مدل های تیم – انواع مختلف تیم ها

تیم ها بلوک های سازنده اصلی استراتژی سازمان های موفق هستند. تمرکز سازمان شما ممکن است بر خدمات، کیفیت، هزینه، ارزش، سرعت، کارایی، عملکرد یا اهداف مشابه دیگر باشد، اما تیم‌ها روش اصلی اکثر سازمان‌ها در بخش‌های خصوصی، غیرانتفاعی و همچنین دولتی هستند. .

واقعیت این است که وقتی یک تیم هماهنگ‌تر می‌شود، یک جهت مشترک ظاهر می‌شود و انرژی‌های فردی هماهنگ می‌شوند. به این ترتیب یک دیدگاه مشترک و همچنین درک چگونگی تکمیل تلاش های یکدیگر وجود دارد.

هنگامی که نوع تیم خود را بشناسید، به شما کمک می کند تا نحوه برنامه ریزی کار خود و آنچه را که می توانید به عنوان نتایج انتظار داشته باشید، انتخاب کنید. انواع مختلفی از تیم ها وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به پنج مورد از رایج ترین آنها بپردازیم.

 1. مدل سنتی

  این یک گروه از افراد با یک رئیس سنتی است. رئیس نیز بخشی از مسئولیت و همچنین اختیارات خود را به اشتراک می گذارد. اینکه چه مقدار توسط رئیس به اشتراک گذاشته می شود معمولاً به موضوعات مورد بررسی بستگی دارد. این رئیس سنتی مسئول است. با این حال، در مورد مسائل خاص، این شخص ممکن است به سایر اعضای تیم خود اجازه دهد تا نقش رهبری را بر عهده بگیرند.

 2. مدل روحیه تیمی

  این گروهی از افراد هستند که برای یک رئیس کار می کنند. اعضای تیم بسیار خوشحال هستند و به نظر می رسد همه چیز خوب پیش می رود. روحیه تیمی در افراد وجود دارد. واقعیت این است که در واقعیت این واقعا یک تیم نیست. این به این دلیل است که یک نفر وجود دارد که همه شات ها را صدا می کند. علاوه بر این، هیچ تقسیم اختیار یا مسئولیت وجود ندارد.

 3. مدل لبه برش

  این گروهی از افراد هستند که خود را مدیریت می کنند. هیچ فردی در این گروه وجود ندارد که صلاحیت اتخاذ چنین تصمیماتی را در مورد رویدادهایی که کل گروه را تحت تأثیر قرار می دهد، داشته باشد. این به عنوان یک تیم کاری خودگردان نیز شناخته می شود. این به این دلیل است که هر یک در قبال تمام تصمیماتی که باید بگیرند، اختیار و مسئولیت دارند.

 4. مدل کارگروه

  این به گروهی اشاره دارد که فقط برای یک زمان خاص گرد هم می آیند. این به این دلیل است که باید روی یک پروژه یا یک کار خاص کار کند. چنین گروهی به طور سنتی یک گروه ضربت یا یک کمیته نامیده می شود. این همچنین ممکن است شامل حلقه‌های کیفیتی باشد که در تلاش‌های TQM استفاده می‌شود.

 5. تیم سایبری

  در چنین مدل تیمی، اعضا به ندرت یکدیگر را می بینند یا حتی اصلاً نمی بینند. این تیم ها همچنین به عنوان تیم های “سایبری” یا “مجازی” شناخته می شوند. چیزی که این تیم ها را متمایز می کند این است که تیم باید برای دستیابی به اهداف با هم کار کنند، اما ممکن است آنها فقط در ابتدای پروژه خود ملاقات کنند. آن را ارسال کنید، آنها ممکن است فقط از طریق ایمیل، تلفن یا از طریق کنفرانس ویدیویی در حال تعامل باشند.

مهم است که بدانید تیم شما در چه مدلی قرار می گیرد. قدم بعدی تجزیه و تحلیل این است که چرا چنین احساسی دارید. اکنون درک کنید که تیم شما باید از کدام مدل پیروی کند تا کار داده شده را انجام دهد. این امر برای دستیابی به اهداف سازمان بسیار مهم است.

 

بدون نظر

پاسخ دهید