چه چیزی تیم های با عملکرد بالا را متمایز می کند

موفقیت یا شکست یک تجارت به ترکیب اعضای تیم و میزان انگیزه آنها بستگی دارد. برای برجسته کردن تیم های با عملکرد بالا و ارائه بهترین عملکرد خود، یک رهبر باید به عوامل کلیدی زیر توجه کند:

تعریف و بیان چشم انداز برای اعضای تیم : این یکی از ضروری ترین الزامات برای دستیابی به معیارهای برتر توسط تیم ها است. چشم انداز باید بتواند معیارهای زیر را برآورده کند:

 

 • ایجاد استانداردهای تعالی 

   

 • ارائه شفافیت در مورد هدف یا جهت استراتژیک اعضای تیم 

   

 • باید الهام بخش باشد و شور و اشتیاق و همچنین تعهد اعضای تیم را جلب کند. 

   

 • به عنوان پلی بین حال و آینده خدمت کنید. 

   

 • باید بدون ابهام و به راحتی قابل درک باشد 

   

 • باید جاه طلب باشد 

شفافیت در مورد اهداف و شاخص های کلیدی عملکرد: چشم انداز یک جهت استراتژیک برای تحقق هدف آینده نگر ارائه می دهد و اعضای تیم را برای دستیابی به برتری در کار الهام می بخشد. چشم انداز به اهداف تقسیم می شود که ماهیت آن ملموس است و به اعضای تیم کمک می کند تا پیشرفت خود را به طور دوره ای در برابر نقاط عطف از پیش تعریف شده ردیابی یا نظارت کنند.

در حالت ایده‌آل، اهداف یا KPIها باید با همکاری اعضای تیم ایجاد شوند، زیرا مشارکت همه اعضای تیم را در فرآیند پایان تا پایان از مرحله تعیین هدف تا دستیابی به نتایج و ارزیابی موفقیت جلب می‌کند. اهداف باید برای اعضای تیم معنی دار و چالش برانگیز باشد، که می تواند در سطح تیمی یا فردی باشد که به ترکیب تیم بستگی دارد.

برای تیم‌های پروژه‌محور، اهدافی که محدود به زمان و قابل اندازه‌گیری هستند، مناسب‌تر خواهند بود. به عنوان مثال، تکمیل پروژه محول شده توسط تیم های پروژه توسعه نرم افزار در زمان بندی و بودجه های تعیین شده. از سوی دیگر، برای تیم‌های فرآیند محور KPIها مناسب‌تر خواهند بود. KPI برای تیم خدمات مشتری ممکن است دستیابی به نرخ مشخصی از امتیاز رضایت مشتری در نتیجه اجرای بهبودهای مبتنی بر فرآیند باشد. در بیشتر موارد، تیم ها سعی می کنند اهداف و KPI را برای ارائه نتایج و اندازه گیری نتایج ترکیب کنند.

شفافیت در عمل: این یکی از ویژگی های یک تیم با عملکرد بالا است. اعضا نسبت به یکدیگر پاسخگو هستند و شفافیت را در نحوه عملکرد یا انجام وظایف خود حفظ می کنند. اعضا در جلسات منظم به صورت روزانه یا هفتگی شرکت می‌کنند و تشویق می‌شوند تا آنچه را که قصد دارند در طول روز به دست آورند یا آنچه را که با استفاده از فناوری به‌عنوان وسیله ارتباطی مانند ایمیل‌ها، برنامه‌های کاربردی، به دست آورده‌اند، به اشتراک بگذارند. پیام رسانی، فناوری اینترانت و غیره

هنگامی که همه اعضای تیم اقدامات روزانه خود را به سایر اعضای تیم گزارش می دهند، می توان به مزایای زیر دست یافت:

 

 • اعضای تیم به زمان بندی هایی که از آنها انتظار می رود نتایج را ارائه دهند یا به تعهدات وعده داده شده خود عمل کنند، اولویت بالایی قائل می شوند. 

   

 • به دلیل فشار مثبت از سوی گروه های همتا، انتظار می رود که اعضای تیم به بهترین نتایج دست یابند. 

   

 • اعضای تیم قادر خواهند بود درک بهتری از حجم کار و ماهیت کار یکدیگر داشته باشند. 

   

 • فرهنگ همکاری را تقویت می کند و اعضای تیم می توانند با ارائه حمایت و کمک متقابل به یکدیگر به اهداف کاری خود برسند. 

برگزاری جلسات یک به یک: جدا از مدیریت جمعی اعضای تیم، رهبر تیم باید به برگزاری جلسات تک به تک با اعضای تیم به صورت انفرادی اهمیت دهد. این به تقویت رابطه از طریق شخصی سازی و پرداختن به مسائل خاص فردی کمک می کند. در این جلسه، جنبه‌های مختلف شغل مانند فرصت‌ها، چالش‌های کار، الزامات حیاتی برای رسیدن به نتایج و انگیزه شخصی برای کار مورد بحث قرار گرفته و یک برنامه اقدام مشترک ایجاد می‌شود. چنین جلساتی به عنوان یک بستر عالی برای به اشتراک گذاشتن بازخورد (ترجیحاً مثبت) در مورد عملکرد یک عضو تیم و معنای حضور آنها برای کل تیم و همچنین سازمان در مورد تحقق چشم انداز نهایی است.

پرورش فرهنگ انگیزشی و عملکرد بالا: تیم‌های با عملکرد بالا حس پیوند قوی و فرهنگ کاری حمایتی برای همه اعضای تیم دارند. اگر آنها در فرهنگ انگیزشی که مشخصه مثبت بودن، احترام به یکدیگر، اعتماد متقابل و همدلی نسبت به همه اعضای تیم است، کار کنند، احتمالاً افزایش می یابد.

رقابت در یک تیم با عملکرد بالا سالم است و اعضا برای دستیابی به نقاط عطف بالاتر در کار با یکدیگر همکاری می کنند و به یکدیگر کمک می کنند. برای ایجاد یک فرهنگ با عملکرد بالا، مدیریت این روزها سرمایه گذاری زیادی را بر روی ابتکارات انگیزشی انجام می دهد که مشارکت کارکنان را بهبود می بخشد و حداکثر فرصت را برای آنها برای تعامل با سایر اعضای تیم برای ارائه خلاقانه ترین نتایج فراهم می کند. حتی تمرینات آموزشی و توسعه ای که هم در داخل و هم در فضای باز برای اعضای تیم انجام می شود، دسترسی آنها را برای برقراری ارتباط و تقویت روابط خود با سایر اعضای تیم فراهم می کند. چنین ابتکاراتی باعث تقویت همکاری، حس رفاقت در میان اعضای تیم و تشویق خلاقیت می شود.

در زیر پنج روش ارائه شده است که از طریق آنها یک عضو تیم می تواند در یک تیم با عملکرد بالا برجسته شود:

 

 • سرمایه گذاری بیشتر در تیم و حفظ تعادل بین دوستانه و حرفه ای بودن با سایر اعضای تیم. عضو تیم باید زمان بیشتری را صرف درک سبک کار سایر اعضای تیم، ترجیحات و نقاط قوت آنها کند. 

   

 • پذیرش مسئولیت های بیشتر و کمک به سایر اعضای تیم به عنوان همکار در پروژه های معلق آنها. 

   

 • توجه به رویدادهای مهم و تصدیق آنها که در زندگی اعضای تیم اتفاق افتاده است. این رویدادها می تواند به صورت رویدادهای جشن، غم و اندوه یا هیجان باشد. 

   

 • برای برجسته شدن در تیم به عنوان عضوی از تیم، باید به خوبی تحقیق کرد و از آخرین اتفاقات، تاریخ، فرهنگ سازمان و همچنین چالش ها آگاه بود. 

   

 • با نمونه بودن و بهترین بودن در کار، حفظ حرفه ای بودن، برخورد محترمانه با همه افراد سازمان و وقت شناس بودن در هر جنبه از کار، می توان به عنوان یک عضو تیم در تیم برجسته شد.

بدون نظر

پاسخ دهید