نکات مدیریت زمان برای حرفه ای ها

مدیریت زمان به افراد کمک می‌کند تا با توجه به اهمیت فعالیت‌ها، فرصت‌های زمانی درستی را به آن‌ها اختصاص دهند. تخصیص صحیح زمان به کار مناسب به منظور استفاده بهینه از زمان به مدیریت زمان اشاره دارد. زمان محدود است و نمی توان آن را هدر داد. زمان از دست رفته هرگز باز نمی گردد، مهم نیست چقدر تلاش می کنید.

فردی که وقت خود را در محل کار تلف می کند مورد پسند هیچکس نیست و رسیدن به اهداف در چارچوب زمانی تعیین شده برایش مشکل است. کار او هرگز به موقع تمام نمی شود و اغلب توسط همکاران و مافوق ها مورد انتقاد قرار می گیرد.

اجازه دهید نکات مدیریت زمان را برای حرفه ای ها مرور کنیم:

 

 • به موقع به دفتر برسید از گرفتن برگ های مکرر از محل کار خودداری کنید. وقت شناس بودن برای مدیریت موثر زمان مهم است. اینجا و آنجا پرسه نزنید. 
 • اولین کاری که یک کارمند باید در صبح انجام دهد، تهیه Task Plan است. آنچه را که باید در یک روز انجام شود، با توجه به زمان‌هایی که می‌خواهید به وظایف خاصی اختصاص دهید، بنویسید. تکالیف فوری باید ابتدا تکمیل شوند و سپس کارهای با اولویت پایین انجام شوند. پس از اتمام کار، آن را علامت بزنید. احساس آرامش خواهید کرد. 
 • زمانی را برای تماس های شخصی خود، برقراری ارتباط با دوستان قدیمی در فیس بوک، نوشتن به روز رسانی در توییتر یا حتی رزرو بلیط سینما برای آخر هفته ها اختصاص دهید. 
 • خود را به خوبی مدیریت کنید . ایستگاه کاری خود را تمیز و منظم نگه دارید. پرونده ها و اسناد مهم باید در محل مناسب خود نگهداری شوند. از نگه داشتن پشته های فایل و انبوه کاغذ روی میز خودداری کنید. هر چی لازم نداری بریز هرگز روی کاغذهای شل ننویسید، زیرا مطمئناً بعد از مدتی آنها را از دست خواهید داد. تمام وسایل شخصی خود را در یک مکان نگه دارید. 
 • دسکتاپ خود را شلوغ نکنید . برای سازماندهی اسناد خود پوشه های جداگانه ایجاد کنید. هر فایل و پوشه ای را که نیاز ندارید حذف کنید. ایمیل های خود را به خوبی مدیریت کنید. 
 • از یک برنامه ریز یا سازمان دهنده برای برنامه ریزی خوب روز خود استفاده کنید . یک تقویم رومیزی هرگز به شما اجازه نمی دهد تاریخ ها و جلسات مهم را فراموش کنید. 
 • برای جلسات خارج از دفتر کمی زودتر بروید. حاشیه زمان را برای ترافیک، انحراف یا سایر شرایط اجتناب ناپذیر در جاده حفظ کنید. 
 • اولویت ها را برای خود تعیین کنید . هیچ کاری را که خودتان می دانید انجام آن در بازه زمانی تعیین شده برای شما دشوار است را قبول نکنید. یک “نه” شرکت در ابتدا باعث حفظ اعتبار شما می شود. 
 • در مورد اهداف و مقاصد خود شفاف باشید . KRAهای یک کارمند باید به وضوح به او ابلاغ شود. اهداف خود را بشناسید اگر احساس می‌کنید اهدافتان غیرواقعی هستند، فوراً با رئیس گزارشگر خود صحبت کنید. کارها را به خوبی برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی به شما کمک می کند تا وظایف را به موقع انجام دهید. 
 • از غیبت یا پرسه زدن در محل کار خودداری کنید . دفتر شما برای انجام بازی های رایانه ای در ساعات اداری به شما پولی نمی دهد. فقط برای حقوق و جلب رضایت رئیس خود کار نکنید. برای خودت کار کن فداکاری باید از درون باشد. 
 • در ساعات اداری از تماس های شخصی طولانی مدت خودداری کنید . به یاد داشته باشید که اگر کار خود را به موقع تمام کنید، بعد از ساعات اداری وقت کافی برای دوستان و خانواده خود خواهید داشت. تعادل بین زندگی شخصی و حرفه ای برای موفقیت در دراز مدت ضروری است.

بدون نظر

پاسخ دهید