تجزیه و تحلیل SWOT آمازون

معرفی

آمازون پیشروترین خرده‌فروش آنلاین در جهان است و موفقیت آن باعث شده است که سایر خرده‌فروشان فیزیکی، آجری و ملات‌ها حضوری آنلاین داشته باشند. به دلیل گستردگی و ردپای جهانی و همچنین استراتژی های قیمت گذاری تهاجمی اش، اغلب به عنوان معادل آنلاین وال مارت شناخته می شود.

آمازون می تواند از چندین فرصت در بازارهای نوظهور استفاده کند و می تواند تضمین کند که زنجیره تامین جهانی انبارهای شبکه ای آن ارزش قابل توجهی را برای خود و سهامدارانش ارائه می دهد. علاوه بر این، آمازون باید مدل کسب و کار خود را بازنگری کند که با حاشیه‌های نزدیک به صفر کار می‌کند و این واقعیت که شرکت در پنج سال گذشته سود مناسبی به دست نیاورده است، فضای زیادی را برای پیشرفت به آن می‌دهد.

نقاط قوت

 

 • آمازون که پیشروترین خرده‌فروش آنلاین در جهان است، نقاط قوت خود را عمدتاً از یک محور استراتژیک سه جانبه در رهبری هزینه، تمایز و تمرکز به دست می‌آورد. این استراتژی منجر به این شده است که شرکت از این مسیر عمل سود ببرد و به سهامدارانش کمک کند تا ارزش شرکت را بدست آورند. 
 • آمازون در درجه اول مزیت رقابتی خود را از استفاده از فناوری اطلاعات (فناوری اطلاعات) و استفاده از تجارت الکترونیک به عنوان یک پلتفرم مقیاس پذیر و آسان برای ارتقاء که تضمین می کند شرکت به خوبی از رقبای خود جلوتر است، به دست می آورد. 
 • یکی از نقاط قوت کلیدی آمازون این است که از یادآوری ذهنی بالایی از سوی مصرف کنندگان در سراسر جهان برخوردار است و این شناخت به آن کمک کرده تا وارد بازارهای جدیدی شود که تاکنون برای بسیاری از شرکت های تجارت الکترونیک خارج از محدوده بود. 
 • این شرکت با استفاده از سیستم‌های لجستیک و توزیع برتر، توانسته است رضایت مشتریان را بهتر انجام دهد و این منجر به کسب مزیت رقابتی آمازون نسبت به رقبای خود شده است.

نقاط ضعف

 

 • در سال‌های اخیر، آمازون به‌عنوان بخشی از استراتژی تنوع‌بخشی خود، «خود را بیش از حد نازک پخش می‌کند» به این معنی که به خود اجازه داده است تا تمرکز خود را از صلاحیت اصلی خود در خرده‌فروشی آنلاین کتاب‌ها دور کند و به خود اجازه داده تا در حوزه‌های تمرکز جدیدتر سرمایه‌گذاری کند. اگرچه این ممکن است یک استراتژی خوب از منظر تنوع ریسک باشد، اما آمازون باید از از دست دادن مزیت استراتژیک خود با دور شدن از شایستگی اصلی خود آگاه باشد. 
 • از آنجایی که آمازون حمل و نقل رایگان را به مشتریان خود ارائه می دهد، در خطر از دست دادن حاشیه های خود قرار دارد و از این رو، ممکن است به دلیل این استراتژی نتواند هزینه ها را بهینه کند. 
 • با توجه به این واقعیت که آمازون تنها یک خرده‌فروش آنلاین است، تمرکز تک‌نگر بر خرده‌فروشی آنلاین ممکن است مانع برنامه‌های توسعه آن به‌ویژه در بازارهای نوظهور شود. 
 • یکی از بزرگترین نقاط ضعف و چیزی که بارها توسط تحلیلگران و کارشناسان صنعت درباره آن اظهارنظر شده است این است که آمازون در مدل‌های تجاری تقریباً با حاشیه صفر فعالیت می‌کند که به شدت سودآوری آن را کاهش داده است و با وجود اینکه این شرکت دارای حجم بالا و درآمدهای هنگفتی است، این امر ترجمه نشده است. به سود معنادار برای شرکت.

فرصت ها

 

 • آمازون با راه‌اندازی سیستم پرداخت آنلاین خود، این فرصت را دارد که با توجه به این واقعیت که نگرانی‌ها در مورد خرید آنلاین از نظر امنیت و حفظ حریم خصوصی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در ذهن مصرف‌کنندگان وجود دارد، به میزان قابل توجهی افزایش یابد. علاوه بر این، این امر باعث بهبود حاشیه های شرکت می شود زیرا به آن اجازه می دهد از مزایای استفاده از درگاه پرداخت خود بهره مند شود. 
 • یکی دیگر از فرصت‌هایی که آمازون می‌تواند از آن سرمایه‌گذاری کند، این است که به جای اینکه یک سایت ارسال برای محصولات شخص ثالث باشد، محصولات بیشتری را با نام تجاری خود عرضه می‌کند. به عبارت دیگر، می تواند به جای فروش و ذخیره سازی محصولات تولید شده توسط شرکا، تعداد محصولات تحت برند خود را افزایش دهد. 
 • آمازون می‌تواند سبد محصولات خود را افزایش دهد که در آن محصولاتی بیش از حد معمول موجود است که آن را در موقعیتی از قدرت و راحتی قرار می‌دهد، زیرا این می‌تواند به درآمدهای بالاتر تبدیل شود. 
 • چهارمین فرصتی که آمازون دارد، از نظر گسترش ردپای جهانی خود و باز کردن سایت‌های بیشتر در بازارهای نوظهور است که مطمئناً به آن برتری در بازار خرده‌فروشی آنلاین رقابتی می‌دهد.

تهدیدها

 

 • یکی از بزرگترین تهدیدها برای موفقیت آمازون افزایش نگرانی در مورد خرید آنلاین به دلیل سرقت هویت و هک است که اطلاعات مصرف کننده آن را در معرض دید قرار می دهد. بنابراین، آمازون باید به سرعت حرکت کند تا نگرانی های مصرف کنندگان در مورد سایت خود را برطرف کند و اطمینان حاصل کند که حریم خصوصی و امنیت آنلاین تضمین شده است. 
 • به دلیل استراتژی های قیمت گذاری تهاجمی خود، این شرکت مجبور شده است با شکایت ناشران و رقبای خود در صنعت خرده فروشی مواجه شود. تمرکز وسواس‌آمیز بر رهبری هزینه‌ای که آمازون دنبال می‌کند، به دلیل ناراحتی رقبا از اینکه آمازون کسب‌وکار را از آن‌ها می‌گیرد، به منبع دردسری برای این شرکت تبدیل شده است. 
 • در نهایت، آمازون با رقابت قابل توجهی از سوی خرده فروشان آنلاین محلی مواجه است که در مقایسه با نوع استراتژی غول پیکر خود، چابک تر و چابک تر هستند. این بدان معنی است که شرکت نمی تواند در پیگیری استراتژی جهانی خود از شرایط بازار محلی خود غافل شود.

نتیجه

آمازون تا آنجایی که به استراتژی‌های آینده‌اش مربوط می‌شود، وظایف خود را قطع کرده است و این تجزیه و تحلیل SWOT می‌تواند راهنما و نقشه‌ای را ارائه دهد که این شرکت می‌تواند در آینده پیاده‌سازی کند. نکته کلیدی از این تحلیل SWOT این است که آمازون باید روی سودآوری تمرکز کند و نه تنها بر حجم، اگر در آینده رقابتی باشد، جایی که حجم و رهبری بازار تنها نیستند تا ارزش سهام خود را بیافزایند.

بدون نظر

پاسخ دهید