فرهنگ کار – معنا، اهمیت و ویژگی های یک فرهنگ سالم

یک سازمان برای دستیابی به اهداف و مقاصد معین از طریق گرد هم آوردن افراد در یک پلت فرم مشترک و ایجاد انگیزه در آنها برای ارائه بهترین سطح خود شکل می گیرد. لذت بردن در محل کار برای کارکنان ضروری است تا احساس وفاداری نسبت به آن ایجاد شود.

فرهنگ کار نقش مهمی در استخراج بهترین ها از کارکنان و چسبیدن آنها به سازمان برای مدت طولانی ایفا می کند . سازمان باید فضای مثبتی را به کارکنان ارائه دهد تا آنها به جای مداخله در کار یکدیگر، روی کار خود تمرکز کنند.

فرهنگ کار چیست؟

فرهنگ کار مفهومی است که به مطالعه موارد زیر می پردازد:

 • باورها، فرآیندهای فکری، نگرش کارکنان.
 • ایدئولوژی ها و اصول سازمان.

این فرهنگ کاری است که نحوه تعامل کارکنان با یکدیگر و نحوه عملکرد یک سازمان را تعیین می کند.

در زبان عامیانه فرهنگ کار به ذهنیت کارکنان اشاره دارد که بیشتر فضای سازمان را تعیین می کند.

زمانی گفته می شود که یک سازمان دارای فرهنگ کاری قوی است که کارکنان از قوانین و مقررات سازمان پیروی کنند و دستورالعمل های موجود را رعایت کنند. با این حال، سازمان‌های خاصی وجود دارند که در آن‌ها کارکنان تمایلی به پیروی از دستورالعمل‌ها ندارند و تنها با رویه‌های سختگیرانه مجبور به کار می‌شوند. چنین سازمان هایی فرهنگ ضعیفی دارند.

ویژگی های فرهنگ کار سالم

 

 • فرهنگ کار سالم منجر به رضایت کارکنان و افزایش بهره وری می شود. 

   

 • کارمندان باید با یکدیگر صمیمانه رفتار کنند . آدم باید به همکارش احترام بگذارد. غیبت کردن کاملاً غیرحرفه ای تلقی می شود و برای داشتن یک فرهنگ کار سالم باید از آن اجتناب کرد. از درگیری ها و سیاست های زننده در محل کار، هیچ چیز به دست نمی آید. 

   

 • هر کارمند باید به عنوان یک کارمند رفتار شود . جانبداری منجر به بی انگیزگی کارکنان و در نهایت فرهنگ کاری ناسالم می شود. کارمندان را فقط باید از روی کارشان قضاوت کرد نه چیز دیگری. روابط شخصی باید در محل کار عقب نشینی کند. به کسی لطف نکنید فقط به این دلیل که او از بستگان شماست. 

   

 • قدردانی از مجریان برتر مهم است . کارمندان را تحسین کنید تا هر بار از آنها انتظار کار خوب داشته باشید. به آنها دست بزنید. اجازه دهید آنها احساس کنند برای سازمان خود ضروری هستند. از کسانی که عملکرد خوبی نداشته اند انتقاد نکنید، در عوض از آنها بخواهید برای دفعه بعد جوراب خود را بالا بکشند. به جای اخراج فوری، یک فرصت بیشتر به آنها بدهید. 

   

 • تشویق به بحث در محل کار . کارمندان باید در مورد مسائل بین خود بحث کنند تا به نتایج بهتری برسند. هر کس باید آزادی بیان نظرات خود را داشته باشد. رهبران و مدیران تیم باید مرتباً با زیردستان تعامل داشته باشند. شفافیت در همه سطوح برای روابط بهتر بین کارکنان و فرهنگ کار سالم ضروری است. دستکاری اطلاعات و دستکاری داده ها یک نه شدید در محل کار است. اجازه دهید اطلاعات به شکل دلخواه خود جریان یابد. 

   

 • سازمان باید خط مشی های کارمند دوستانه و دستورالعمل های عملی داشته باشد. انتظار اینکه یک کارمند در روز تولدش تا پاسی از شب کار کند، به سادگی غیرعملی است. قوانین و مقررات باید به نفع کارکنان باشد. کارکنان باید آراستگی سازمان را حفظ کنند. نظم و انضباط در محل کار مهم است. 

   

 • «رویکرد هیتلر» در سناریوی کنونی نمی گنجد . روسا باید بیشتر شبیه مربیان کارمندان باشند. رهبران تیم باید منبع الهام برای زیردستان باشند. از مافوق انتظار می رود که حس جهت دهی به کارمندان ایجاد کنند و در صورت نیاز آنها را راهنمایی کنند. اعضای تیم باید به راحتی به کابین رئیس خود دسترسی داشته باشند. 

   

 • فعالیت های تیم سازی را برای پیوند دادن کارمندان به یکدیگر ترویج دهید . اجرای برنامه های آموزشی، کارگاه ها، سمینارها و ارائه برای ارتقاء مهارت های موجود کارکنان. آنها را برای روزهای سخت آماده کنید. آنها باید تحت هر شرایط عجیب و غریب یا تغییر در فرهنگ کاری آماده باشند.

بدون نظر

پاسخ دهید