انواع ارتباطات مدیریتی

ارتباطات مدیریتی به تعامل بین مدیران و زیردستان آنها در یک سازمان اشاره دارد.

برای اطمینان از حداکثر بهره وری و آرامش در محل کار، برای مدیران ضروری است که با اعضای تیم خود و بالعکس ارتباط برقرار کنند.

ارتباط به طور کلی به صورت زیر انجام می شود:

ارتباطات رو به پایین – جریان اطلاعات از مدیران به کارکنان

ارتباطات صعودی – جریان اطلاعات از کارکنان به مدیران

ارتباطات مدیریتی عموماً از طرق زیر صورت می گیرد:

  • ارتباط کلامی
  • شیوه های مکتوب ارتباط
  • حرکات بدن
  • حالات چهره
  • حرکات

ارتباط کلامی

ارتباط کلامی یکی از رایج ترین راه های ارتباط در محل کار است. مدیران اعضای تیم خود را بر روی یک پلت فرم مشترک فرا می خوانند و به آنها دستور می دهند که از آنها چه انتظاری می رود.

در ارتباط کلامی به اعضای تیم به صورت شفاهی از طریق کلمات در مورد نقش ها و مسئولیت هایشان گفته می شود.

مخاطب باید در انتخاب کلمات بسیار مراقب باشد در حالی که گیرندگان باید به گوینده توجه کنند.

گوینده باید از زیر و بم و لحن خود در ارتباط کلامی مراقبت کند. این نحوه صحبت کردن است که در ارتباط کلامی مهم است. مطمئن شوید که برای همه حتی برای فردی که روی نیمکت آخر نشسته قابل شنیدن هستید.

واضح صحبت کن به موضوع بچسبید و دیگران را سردرگم نکنید.

ارائه ها، سمینارها، بحث های گروهی و غیره همه اشکال ارتباط کلامی هستند. ارتباط کلامی می تواند از طریق تعاملات چهره به چهره، برقراری ارتباط تلفنی یا خطاب به گروهی از کارمندان صورت گیرد.

زبان بدن

افراد در حین برقراری ارتباط باید مراقب زبان بدن خود باشند. اطمینان حاصل کنید که زبان بدن مثبت را در حین تعامل با همکاران و اعضای تیم خود به نمایش می گذارید .

حالات صورت، حرکات دست و ژست ها

اخم روی صورت خود نداشته باشید. بیشتر لبخند بزنید. به این ترتیب مردم دوست دارند با شما تعامل داشته باشند و به هر چیزی که قصد برقراری ارتباط دارید توجه کنند.

حرکات دست نیز نقش مهمی در ارتباط موثر مدیریتی دارد. گوینده نباید در حین صحبت کردن با چیزها کمانچه بزند. برای مدیران ضروری است که با اعضای تیم ارتباط چشمی برقرار کنند تا تأثیر مطلوب داشته باشند .

شیوه های مکتوب ارتباط

برقراری ارتباط از طریق ایمیل یکی از مطمئن ترین روش های ارتباطی است.

پس از برقراری ارتباط شفاهی با اعضای تیم خود، مطمئن شوید که یک ایمیل برای آنها ارسال کرده اید که در آن همه چیزهایی که در جلسه بحث شده است را توضیح دهید.

ایمیل ها باید خود توضیحی با موضوع مرتبط باشند. در ایمیل ها داستان ننویسید. ایمیل ها باید کوتاه، واضح و موثر باشند.

از حروف بزرگ در ایمیل ها استفاده نکنید مگر اینکه نیاز باشد.

مراقب املا، دستور زبان و علائم نگارشی خود باشید.

ایمیل های رسمی نباید دارای نمادها و تصاویر پر زرق و برق باشند. آن را ساده نگه دارید و از استفاده از فونت های شیک خودداری کنید. ایمیل های رسمی در حالت ایده آل باید با فونت Arial با اندازه متن 12 نوشته شوند.

همه کارکنان مرتبط باید در جریان باشند. کارمندان همچنین باید یک نسخه از کربن را برای رهبران تیم خود علامت گذاری کنند تا بدانند در اطراف چه اتفاقی می افتد.

ارتباط نیز از طریق بخشنامه ها و اطلاعیه ها صورت می گیرد . اعلامیه‌ها باید در تابلوی اعلانات اصلی شرکت نمایش داده شوند تا همه بتوانند آن را بخوانند. اعلامیه‌ها باید دارای تاریخ‌های مهم و اطلاعات مرتبط باشند. از پسر دفترتان بخواهید که بخشنامه را همه امضا کنند.

بدون نظر

پاسخ دهید