دهد.

کودکان زیر چهارده سال نباید برای کار در هیچ سازمانی استخدام شوند. دوران کودکی بهترین دوران زندگی انسان است و هیچ کودکی را نباید از کودکی خود محروم کرد .

كاركنان نبايد در تخريب يا دستكاري اطلاعات براي به دست آوردن نتيجه افراط كنند. دستکاری داده ها در دنیای شرکت ها کاملاً غیراخلاقی و غیرحرفه ای تلقی می شود. به یاد داشته باشید که اگر کسی صادق باشد، همه چیز همیشه به نفع او خواهد بود.

کارکنان نباید اطلاعات شرکت را به هیچ یک از طرف های خارجی منتقل کنند. هیچ یک از خط مشی ها و دستورالعمل های سازمان خود را با دیگران به اشتراک نگذارید. بهتر است مسائل رسمی را با دوستان و اقوام مطرح نکنید. داده ها یا اطلاعات محرمانه نباید تحت هیچ شرایطی درز کند.

در معاملات پولی و انواع معاملات باید انصاف مطلق وجود داشته باشد . هرگز مشتریان خود را فریب ندهید.

سازمان ها نباید هیچ کارمندی را بر اساس جنسیت، ظاهر فیزیکی، سن یا سابقه خانوادگی تبعیض قائل شوند. با کارمندان زن باید با احترام رفتار شود. از کارمندان زن خود نخواهید که تا دیروقت سر کار بمانند. تبعیض قائل شدن با کارکنان فقط به این دلیل که به یک پیشینه مرفه تعلق ندارند، غیراخلاقی است. کارمندان را باید از روی کارشان قضاوت کرد نه چیز دیگری.

سازمان نباید هیچ یک از کارکنان را استثمار کند . کارمندان باید با توجه به زحمات و تلاش هایشان دستمزد دریافت کنند. اگر افراد تا دیر وقت شب کار می کنند، مطمئن شوید که اضافه کاری پرداخت می شود. مدیریت باید اطمینان حاصل کند که کارکنان حقوق معوقه، پاداش، مشوق ها و سایر بازپرداخت های خود را به موقع دریافت می کنند.

سرقت اموال اداری کاملاً غیراخلاقی است.

سازمان باید از ایمنی کارکنان مراقبت کند . افراد نباید در معرض شرایط خطرناک قرار گیرند.

هرگز به مشتریان خود دروغ نگویید . دادن وعده های دروغین به مصرف کنندگان غیرحرفه ای است. در تبلیغات باید تصویر واضحی از محصول ارائه شود. کاری را که سازمان شما نمی تواند ارائه دهد، انجام ندهید. مهم است که با مشتریان خود صادق باشید تا از آنها انتظار وفاداری داشته باشید. فریب دادن مشتریان کاملاً غیراخلاقی است.

محصولات نباید تهدیدی برای محیط زیست و انسان باشند.

کارمندانی که در دوره آزمایشی هستند می توانند در هر زمان اخراج شوند، اما سازمان ها باید قبل از اخراج کارکنان دائمی یک ماه اخطار دهند. به همین ترتیب کارمندان دائمی باید قبل از استعفا از خدمات فعلی یک ماه اخطار خدمت کنند. کارمندان نمی توانند به طور ناگهانی سر کار نیایند.

بدون نظر

پاسخ دهید