تجزیه و تحلیل SWOT گوگل

نقاط قوت

 

 • رهبر بازار در موتورهای جستجو 

  شاید بزرگترین نقطه قوت گوگل این باشد که پیشروی بلامنازع در موتورهای جستجو است، به این معنی که در جستجوهای اینترنتی در سرتاسر جهان سهمی سلطه جو و بزرگ دارد. گوگل بیش از 65 درصد از سهم بازار جستجوهای اینترنتی را در اختیار دارد و رقبا حتی به جایی که گوگل می کند نزدیک نمی شوند.

   

 • امکان ایجاد ترافیک کاربر 

  گوگل یک برند خانگی در جهان است، توانایی آن در هدایت ترافیک کاربران اینترنت افسانه ای است و این به آن کمک کرده تا به یکی از قدرتمندترین برندهای جهان تبدیل شود. در واقع، گوگل به طور میانگین بیش از 1.2 میلیارد بازدید در ماه از نظر جستجوهای منحصر به فردی که کاربران در سایت انجام می دهند، دارد. این به آن برتری بی رقیب و بی نظیری نسبت به رقبای خود در بازار می دهد.

   

 • درآمد حاصل از تبلیغات و نمایش 

  مدل درآمدی آن که در آن سودهای هنگفتی را از طریق مشارکت با سایت‌های شخص ثالث به‌دست می‌آورد، شرکت را تا آنجا که توانایی آن در جمع‌آوری منابع و افزایش رده بالا و پایین‌تر آن است، در جایگاه خوبی نگه داشته است. این یکی دیگر از نقاط قوت اصلی این شرکت است که به آن کمک کرده است تا ارتفاعات بیشتری را افزایش دهد.

   

 • معرفی تکنولوژی های اندروید و موبایل 

  آخرین نقطه قوت مورد بحث در اینجا مربوط به پذیرش فن آوری های اندروید و موبایل است، این امر باعث شده است تا در این دستگاه ها و سیستم عامل ها به رقیب مستقیم اپل تبدیل شود.

نقاط ضعف

 

 • اتکای بیش از حد به رازداری 

  گوگل الگوریتم خود را برای جستجوها یا حتی فرمول اصلی خود را در رابطه با جستجوهای اینترنتی فاش نمی کند که منجر به انتقاد بسیاری از کارشناسان از شرکت به دلیل غیرشفاف بودن و پنهان شدن در پشت پوشش محرمانه می شود. با این حال، در سال‌های اخیر، گوگل با ارائه نسخه‌ای از الگوریتم موتور جستجوی منحصربه‌فرد خود، گام‌هایی برای رفع این مشکل برداشته است.

   

 • کاهش نرخ تبلیغات 

  در سال های اخیر و به خصوص در سال 1392، این شرکت با کاهش درآمدهای تبلیغاتی مواجه بوده و در نتیجه سودآوری شرکت ضربه خورده است. این تا حدی به دلیل کندی مداوم اقتصاد جهانی است و تا حدی به دلیل این است که رقبا به شیوه‌ای تهاجمی‌تر به آن ضربه می‌زنند. در واقع، اپل در حال حاضر اقداماتی را برای به دست آوردن درآمد موتورهای جستجو در دستگاه های خود انجام داده است و از این رو، گوگل باید از چالش های پیش رو آگاه باشد.

   

 • وابستگی بیش از حد به تبلیغات 

  مدل کسب و کار گوگل به شدت به تبلیغات متکی است و اعداد نشان می دهد که بیش از 85 درصد از درآمد خود را تنها از طریق تبلیغات به دست می آورد. این بدان معنی است که هر گونه کاهش احتمالی در درآمد برای شرکت هزینه گزافی خواهد داشت (به معنای واقعی کلمه و همچنین به صورت استعاری). نکته اینجاست که گوگل باید یک مدل کسب و کار قوی تری ابداع کند که تجارت الکترونیک و تجارت تلفن همراه را همراه با مدل کسب و کار فعلی خود که تنها بر اساس درآمدهای تبلیغاتی است، بپذیرد.

   

 • عدم سازگاری با دستگاه های نسل بعدی 

  یکی دیگر از نقاط ضعف گوگل این است که با بسیاری از پلتفرم‌های محاسباتی نسل بعدی از جمله رایانه‌های موبایل و تبلت سازگار نیست و این موضوع همچنان یکی از نگرانی‌های این شرکت است.

فرصت ها

 

 • سیستم عامل اندروید 

  شاید بزرگترین فرصت برای گوگل در تلاش پیشگامانه آن در ارائه سیستم عامل اندروید (سیستم عامل) باشد که منجر به تبدیل شدن آن به رقیب مستقیم اپل و سامسونگ شده است.

   

 • تنوع به مدل های کسب و کار غیر تبلیغاتی 

  همانطور که قبلاً بحث شد، اگر شرکت مجبور است سودآور بماند، باید به درآمدهای غیر تبلیغاتی تنوع بخشد و نشانه‌های کنونی نشان می‌دهد که خود را با این امر وفق می‌دهد، همانطور که از فشار به سمت معاملات تجاری با استفاده از سایت‌های متعددش مانند Google Books، Google مشاهده می‌شود. نقشه ها و غیره

   

 • عینک گوگل و گوگل پلی 

  معرفی عینک های گوگل و گوگل پلی نوید یک تغییر بازی برای گوگل است و این فرصت قابل توجهی است که این شرکت می تواند از آن بهره برداری کند. در واقع، همین جنبه می تواند شرکت را به جهش تکاملی بعدی به دنیای نوظهور نانو محاسبات وادار کند.

   

 • پردازش ابری 

  رایانش ابری همچنان یک فرصت کلیدی برای گوگل است زیرا قبلاً در ارائه راه‌حل‌های ذخیره‌سازی و ابری تجربه کرده است. در واقع، اگر چیزی نباشد، می تواند با استفاده از الگوی محاسبات ابری به بازار سازمانی حرکت کند.

تهدیدها

 

 • مسابقه از فیس بوک 

  ظهور رسانه های اجتماعی به طور جدی تسلط گوگل در دنیای اینترنت را تهدید کرده است و این شرکت باید برای مقابله با ویژگی های فزاینده موجود در فیس بوک و توییتر تلاش کند.

   

 • محاسبات همراه 

  تهدید دیگر برای گوگل از ناحیه نوظهور محاسبات موبایلی است که با استفاده از شرکت های جدیدتر از فرصت برای افزایش حضور محاسباتی تلفن همراه خود، شرکت را تهدید می کند.

بدون نظر

پاسخ دهید