همانطور که قبلاً بحث شد، تجزیه و تحلیل شغل شامل جمع‌آوری و ثبت داده‌های مرتبط با شغل مانند دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای انجام یک شغل، وظایف و مسئولیت‌های مربوطه، مدارک تحصیلی و تجربه مورد نیاز و ویژگی‌های فیزیکی و عاطفی مورد نیاز برای انجام یک کار به شیوه‌ای مطلوب است.

هدف اصلی انجام فرآیند تجزیه و تحلیل شغل، استفاده از این اطلاعات خاص برای ایجاد تناسب مناسب بین شغل و کارمند، ارزیابی عملکرد یک کارمند، تعیین ارزش یک کار خاص و تجزیه و تحلیل نیازهای آموزشی و توسعه یک فرد است. کارمندی که آن شغل خاص را ارائه می دهد.

بیایید با کمک یک مثال مفهوم را درک کنیم. اگر قرار است شغل یک مدیر فروش اجرایی تحلیل شود، اولین و مهمترین چیز تعیین ارزش این شغل است. گام بعدی این است که تجزیه و تحلیل شود که آیا فرد قادر به ارائه آنچه از او انتظار می رود است یا خیر. همچنین به دانستن اینکه آیا او برای این کار مناسب است یا خیر کمک می کند. روند اینجا تمام نمی شود. همچنین شامل مجموعه‌ای از حقایق و ارقام مهم دیگر مانند موقعیت شغلی، بخش یا بخش، درجه پاداش، وظایف شغلی، وظایف معمول، رایانه، مهارت‌های آموزشی، ارتباطی و فیزیکی، فعالیت‌های MIS، ساختار گزارش‌دهی، توانایی انطباق در یک محیط معین است. مهارت های رهبری، مجوزها و گواهینامه ها، توانایی رشد و بستن فروش، توانایی رسیدگی به مشتریان، مافوق و زیردستان و البته ارائه یک فرد.

هدف از تجزیه و تحلیل شغل

تجزیه و تحلیل شغل نقش مهمی در استخدام و گزینش، ارزیابی شغل، طراحی شغل، تصمیم گیری بسته های پاداش و مزایا، ارزیابی عملکرد، تجزیه و تحلیل نیازهای آموزشی و توسعه، ارزیابی ارزش یک شغل و افزایش پرسنل و همچنین بهره وری سازمان ایفا می کند.

 

 • استخدام و انتخاب: تجزیه و تحلیل شغل به تعیین نوع فردی برای انجام یک کار خاص کمک می کند. این به صلاحیت های آموزشی، سطح تجربه و مهارت های فنی، فیزیکی، عاطفی و شخصی مورد نیاز برای انجام یک کار به شیوه دلخواه اشاره می کند. هدف این است که فرد مناسب را در مکان مناسب قرار دهیم. 

   

 • تجزیه و تحلیل عملکرد: تجزیه و تحلیل شغل برای بررسی اینکه آیا اهداف و اهداف یک شغل خاص برآورده شده است یا خیر انجام می شود. این به تصمیم گیری در مورد استانداردهای عملکرد، معیارهای ارزیابی و خروجی افراد کمک می کند. بر این اساس، عملکرد کلی یک کارمند سنجیده می شود و بر اساس آن ارزیابی می شود. 

   

 • آموزش و توسعه: تجزیه و تحلیل شغل می تواند برای ارزیابی نیازهای آموزشی و توسعه کارکنان استفاده شود. تفاوت بین خروجی مورد انتظار و واقعی، سطح آموزشی که باید به کارکنان داده شود را تعیین می کند. همچنین به تصمیم گیری در مورد محتوای آموزشی، ابزار و تجهیزات مورد استفاده برای انجام آموزش و روش های آموزش کمک می کند. 

   

 • مدیریت پاداش: البته، تجزیه و تحلیل شغل نقش حیاتی در تصمیم‌گیری بسته‌های دستمزد و مزایا و مزایا اضافی و مشوق‌های ثابت و متغیر کارکنان دارد. از این گذشته، بسته حقوقی به موقعیت، عنوان شغلی و وظایف و مسئولیت‌های مربوط به یک شغل بستگی دارد. این فرآیند مدیران منابع انسانی را در تصمیم گیری درباره ارزش یک کارمند برای یک شغل خاص راهنمایی می کند. 

   

 • طراحی و بازطراحی شغل: هدف اصلی از تجزیه و تحلیل شغل، ساده‌سازی تلاش‌های انسانی و به دست آوردن بهترین خروجی ممکن است. این به طراحی، طراحی مجدد، غنی سازی، ارزیابی و همچنین کاهش و اضافه کردن مسئولیت های اضافی در یک شغل خاص کمک می کند. این کار برای افزایش رضایت کارکنان و در عین حال افزایش بازده انسانی انجام می شود. 

بنابراین، تجزیه و تحلیل شغل یکی از مهمترین وظایف یک مدیر یا بخش منابع انسانی است. این به برازش استعدادهای مناسب در مکان و زمان مناسب کمک می کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 17 =