رهبری در بازار به راحتی به دست نمی آید. سازمان ها باید با نوآوری محصول و ارزش پیشنهادی خود همیشه در جهت آن کار کنند. ایجاد ارتباط با مشتری با دیدگاه بلندمدت امری ضروری است. امروزه مشتریان بسیار آگاه و خواستار هستند. قواعد بازی همراه با تغییر در نحوه عملکرد سازمان ها تغییر کرده است.

بدون شک مشتریان انتظار نوآوری در محصول و بهترین کیفیت را دارند. آنها همچنین انتظار دارند بهای مناسب را بپردازند . این واقعیت که سازمان ها برای رقابتی شدن در بازار باید راه هایی برای پایین نگه داشتن هزینه های خود بیابند، برای همه درک شده است. با این حال، اینکه سازمان چقدر کارایی فرآیند را به خوبی طراحی و اجرا می‌کند، در هدایت سازمان به سمت رهبری بازار نیز بسیار مؤثر است.

شرکت‌های بزرگ و رهبران برندهای عصر جدید مانند IBM، HP، Dell، GE، Phillips، زیراکس و همچنین شرکت‌های خودروسازی از جمله فورد، جنرال موتورز، تویوتا، هوندا و سایرین مانند وال مارت به طور فزاینده‌ای بر رشد رهبری محصول خود در بازارها تمرکز کرده‌اند. و در داخل به تعالی عملیاتی به عنوان بخشی از فرهنگ سازمانی خود رأی داده اند.

اکثر این سازمان ها با استفاده از روش های جدید کار و استفاده از فناوری، فرآیندهای عملیاتی و همچنین مدل کسب و کار خود را متناسب با استراتژی های محصول خود تغییر داده اند . نتیجه تولد زنجیره تامین یکپارچه بوده است که تامین کنندگان، تولید کنندگان، حمل و نقل ها، ارائه دهندگان تدارکات، انبارها و همچنین تمام واسطه های درگیر در کل زنجیره تامین را در یک پلت فرم مجازی گرد هم آورده است و حجم عظیمی از وظایف و تکراری بودن را حذف کرده است. در تمام سطوح کار کنند فناوری بیشتر بسیاری از تصمیمات و همچنین وظایف را خودکار کرده است که منجر به کاهش چشمگیر منابع و همچنین زمان و هزینه می شود و در عین حال کارایی کل زنجیره تامین را افزایش می دهد.

اجازه دهید به یک مورد ساده نگاه کنیم که در وال مارت با یک تراکنش عادی چه اتفاقی می افتد. هنگامی که یک مشتری خریدی انجام می دهد، سیستم به طور خودکار درخواست می کند تا موجودی کالای خاص را از محل ذخیره سازی به قفسه دوباره پر کنید. علاوه بر این، در پایان روز، داده‌های فروش عاقلانه SKU به تامین‌کنندگان خود منتقل می‌شود که به نوبه خود اطلاعات را همراه با موجودی خود پردازش می‌کنند و طبق سطوح سفارش مجدد از قبل برنامه‌ریزی‌شده، سفارش‌های حمل و نقل جدید تولید می‌کنند، که پردازش می‌شود و محموله به آن تحویل داده می‌شود. وال مارت ظرف چند ساعت یا طبق برنامه تحویل از پیش برنامه ریزی شده.

برچسب گذاری RFID هرگونه نیاز به بررسی و بازرسی دستی در انتهای Wal-Mart را از بین می برد. چنین اتوماسیونی نیاز به استفاده از منابع را هم در وال مارت و هم در انتهای تامین کننده آن حذف کرده است. صرفه جویی زیادی از نظر فضا، منابع و زمان برای سفارش مجدد، پردازش و ارسال از انتهای تامین کننده و همچنین در نگهداری، بازرسی، انبار کردن و پر کردن سطل ها در نمایشگاه وجود دارد. به طور مشابه انبارهای متعدد و نقاط انبارداری در مراحل مختلف راه را برای مقدار زیادی پس انداز حذف می کنند. استفاده از فناوری تنها به چند کارکرد یا حوزه زنجیره تامین محدود نشده است، بلکه کل زنجیره تامین از جمله فرآیند پرداخت را نیز در بر می گیرد. طبق شرایط توافق شده،

اگر تعجب می کنید که چگونه وال مارت قادر است محصولات خود را به شدت قیمت گذاری کند و همچنان از طریق استراتژی قیمت گذاری خود پیشتاز باشد، پاسخ در توانایی آن در یافتن راه هایی برای بهینه سازی عملیات و فرآیندهای خود برای کاهش هزینه ها نهفته است. این سازمان‌ها با تمرکز واحد روی حفظ رهبری خود و بهبود ارزش پیشنهادی و ارتباط با مشتریان خود در همه زمان‌ها کار می‌کنند.

بدون نظر

پاسخ دهید