شرکت های اجتماعی تمایل دارند با هدف ایجاد ارزش برای جامعه و همچنین تولید درآمد (اگر نه ثروت) فعالیت کنند. به عنوان یک قانون سرانگشتی، راه‌حل‌هایی که ارائه می‌دهند باید مبتکرانه، منحصربه‌فرد، سازگار با مردم و محیط‌زیست باشند. اثربخشی هزینه نیز مورد توجه زیادی است. همه این‌ها چالش‌هایی برای پایداری شرکت‌های اجتماعی هستند، اما آن‌هایی که می‌توانند اینها را مقیاس‌پذیر کنند، آن‌هایی هستند که می‌توانند تاثیر زیادی ایجاد کنند! آنها بنگاه هایی هستند که برای جامعه، مردم و محیط زیست سودمند هستند.

از آنجایی که شرکت‌های اجتماعی معمولاً با افرادی سر و کار دارند که در انتهای هرم زندگی می‌کنند، بنابراین آن‌ها هستند که از مزایای زیادی بهره می‌برند. به عبارت دیگر، شرکت‌های اجتماعی برای فقرا سودمند هستند، عموماً از طریق فراهم کردن وسایل امرار معاش برای آنها.

از آنجایی که شرکت‌های اجتماعی معمولاً به روشی که سازمان‌های شرکتی یا شرکت‌های خصوصی کار می‌کنند کار نمی‌کنند، محیط کاری انعطاف‌پذیری را ارائه می‌دهند که مطابق میل بسیاری از گروه‌های مردمی است. این اشتغال ممکن است ماهیت کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشد یا ممکن است به طور خاص برای یک گروه کاری خاص یا یک جامعه جغرافیایی یا افراد دارای معلولیت هدف قرار گیرد. برای مثال، انجمن زنان خوداشتغال (SEWA)، انواع مختلفی از کمک ها را به زنان فقیر خوداشتغال ارائه می دهد.

یک شرکت اجتماعی دارای مزایایی است که مختص کارآفرین است مانند:

 

 1. کارآفرینان اجتماعی جذب سرمایه را آسان تر می کنند. مشوق ها و طرح های بزرگی از سوی دولت برای همین موضوع وجود دارد. از آنجایی که صنعت سرمایه گذاری در اینجا اخلاقی است، افزایش سرمایه با نرخ های پایین تر از بازار آسان تر است. 

   

 2. بازاریابی و تبلیغات برای این سازمان ها نیز بسیار آسان است. از آنجایی که یک معضل اجتماعی با راه حل حل می شود، جلب توجه مردم و رسانه ها آسان تر است. میزان تبلیغات اغلب به میزان منحصربفرد بودن راه حل بستگی دارد. 

   

 3. جلب حمایت از افراد همفکر آسان تر است، زیرا یک جنبه اجتماعی برای شرکت وجود دارد. همچنین جذب افراد با حقوق کمتر نسبت به سایر صنایع آسان تر است. 

به طور مشابه مزایایی وجود دارد که مختص محیط زیست، جامعه و افراد مربوطه است. برخی از آنها به شرح زیر است:

 

 1. خدمات در هر بخش که ممکن است ارائه شوند، برای مطابقت با نیازهای فرد یا مشکل، بهتر سفارشی می شوند. این نیز در هماهنگی با تمام سیستم های دیگر مانند محیط زیست، جامعه یا مردم طراحی شده است. 

   

 2. اثربخشی هزینه یکی دیگر از مزایای یک شرکت اجتماعی است. راه حل های ارائه شده توسط این سازمان ها در قالب محصولات یا خدمات نسبت به خدمات مشابه ارائه شده توسط یک سازمان سودآور معقول است. جای تعجب نیست که امکانات اولیه مانند مراقبت های بهداشتی، آموزش و غیره با کمک این موسسات برای مردم در سراسر جهان بسیار مقرون به صرفه شده است. به عنوان مثال، مالی خرد، امروزه نه به فقرا، بلکه به فقیرترین ها پاسخ می دهد! 

اگرچه بسیاری از سازمان‌ها مسئولیت اجتماعی شرکتی را به بخشی جدایی ناپذیر از عملکرد تجاری خود تبدیل کرده‌اند، اما بسیاری از آنها در واقع به معنای ایجاد تفاوت نیستند. این فقط وسیله ای برای دستیابی به سود بیشتر است. نیاز روزافزونی برای مراقبت از همین موضوع و کمک و حمایت از کسانی وجود دارد که واقعاً هدفشان ارزش افزوده است.

بدون نظر

پاسخ دهید

13 − 9 =