استفاده از زبان بدن در ارتباطات

آیا می دانستید در حالی که در هند یا آمریکا با ایجاد دایره ای با انگشت شست و سبابه علامت “خوب” یا “خوب” نشان داده می شود، در تونس همین علامت به معنای “من شما را خواهم کشت” و در ژاپن به معنای “پول” است. “؟

کینزیک یا مطالعه زبان بدن باید برای همه قابل درک باشد. خواه مصاحبه باشد یا ارائه، باید از نحوه استفاده موثر از زبان بدن آگاه باشد.

برای درک بیشتر در مورد اجزای مختلف غیر کلامی ارتباط به ادامه مطلب مراجعه کنید…

 

  1. تماس چشمی: همیشه ارتباط چشمی را با مخاطبان خود حفظ کنید. با این حال، فرد باید اطمینان حاصل کند که بیش از 5 ثانیه نگاه خود را به یک نفر خیره نکند. بال زدن بیش از حد چشم ها می تواند نشان دهنده عدم اعتماد به نفس باشد. خیره شدن به یک شخص می تواند دلهره آور باشد و بنابراین ایده خوبی نیست. 
  2. لرزش دست: هنگام دست دادن به خصوص در محیط های حرفه ای، لرزش دست باید محکم باشد و شل نباشد. دست دادن آهنین [دست دادن بسیار قوی] می تواند نشان دهنده این باشد که فرد در تلاش برای تسلط است. 
  3. ضربدری کردن بازوها: روی هم زدن بازوها می تواند به این معنی باشد که یک فرد برای ایده ها / نظرات جدید به خصوص در صورت ارائه یک سخنرانی باز نیست. با این حال، در یک مصاحبه انفرادی، اگر مصاحبه کننده دست هایش را روی هم گذاشته باشد، نامزد می تواند همین کار را انجام دهد. 
  4. وضعیت نشستن: تکیه دادن به صندلی ایده خوبی نیست. فرد باید عمودی بنشیند، هرچند در وضعیتی آرام. نشستن روی صندلی به معنای عدم علاقه یا طرد شدن است. 
  5. ژست: اشاره به نوعی ارتباط غیرکلامی اطلاق می شود که از بخشی از بدن با یا بدون ارتباط کلامی استفاده می کند. ژست ها شامل حالات چهره، تکان دادن سر [که در بیشتر فرهنگ ها نشانه تایید است]، تکان دادن سر / تکان دادن سر است. 
  6. حالت چهره: چهره بهترین انعکاس احساسات یک فرد است. اغلب اوقات تشخیص اینکه یک فرد خوشحال، غمگین، مضطرب، عصبانی یا هیجان زده است، آسان است. بسیار مهم است که در یک سناریوی حرفه ای فرد باید حالات چهره خود را کنترل کند. به عنوان مثال، اگر مجری احساس کند که ارائه‌اش خیلی خوب پیش نمی‌رود، نباید نشانه‌ای از از دست دادن امید را نشان دهد و در عوض برای مشارکت بیشتر شرکت‌کنندگان تلاش کند.

بدون نظر

پاسخ دهید