برای حصول اطمینان از دستیابی به اهداف از پیش تعریف شده، تکنیک های مختلف خود انگیزشی توسط رهبران تمرین می شود. رهبران خود انگیزه به طور مداوم تکامل می یابند و بهبود می یابند، از اشتباهات خود درس می گیرند و به اندازه کافی در کار بر روی حوزه های توسعه خود انعطاف پذیر هستند.

بیایید در زیر، برخی از مزایای حیاتی را که رهبران می توانند با تمرین تکنیک های خودانگیختگی در کار به دست آورند، دریابیم:

 

 • رهبرانی که می توانند به طور موثر در محل کار خود انگیزه خود را اعمال کنند، می توانند اهداف روشنی را تعیین کنند و به طور مداوم در جهت تحقق آن اهداف تلاش کنند. 

   

 • دیگران نیز انگیزه دارند تا رفتار شما یا رویکردهای رهبری را در حین رسیدگی به مسئولیت های روزانه خود دنبال کنند. 

   

 • این احساس مسئولیت را تقویت می کند و با یادگیری مداوم و الهام گرفتن از دستاوردهای کار، خودسازی یا بهبود بیشتر رهبر را ارتقا می دهد. 

تکنیک های خود انگیزشی

 

 1. گوش دادن و رهبری: رهبران از طریق گوش دادن فعال و مثال زدن از تجربیات، پیوند احترام بین رهبر و پیرو را تقویت می کنند. می تواند به نتایج دست یابد و پیچیده ترین مسائل را با اعتماد به نفس بالا حل کند. 

  مزایای گوش دادن و رهبری

   

  • مصداق خودانگیختگی با تعیین اهداف و تدوین برنامه عملی قوی برای دستیابی به آنها. 

    

  • رهبری و گوش دادن به تمرکز انرژی انگیزشی در جهت مثبت تر کمک می کند، زیرا شفافیت در برقراری ارتباط اهداف، استراتژی ها و آنچه از اعضای تیم انتظار می رود را تسهیل می کند. 

    

  • از طریق گوش دادن فعال می توان روش ها یا رویکردهای جدیدتری برای رسیدگی به وظایف به دست آورد. بهبود مستمر در محل کار را می توان با شناسایی راه حل های نوآورانه برای مسائل مختلف حاصل کرد که نتیجه یک محیط تیمی مشترک و حل خلاقانه مسئله شامل مهارت های گوش دادن فعال است. 

   

 2. به چالش کشیدن و توانمندسازی خود و آموزش: مزایای استفاده از آموزش و توانمندسازی به عنوان تکنیک خودانگیختگی در زیر آمده است: 

   

  • رهبرانی که خود توانمند هستند، شایستگی لازم را برای بر عهده گرفتن مسئولیت‌های اضافی و ارائه هم افزایی حرفه‌ای در کار ایجاد می‌کنند. 

    

  • رهبران می توانند از طریق خودآموزی و خودآموزی رشد کنند و روی نقاط ضعف خود کار کنند. تحصیلات به بالا نگه داشتن سطوح انگیزه برای مشارکت استثنایی در عرصه حرفه ای و همچنین شخصی کمک می کند. 

    

  • خودتوانمندسازی به رهبر کمک می‌کند تا به چالش‌ها به‌طور مؤثر و موفقیت‌آمیز رسیدگی کند. با موفقیت در تلاش‌های چالش‌برانگیز، رهبرانی که حس خودتوانمندی بالایی دارند برای پذیرش چالش‌های بیشتر انگیزه پیدا می‌کنند. 

   

 3. پاداش و به رسمیت شناختن دستاوردهای فردی: 

   

  • رهبران باید برای دستاوردهای کوچک یا مهم خود به خود پاداش دهند. این باعث ایجاد انگیزه برای بهبود مستمر و دستیابی به نقاط عطف برتر در کار می شود. آنها باید دستاوردهای خود را تصدیق کنند و خود را به خاطر کار عالیشان تحسین کنند، زیرا این کار عملکرد و بهره وری کلی آنها را در کار افزایش می دهد. 

    

  • رهبران با اختصاص دادن زمان برای دیگران یا با ایفای نقش به عنوان مربی برای دیگران و راهنمایی آنها در امور مختلف سازمانی و همچنین شخصی با به اشتراک گذاشتن تجربیات خود به خود پاداش می دهند. 

    

  • رهبران با فکر کردن به افرادی که دیگران را برای دستیابی به موفقیت تشویق کرده‌اند و از آنها پیروی می‌کنند، می‌توانند به خود انگیزه بدهند.

بدون نظر

پاسخ دهید