هستند هستند. رهبران واقعی دارای ویژگی‌های تأثیرگذار و کاریزماتیک استثنایی هستند که می‌تواند دیگران را به ارائه بهترین‌هایشان سوق دهد یا عملکرد عالی را برای فراتر از انتظارات نشان دهد. مدیران صرفاً با مراقبت از مسائل مربوط به خط مشی، استراتژی ها، سیستم، ساختار، فناوری ها و مسائل مربوط به افراد، عملکرد سازمانی روان را تضمین می کنند. از سوی دیگر، رهبران الهام بخش نقش مهمی در الهام بخشیدن به تیم های خود و انگیزه دادن به تیم ها برای دستیابی به معیارهای عملکرد برتر از طریق یادگیری و بهبود مستمر دارند.

رهبران الهام بخش باید ویژگی های زیر را داشته باشند: توانایی ایجاد انگیزه در دیگران و خود، شایستگی، صداقت و رویکرد پیشرو. بیایید به هر یک از آنها به صورت جداگانه نگاه کنیم:

توانایی ایجاد انگیزه در دیگران و داشتن خود: یک رهبر الهام بخش واقعی باید بتواند با اتخاذ رویکردی مشتاقانه و مثبت، دیگران را برای ارائه بهترین عملکرد خود برانگیزد یا هیجان زده کند.

رهبران الهام بخش باید بتوانند محیطی پرشور را برای تیم های خود ایجاد کنند، از طریق ارتباط بین چشم انداز خود به گونه ای که می تواند دیگران را برای ارائه بهترین عملکرد خود هیجان زده و تشویق کند. چنین رهبرانی ارتباط‌دهنده‌ای تأثیرگذار نیستند که از توانایی استثنایی در بیان دیدگاه برخوردار باشند، اما آنها با اشتیاق ارتباط برقرار می‌کنند که می‌تواند باعث تحریک عمل و عملکردهای رکوردشکنی شود. رهبران الهام بخش در ارائه تصویر بزرگ به تیم ها و درک نقش آنها در تحقق اهداف برتر یا چشم انداز سازمانی متخصص هستند.

صلاحیت: برای اینکه دیگران به عنوان یک رهبر قابل قبول باشند، باید بتوانید اعتماد و اطمینان را در دیگران تقویت کنید که شایستگی یا تجربه درستی در ارائه جهت و راهنمایی برای تیم ها دارید. اعضای تیم باید در مورد توانایی های رهبری شما و جهت گیری استراتژیک که شما به عنوان یک رهبر ارائه خواهید کرد متقاعد شوند.

رهبران الهام بخش باید توانایی استثنایی در نشان دادن شایستگی حرفه ای و شخصی خود به عنوان یک رهبر برای جلب پذیرش از طرف پیروان داشته باشند. این را می توان با به اشتراک گذاشتن داستان های موفقیت یا مطالعات موردی واقعی برای جلب توجه دیگران یا ایجاد باور در افراد به توانایی های خارق العاده شما انجام داد. اما باید مراقب بود، زیرا تفاوت‌های ظریفی در اشتراک‌گذاری تجربیات و افتخارآفرینی درباره دستاوردها وجود دارد.

صداقت: این یکی از ویژگی های بسیار مهم رهبران الهام بخش است. به این دلیل است که برای به دست آوردن پذیرش به عنوان رهبر، دیگران باید مطمئن باشند که رهبر ایده آل آنها کاملاً اصولی، اخلاقی و مهمتر از همه قابل اعتماد است. صداقت یک روش زندگی است و این در رفتار و رفتار روزمره یک فرد نشان داده می شود. صرف ادعای صادق بودن یا صحبت های سطحی نمی تواند به جلب اعتماد دیگران کمک کند، بلکه صداقت را باید با اعمال آنها ثابت کرد یا هر زمان که لازم باشد در عمل نشان داده شود.

رویکرد پیشرو: رهبران الهام بخش باید دیدگاهی مترقی داشته باشند یا باید در رویکرد خود با توجه به منافع سازمان آینده نگر باشند. رهبري كه پيشرو باشد يا رويكردي آينده نگر داشته باشد، مورد پذيرش ديگران قرار مي گيرد و قطعاً مقبوليت ديگران را نيز به دست مي آورد، زيرا آنها انتظارات تحقق اهداف و جاه طلبي هاي شخصي خود را خواهند داشت. با چشم انداز مترقی، همچنین به این معنی است که یک رهبر الهام بخش باید بینا باشد و به همان اندازه در بیان دیدگاه بین اعضای تیم ماهر باشد. یک رهبر کاریزماتیک باید در توسعه یک برنامه اقدام آینده نگر یا مترقی که باعث رشد سازمانی و افزایش فرصت ها برای توسعه اعضای تیم می شود، تخصص داشته باشد.

بیایید ویژگی های یک رهبر الهام بخش را با کمک مثالی از یک سازمان درک کنیم. در یک سازمان مراقبت های بهداشتی، رهبران الهام بخش در درجه اول بر اساس 7 پارامتر یا کیفیت ارزیابی می شوند:

 

 • توانایی ها و نقاط قوت آنها در بیان دیدگاه ها به تیم ها 

   

 • توانمندی های استراتژیک و تخصص در تدوین یک ماموریت یا یک برنامه عملیاتی برای سازمان 

   

 • چقدر خوب هستند که برای تیم ها جهت می دهند و با پذیرش اعضای تیم تیم ها را به سمت آن سمت می برند. 

   

 • تا چه حد می توانند ویژگی ها و نقاط قوت شخصی خود را به بهترین نحو نشان دهند 

   

 • اثربخشی آنها در همکاری با دیگران 

   

 • چقدر راحت و کارآمد می توانند خدمات را مدیریت کنند 

   

 • مشارکت آنها در بهبود خدمات و ارتقای کیفیت خدمات برای دستیابی به استانداردهای خدمات برتر 

مزایای رهبری الهام بخش

 

 • رهبران الهام‌بخش نه تنها برای دیگران سود می‌برند، بلکه با دستیابی به سطوح بالاتر حرفه‌ای و دستیابی به برتری شخصی، به نفع شخصی نیز هستند. 

   

 • رهبران الهام بخش دارای ویژگی های انگیزشی استثنایی هستند که نتیجه آن توسعه تیم هایی با عملکرد بالا و با انگیزه است که تمایل به دستیابی به استانداردهای حرفه ای برتر برای رهبر خود دارند. 

   

 • به دلیل کاریزمای رهبر الهام بخش، اعضای تیم پرانرژی هستند و به احتمال زیاد قادر خواهند بود از پتانسیل خود حداکثر بهره برداری یا استفاده کنند. 

   

 • رهبران الهام بخش با رفتار اخلاقی و صادقانه در محل کار، حس قوی خودآگاهی به دست می آورند و با صداقت عمل می کنند. 

   

 • رهبران الهام بخش می توانند خود را به شیوه ای بسیار بهتر مدیریت کنند و در عین حال به نیازها و نیازهای دیگران توجه یکسانی داشته باشند. 

در پایان، می‌توان نتیجه گرفت که رهبران الهام‌بخش دارای ویژگی‌های کاریزماتیک هستند و انگیزه‌های استثنایی هستند که می‌توانند با تأثیرگذاری بر افراد و ایجاد انگیزه در آنها برای استفاده بهینه از استعدادشان، تعالی سازمانی را هدایت کنند.

رهبران الهام بخش باید توانایی های رهبری خود را به طور موثر نشان دهند و بتوانند با ویژگی های خاص خود مانند صداقت، چشم انداز مترقی، شایستگی و نوع نگرش صحیح بر افراد تأثیر بگذارند. رهبران الهام بخش جهت تیم های خود را تعیین می کنند، عملکرد تیم های خود را با همسویی سازمانی با اهداف فردی بهینه می کنند و چالش ها و فرصت های فراوانی را برای اعضای تیم فراهم می کنند که به آنها در استفاده بهینه از استعدادشان کمک می کند.

بدون نظر

پاسخ دهید