مراحل روابط بین فردی

روابط بین فردی به ارتباط قوی بین افراد دارای علایق و اهداف مشترک اشاره دارد.

احساس اعتماد، وفاداری و تعهد در یک رابطه ضروری است. افراد برای جلوگیری از سوء تفاهم و تعارض در رابطه باید به شریک خود اعتماد کنند و به آنها احترام بگذارند.

مراحل یک رابطه بین فردی

رشد یک رابطه و موفقیت در آزمون زمان نیاز به زمان دارد.

در یک رابطه دو احتمال وجود دارد:

 

 1. احتمال – 1: دو نفر ممکن است به عنوان یک غریبه صرفاً یک رابطه را شروع کنند. آنها به آرامی یکدیگر را می شناسند و به تدریج از نظر عاطفی و ذهنی به شریک زندگی خود وابسته می شوند. چنین روابطی اغلب منجر به تعهدات پایدار می شود که در آن افراد تصمیم می گیرند تا زمانی که مرگ آنها را از هم جدا کند با یکدیگر باشند. 

   

 2. احتمال – 2: دو نفر ممکن است شروع خوبی داشته باشند اما به زودی با مشکلاتی روبرو شوند. مشکلات در روابط زمانی شروع می شود که افراد نظرات، دیدگاه های متفاوتی داشته باشند و نتوانند به راه حل قابل قبولی برسند. در چنین مواردی، افراد تصمیم می‌گیرند برای شروعی تازه از یک رابطه خارج شوند. 

به گفته روانشناس معروف جورج لوینگر، هر رابطه ای پنج مرحله را طی می کند.

 

 1. مرحله اول – آشنایی 

  آشنایی به شناخت یکدیگر اشاره دارد. برای شروع رابطه افراد باید یکدیگر را به خوبی بشناسند.

  ممکن است دو نفر در جایی با هم ملاقات کنند و فوراً به آن ضربه بزنند. افراد احساس می کنند که جذب یکدیگر می شوند و تصمیم می گیرند وارد یک رابطه شوند.

  دوستان مشترک، گردهمایی‌های اجتماعی، سازمان‌های مشابه نیز به افراد کمک می‌کنند تا ملاقات کنند، یخ را بشکنند، با یکدیگر آشنا شوند و رابطه برقرار کنند.

   

 2. مرحله دوم – مرحله ساخت 

  این مرحله ای است که رابطه در واقع رشد می کند. افراد دیگر غریبه نیستند و شروع به اعتماد به یکدیگر می کنند.

  افراد باید با یکدیگر سازگار باشند تا این رابطه برای مدت طولانی تری ادامه یابد. افراد با علایق و پیشینه‌های مشابه در مقایسه با افراد با پیشینه‌های مختلف و اهداف متفاوت، تمایل بیشتری به برخورد با یکدیگر دارند.

  مرحله ایجاد در یک رابطه اغلب با نزدیک شدن دو نفر، پرشور بودن و احساس نسبت به یکدیگر مشخص می شود.

   

 3. مرحله سوم – مرحله ادامه 

  این مرحله ای است که رابطه به تعهدات پایدار شکوفا می شود. زمانی است که افراد پس از شناخت خوب همدیگر تصمیم می گیرند در کنار هم باشند و گره بزنند.

  اعتماد و شفافیت برای اینکه جذابیت برای همیشه در رابطه بماند ضروری است.

   

 4. مرحله چهارم – زوال 

  همه روابط از این مرحله عبور نمی کنند. عدم سازگاری، اعتماد، عشق و مراقبت اغلب منجر به سوء تفاهم و مشکلات جدی در روابط می شود.

  افراد گاهی سازگاری با یکدیگر را بسیار دشوار می دانند و در نهایت تصمیم می گیرند که رابطه خود را به پایان برسانند.

  سازش بخشی جدایی ناپذیر از هر رابطه است. افرادی که در سازش با یکدیگر شکست می خورند، به سختی می توانند رابطه را به سطح بعدی ببرند.

   

 5. مرحله پنجم – مرحله پایان 

  پنجمین و آخرین مرحله پایان یک رابطه است.

  رابطه به هر یک از دلایل زیر قطع می شود

  • مرگ هر یک از شرکا
  • طلاق
  • جدایش، جدایی

یک رابطه ایده آل منجر به تعهدات و ازدواج های پایدار می شود، در حالی که برخی از روابط هستند که با یک نکته مثبت شروع می شوند اما به طور ناگهانی به پایان می رسند.

بدون نظر

پاسخ دهید