استخراج بهترین ها از یک تیم

همه افراد با نگرش و علاقه مشابه در یک پلت فرم مشترک گرد هم می آیند تا یک تیم تشکیل دهند. همیشه اینطور نیست که یک فرد به تنهایی قادر به انجام یک کار باشد. گاهی نیاز به راهنمایی و پیشنهاد دیگران نیز دارد. شما به یک تیم برای انجام یک کار پیچیده نیاز دارید که در آن هر عضو تیم بتواند چیزی یا دیگری را مطابق با توانایی خود انجام دهد و به طور مساوی برای حداکثر خروجی مشارکت داشته باشد.

برای استخراج بهترین ها از یک تیم، نه تنها کار سخت، بلکه به هوش نیز نیاز است. چیزهایی را به اعضای تیم خود تحمیل نکنید. بگذارید خودشان مسئولیت ها را بپذیرند.

 

 • انگیزه کلید موفقیت یک تیم است . افراد بی انگیزه برای تمرکز بر کارشان بسیار مشکل است و در نهایت علاقه خود را به سازمان از دست می دهند. به آنها پاداش مناسب بدهید. انگیزه ها و مزایای مرتبط با عملکرد نیز افراد را برای عملکرد بهتر انگیزه می دهد. 

   

 • هدف باید به وضوح تعیین و بین اعضای تیم پخش شود . هر عضو تیم باید به خوبی از نقش ها و مسئولیت های خود در تیم آگاه باشد. نباید در بین اعضای تیم سردرگمی وجود داشته باشد. حجم کار باید به طور مساوی بین اعضای تیم تقسیم شود و نباید در کار یکدیگر دخالت کرد. 

  این وظیفه رهبر تیم است که مسئولیت ها را بر اساس علاقه و تخصص اعضای تیم تفویض کند. اعضای تیم خود را به خوبی درک کنید و کاری را که می توانند به بهترین شکل انجام دهند به آنها محول کنید. هرگز نسبت به هیچ یک از اعضای تیم خود جانبداری نکنید. از کسی فقط به خاطر اینکه دوست است حمایت نکنید.

   

 • هیچ یک از اعضای تیم خود را مورد انتقاد قرار ندهید . هرگز هیچ یک از اعضای تیم خود را در حضور همه فریاد نزنید یا سرزنش نکنید. همیشه این کار را در خلوت انجام دهید. اگر در حضور دیگران از او انتقاد کنید ممکن است احساس توهین کند. جداگانه با او تماس بگیرید و اگر احساس کردید جایی اشتباه می کند او را اصلاح کنید. هر وقت کار خارق العاده ای انجام داده از او قدردانی کنید. 

   

 • ارتباط از طریق ایمیل بین اعضای تیم خود را ترجیح دهید . اعضای تیم خود را تشویق کنید تا اطلاعات را از طریق ایمیل رد و بدل کنند، زیرا شفاف تر است و تصویر واضحی را ارائه می دهد. همه می دانند که در تیمشان چه اتفاقی می افتد و احساس نمی کنند که نادیده گرفته شده یا کنار گذاشته شده اند. نباید در هیچ جلسه یا کنفرانسی بدون دفترچه یادداشت برای یادداشت نکات مهم شرکت کرد. قبل از شرکت در هر جلسه ای باید همیشه آماده باشد. 

   

 • یک رهبر تیم به تنهایی نباید هیچ تصمیمی بگیرد . پیشنهادات باید از یک نفر و همه دعوت شود. اعضای تیم از این طریق برای سازمان احساس اهمیت می کنند و برای عملکرد بهتر تلاش می کنند. استراتژی ها، سیاست ها باید در یک تریبون آزاد ساخته شوند و همه باید نظرات خود را ارائه دهند. یک عضو تیم هرگز نباید در هر مقطع زمانی برای تیم احساس بی اهمیتی کند. 

   

 • هر چند وقت یکبار آنها را برای ناهار یا شام بیرون ببرید . اگر بیرون نیستید، سعی کنید ناهار خود را فقط با اعضای تیم خود در محل کار صرف کنید. در زمان ناهار در مورد مسائلی غیر از کار بحث کنید. از اعضای خانواده، دوستان، اقوام، والدین و غیره او پرس و جو کنید. به اعضای تیم خود فرصت دهید تا آزادانه در مورد مسائل بین خودشان بحث کنند. 

  اگر اعضای تیم شما کمی زودتر از روزهای دیگر آن روز را ترک کنند، اشکالی ندارد. نسبت به اعضای تیم خود خیلی خشن نباشید. در صورت وجود دلایل واقعی به آنها اجازه دهید تا برگها را بگیرند. در محل کار از رویکرد «هیتلر» استفاده نکنید. کمی فهیم تر باش

   

 • برای اعضای تیم خود هدف تعیین کنید و از آنها بخواهید که در یک بازه زمانی مشخص به اهداف خود دست یابند . به اعضای تیم خود اجازه دهید تا به راحتی کار کنند. دنبال زندگیشون نباش به آنها فضا و آزادی بدهید تا خودشان کار کنند و طبق مهلت مقرر آن را ارسال کنند. اعضای تیم باید از برنامه ریزان و یادداشت های روزانه برای یادداشت کارهای مهم در مهلت تعیین شده استفاده کنند تا از فراموشی مسائل مهم جلوگیری کنند. 

   

 • برای تقویت روحیه اعضای تیم خود ایمیل یا اس ام اس انگیزشی ارسال کنید . پوستری درباره افکار انگیزشی یا نقل قول های عالی را روی تخته نرم درست در ایستگاه کاری خود بچسبانید تا آنها روزانه بخوانند و الهام بگیرند. مطمئن شوید که در ایستگاه کاری همه نور کافی وجود دارد و مکان تاریک نیست. اگر مکان به خوبی روشن نباشد، افراد احساس خواب آلودگی و کسل شدن می کنند. برای داشتن محیطی مثبت باید موسیقی سبک ساز پخش شود. 

   

 • بررسی و ارزیابی عملکرد ضروری است. بر عملکرد تیم و اعضای تیم نظارت داشته باشید. هفته ای یکبار با آنها بنشینید و در مورد مسائلی که دارند بحث کنید و ببینید که آیا از پروفایل خود راضی هستند یا خیر. ارزیابی به موقع برای رشد اعضای تیم و ایجاد انگیزه در آنها مهم است. 

   

 • از درگیری در تیم خود اجتناب کنید . هیچ همکار را به دعوا با دیگر اعضای تیم خود تحریک نکنید. در صورت بروز درگیری فوراً مداخله کنید و سعی کنید در اسرع وقت آن را حل کنید تا از استرس و اضطراب غیر ضروری جلوگیری کنید. در مورد کسی شایعه پراکنی نکنید و از سرزنش و سرزنش بپرهیزید. در مورد مسائل رو در رو بحث کنید و یاد بگیرید که اشتباهات خود را تصاحب کنید. 

   

 • کمی با تیم خود همکاری کنید . کاری کنید آنها احساس کنند که شما فقط یکی از آنها هستید و همیشه برای حمایت از آنها آماده هستید. فرد باید به اندازه کافی باهوش و صبور باشد تا نه تنها تیم را مدیریت کند، بلکه بهترین ها را نیز از اعضای تیم استخراج کند. 

بدون نظر

پاسخ دهید