مهارت های مدیریت – مهارت های رهبری برای عملکرد کارآمد یک سازمان

مهارت های مدیریت – مهارت های رهبری برای عملکرد کارآمد یک سازمان

موفقیت و شکست یک سازمان با اثربخشی مدیریت نسبت مستقیم دارد .

مافوق باید یک رابطه سالم با کارمندان به اشتراک بگذارند تا بتوانند سطح خود را به بهترین نحو ارائه دهند.

رهبران برای عملکرد کارآمد باید مجموعه مهارت های خاصی را کسب کنند:

 

 • مدیریت باید نسبت به کارکنان خود بی طرف باشد . قوانین و سیاست ها باید برای همه یکسان باشد. علاقه مندی یک نه نه سخت در محل کار است. به هیچ کارمندی نباید امتیازات ویژه داده شود. 

   

 • رهبران باید بحث های سالم را در محل کار ترویج دهند . کاری کنید که کارمندان به صورت گروهی کار کنند تا یکدیگر را به خوبی بشناسند. جلسات صبحگاهی یا جلسات هفتگی را برای کارمندان تشویق کنید تا مشکلات خود را مطرح کنند. مسائل را نباید بدون توجه رها کرد. سعی کنید کارمندان را جداگانه در کابین های بسته ملاقات نکنید. بحث بر روی یک پلت فرم مشترک ثمربخش تر است و نتایج بهتری به همراه دارد. طبق برنامه خود هفته ای یا ماه یک بار با کارمندان ملاقات کنید. جلسات را خیلی رسمی نکنید. به کارمندان اجازه دهید فنجان های قهوه خود را نیز بیاورند. افراد در بحث‌های رسمی زیاد صحبت نمی‌کنند. 

   

 • مافوق باید اطمینان حاصل کنند که کارمندان با یکدیگر دعوا نمی کنند . باید از تعارض در محل کار اجتناب کرد زیرا هیچ چیز سازنده ای از آن به دست نمی آید. اطمینان حاصل کنید که افراد با یکدیگر مشکل ندارند و به خوبی ژل می کنند. در موارد تعارض، مدیریت باید مداخله کند و فوراً اختلافات را حل کند. کارمندان را مجبور کنید رو در رو بنشینند و اجازه دهید در مورد مسائل بین خودشان بحث کنند. 

   

 • اطمینان حاصل کنید که کارکنان به قوانین و مقررات سازمان پایبند هستند . اهداف روشنی را برای کارکنان تعیین کنید. اهداف باید از پیش تعریف شده باشند و کارکنان باید بدانند که در محل کار چه کاری باید انجام دهند. انضباط باید در محل کار حفظ شود. کارکنان باید به موقع سر کار حاضر شوند و با کسانی که از سیاست های شرکت پیروی نمی کنند برخورد جدی صورت گیرد. 

   

 • شنونده خوبی باشید مدیریت باید بیشتر با کارکنان تعامل داشته باشد. چنین ابتکاراتی در ایجاد انگیزه در کارکنان کمک زیادی می کند و باعث می شود آنها برای مدت طولانی تری به سازمان بچسبند. 

   

 • “رویکرد هیتلر” در سناریوی فعلی کار نمی کند . به جای اینکه یک رئیس سخت گیر باشید، برای کارمندان خود مربی باشید. آنها را در کارشان راهنمایی کنید. سعی کنید در انجام وظایف به آنها کمک کنید. به آنها کمک کنید راه حل های نوآورانه ارائه دهند. 

   

 • هر از گاهی به کارکنان انگیزه دهید . طرح‌ها و طرح‌های تشویقی سودآوری را طراحی کنید تا بهترین‌ها را در آنها به نمایش بگذارید. هر بار که کار خوب انجام می دهند قدردانی کنید. 

   

 • زیردستان را تشویق کنید تا جشن تولد و جشنواره های مهم را در محل کار جشن بگیرند . بگذارید کارمندان با هم لذت ببرند. سالمندان نیز باید در چنین فعالیت هایی شرکت کنند. 

   

 • عملکرد کارکنان را به طور منظم بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که کارکنان از مسئولیت های شغلی خود راضی هستند. وظایف محوله باید بر اساس علایق و تخصص آنها باشد. با کارکنانی که تا حد امکان کار نمی کنند باید با صبر و حوصله برخورد شود. 

   

 • رهبران باید برنامه های آموزشی لازم را برای ارتقاء مهارت های کارکنان موجود ترویج کنند . فعالیت های تیم سازی همچنین باعث تقویت پیوند بین کارمندان می شود. 

   

 • اطمینان حاصل کنید که کارکنان به اهداف خود می رسند و سازمان ها سود خود را کسب می کنند. حقوق باید به موقع تقسیم شود. کارمندان باید از شغل خود راضی باشند. 

   

 • ارتباط موثر در محل کار را تشویق کنید. از طریق ایمیل بیشتر ارتباط برقرار کنید. 

بدون نظر

پاسخ دهید