راه اندازی مکانیسم های تجارت بین المللی شامل فرآیندهای بین رشته ای از جمله رشته های مالی، لجستیک، مالیات و زنجیره تامین است. هر مدیر کسب و کار باید نکات ظریف تجارت را بداند حتی اگر ممکن است در مدیریت خرد فرآیندها دخالت داشته باشد یا نباشد.

هرگونه واردات یا صادرات مستلزم معامله و پرداخت تجاری است. هنگامی که وارداتی به ایالات متحده انجام می شود، تامین کننده خارجی باید به ارزی که فاکتور را با آن پرداخت کرده است، پرداخت شود. معمولاً معاملات بین المللی با استفاده از دلار آمریکا به عنوان ارز انجام می شود. با این حال در بسیاری از معاملات با اروپا، دلار یورو نیز به عنوان ارز استفاده می شود.

هنگامی که یک صادرات از ایالات متحده به کشور دیگری منشا می گیرد، صادرکننده باید از مشتری نهایی مبلغی را دریافت کند.

در صادرات ما چندین نوع معامله تجاری یا صادراتی داریم و ماهیت تجارت تعیین کننده شرایط پرداخت است.

 1. پیش پرداخت

  هنگامی که یک مشتری جدید نزدیک می شود و سفارشی را به صادرکننده می دهد، معمولاً ممکن است برای اجرای سفارش بر پیش پرداخت اصرار کند. این روش معمولاً چند بار ادامه می یابد تا زمانی که بین دو طرف اعتماد متقابل ایجاد شود و آنها با یکدیگر آشنا شوند.

 2. اعتبار اسنادی

  اگر صادرکننده با مشتری ناشناس در طرف دیگر معامله کند، ممکن است هیچ گونه مواجهه قبلی با اعتبار مشتری نداشته باشد و معمولاً اصرار دارد که اعتبار اسنادی تأیید شده توسط مشتری قبل از ارسال کالا باز شود. در چنین مواردی صادرکننده ممکن است هیچ اعتباری را اعطا نکند. همچنین در صورت معاملات با ارزش بالا با مشتریان شناخته شده نیز؛ صادرکنندگان ترجیح می دهند از طریق اعتبار اسنادی پول دریافت کنند.

  هنگام معامله با مشتری، صادرکننده می تواند بررسی کند که از بانک مشتری یک رتبه اعتباری دریافت کند تا بتواند از صحت و اعتبار مشتری اطمینان حاصل کند. معمولاً چند ملیتی های بزرگ چنین گزارش های اعتباری را به عنوان بخشی از سیاست خود مطالبه می کنند.

 3. برات پیش نویس اسنادی

  زمانی که بین صادرکننده و مشتری (واردکننده) رابطه کافی وجود داشته باشد و شایستگی اعتبار مشتری از طریق سوابق قبلی مشخص باشد، صادرکننده ممکن است تصمیم به تمدید اعتبار و قبول پرداخت بر اساس مبادله بگیرد. به این سیستم پیش نویس های مستند نیز می گویند. پیش نویس های مستند دو نوع هستند به نام های پیش نویس های دید و پیش نویس های تاریخ و زمان.

 4. حساب باز یا در حال انجام

  زمانی که حجم عظیمی از مبادلات تجاری مستمر بین صادرکننده و واردکننده وجود داشته باشد و صادرات به صورت مستمر ادامه داشته باشد، صادرکننده می تواند به سادگی بر اساس سفارش خرید صادرات داشته باشد و از واردکننده انتظار داشته باشد که به سرعت در سررسید پرداخت کند. این روش معمولی است که توسط اکثر شرکت‌های چند ملیتی و همچنین سازمان‌های بزرگی که حجم واردات کافی در کشورهای مختلف دارند و به طور مداوم با فروشنده‌های متعدد سروکار دارند، اتخاذ می‌کنند. در چنین مواردی، آنها فقط حجم سالانه ای که باید توسط هر فروشنده عرضه شود را تعیین می کنند، دستور خرید باز صادر می کنند و فقط برنامه تحویل را بررسی می کنند. آنها تعهد پرداخت استاندارد را در یک تاریخ خاص به همه فروشندگان به عنوان یک سیاست جهانی ارائه می دهند. فرآیند پرداخت به عنوان بخشی از قرارداد تجاری آنها تنظیم و تعیین می شود.

 5. انواع دیگر تجارت و مکانیزم های پرداخت مرتبط

  علاوه بر انواع مکانیسم‌های پرداخت فوق بر اساس صادرات و واردات معمولی، انواع دیگری از مدل‌های تجاری وجود دارد که بر روی انواع دیگر شرایط پرداخت نیز کار می‌کنند.

 6. فروش محموله

  یک صادرکننده ممکن است با یک توزیع کننده در خارج از کشور برای واردات، نگهداری و فروش کالا از طرف او، پیمانکاری امضا کند. در چنین شرایطی، ممکن است توزیع کننده مالک سهام نباشد و مالکیت ممکن است همچنان با صادرکننده باشد. توزیع کننده تنها واسطه ای خواهد بود تا سهام را بفروشد و پول بدست آمده را به صادرکننده بازگرداند و از نظر هزینه خدمات یا کارمزد دریافت کند. در چنین مواردی ممکن است یک توافق تجاری وجود داشته باشد اما هیچ مکانیزم پرداخت ثابتی ممکن است اتخاذ شود.

 7. پیشخوان / خرید پیشخوان / تجارت پایاپای

  در مورد دیگری از ترتیبات تجاری به نام تجارت متقابل، صادرات ممکن است با خرید برگشتی برخی اقلام دیگر از واردکننده یا از منبع دیگری در کشور مرتبط باشد. پرداخت ممکن است شامل خدماتی غیر از محصولات نیز باشد. این نوع تجارت در مواجهه با کشورهایی که ارز خارجی کافی ندارند به یک ضرورت تبدیل می شود. همچنین سیستم دیگری از مبادله مبادله ای بین المللی وجود دارد که در دنیای تجاری چندان رایج نیست.

 

بدون نظر

پاسخ دهید