روش بررسی

روش پیمایش تکنیک جمع آوری داده ها از طریق پرسیدن سوال از افرادی است که تصور می شود اطلاعات مورد نظر را دارند. یک لیست رسمی از پرسشنامه تهیه شده است. به طور کلی از یک رویکرد غیر مبدل استفاده می شود. از پاسخ دهندگان در مورد نظر علایق جمعیت شناختی سؤالاتی پرسیده می شود.

مزایای روش نظرسنجی

 1. در مقایسه با روش های دیگر (مشاهده مستقیم، آزمایش)، بررسی طیف وسیع تری از اطلاعات را به دست می دهد. نظرسنجی ها برای تولید اطلاعات در مورد ویژگی های اجتماعی-اقتصادی، نگرش ها، نظرات، انگیزه ها و غیره و جمع آوری اطلاعات برای برنامه ریزی ویژگی های محصول، رسانه های تبلیغاتی، ارتقای فروش، کانال های توزیع و سایر متغیرهای بازاریابی موثر هستند.
 2. معمولاً سؤال کردن سریعتر و ارزانتر از Observation است.
 3. پاسخگویی به سوالات ساده است.
 4. داده ها قابل اعتماد هستند
 5. تنوع نتایج کاهش می یابد.
 6. تجزیه و تحلیل، نقل قول و ارتباط متقابل داده های به دست آمده با روش پیمایش نسبتاً ساده است

معایب روش نظرسنجی

 1. عدم تمایل پاسخ دهندگان به ارائه اطلاعات – این امر مستلزم فروشندگی از سوی مصاحبه کننده است. مصاحبه کننده ممکن است اطمینان دهد که اطلاعات محرمانه خواهد ماند یا از تکنیک ارائه برخی هدایا استفاده می کند.
 2. ناتوانی پاسخ دهندگان در ارائه اطلاعات – این ممکن است به دلیل
  1. عدم آگاهی
  2. از بین رفتن حافظه
  3. ناتوانی در شناسایی انگیزه های آنها و ارائه “دلایل چرا؟” برای اعمالشان
 3. سوگیری های انسانی پاسخ دهندگان وجود دارد، به عنوان مثال: “خود”
 4. مشکلات Symantec وجود دارد – اگر نگوییم غیرممکن است، بیان یک سؤال به گونه ای که دقیقاً برای هر پاسخ دهنده معنی داشته باشد، دشوار است. به طور مشابه، دو عبارت متفاوت از یک سؤال اغلب نتایج کاملاً متفاوتی را به همراه خواهند داشت.

چگونه بر محدودیت های روش پیمایش غلبه کنیم

 1. قاب بندی و بیان دقیق سوالات.
 2. کنترل دقیق جمع‌آوری داده‌ها با استفاده از محققین آموزش دیده ویژه که واکنش‌های ظریف افراد مصاحبه‌شده را با دقت گزارش می‌کنند.
 3. تفاسیر محتاطانه با شناخت واضح محدودیت‌های داده‌ها و درک ناچیزی از آنچه که داده‌ها دقیقاً نشان می‌دهند. این به ویژه در مورد پاسخ به سؤالاتی مانند – “چه قیمتی را می خواهید برای این محصول بپردازید؟”
 4. نگاه کردن به حقایق به صورت نسبی و نه مطلق. به عنوان مثال – یک نظرسنجی توسط یک تیم دندانپزشکی نشان داد که تعداد خانواده‌هایی در گروه متوسط ​​درآمد از خمیردندان گرفته شده به خودی خود به معنای مطلق استفاده می‌کنند، نتایج نظرسنجی تا حدی تردید دارد. حتی اگر خوانش‌های گروهی فردی متفاوت باشد، مثلاً برای خانواده‌های گروه‌های با درآمد بالا می‌تواند 90 درصد باشد. از این رو ما باید به واقعیت ها به صورت نسبی و نه مطلق نگاه کنیم

بدون نظر

پاسخ دهید