جوانی آینده هر ملت و وارثان فردای زمین است. این گفته به تمام معنا صادق است. وقتی کشوری دارای جمعیت جوان سالم باشد، متوجه خواهید شد که کشور از نظر توسعه و پیشرفت کلی در حال پیشرفت است. کشوری با جمعیت سالمند بالا و جمعیت جوان کمتر مشکلات زیادی دارد که می تواند رشد آن را کند کند.

جهان امروز به «عصر فناوری» گذر کرده است. فناوری باعث پیشرفت در همه زمینه ها و همه جوامع شده است. انقلاب تکنولوژیکی چهره زندگی مردم را تغییر داده است و مراقبت‌های بهداشتی، اطلاعات و ارتباطات را حتی به دورافتاده‌ترین مناطقی که تاکنون منزوی شده‌اند، آورده است.

جهانی شدن کشورها را گرد هم آورده و کل بازار جهانی را ایجاد کرده است. ما شاهد تغییرات زیادی در نقشه سیاسی بین المللی جهان هستیم. کشورها شروع به نشان دادن عزم خود برای حرکت از سلطنت های پیر و رژیم های دیکتاتوری به سمت دموکراسی کرده اند.

پیشرفت و چالش ها دست به دست هم می دهند. یکی از چالش های عمده ای که امروزه اکثر کشورهای جهان با آن مواجه هستند، بیکاری جوانان است. نرخ کلی بیکاری با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش است. در میان بیکاران، بیکاری جوانان نگران کننده به نظر می رسد. جمعیت فعلی جوانان جهان حدود 1.5 میلیارد نفر تخمین زده می شود که از این تعداد 620 میلیون نفر قابل اشتغال هستند و 90 درصد از این جمعیت در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند. کشورهایی مانند هند و چین دارای جمعیت جوان به سرعت در حال افزایش هستند و نرخ بیکاری نیز به سرعت در حال افزایش است. طبق پیش‌بینی ILO، تقریباً 660 میلیون جوان تا سال 2015 به دنبال شغل خواهند بود. بیکاری جوانان در آسیا بالاتر از 50 تا 60 درصد است.

ارقام فوق نشان دهنده این واقعیت است که بیکاری جهانی جوانان می تواند به یک بحران جهانی تبدیل شود و علاوه بر عقب راندن اقتصاد و پیشرفت، تأثیرات اجتماعی و اقتصادی بر همه کشورها داشته باشد. اگرچه هر دولت و همچنین سازمان‌های جهانی سیاست‌هایی را چارچوب‌بندی می‌کنند و طرح‌ها و همچنین بودجه‌هایی را برای ارتقای برنامه‌های اشتغال جوانان ترویج می‌کنند، مقدار چنین تلاشی در مقایسه با تعداد زیاد آن ناچیز است.

تمرکز دولت ها بر روی چارچوب و راهبردهای ایجاد مشاغل جدید و افزایش نرخ اشتغال است . با این حال، نیاز مبرمی برای سیاست گذاران وجود دارد که به طور خاص به بیکاری جوانان و مسائل مرتبط با آن توجه کنند. در برخی از کشورها، کارآفرینی جوانان به عنوان یک جایگزین امیدوارکننده شناخته شده است و به طور فعال توسط آژانس های مختلف ترویج می شود . اگر به طور فعال ترویج شود، کارآفرینی جوانان می تواند به حفظ اقتصادهای در حال رشد کمک کند. ادغام جوانان در نیروی کار علاوه بر اینکه منجر به توسعه کلی جامعه می شود.

کارآفرینی در هر جامعه ای نشانه پیشرفت است. کسب و کار فناوری اطلاعات در ایالات متحده بستری برای کارآفرینی جوانان بوده است و ستاره ها و چند میلیونر را در بیل گیتس، استیو جابز تا سرگی برین و لری پیج گوگل و بسیاری دیگر ایجاد کرده است. چنین داستان هایی در کشورهای دیگر نیز وجود دارد. با این حال، نیاز روز این است که ستاره‌های بیشتری خلق کنیم و فرصت‌هایی را برای هر جوانی فراهم کنیم که رویاهای بزرگ داشته باشد و دست خود را در کارآفرینی امتحان کند.

کارآفرینی جوانان بر پیشرفت اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی جامعه تأثیر دارد . ایجاد محیطی که خلاقانه ترویج می کند و فرصت هایی را برای کارآفرینی فراهم می کند، مستلزم اجرای استراتژی های چند جانبه و مشارکت در همه سطوح از جمله دولت، صنعت، سیاسی، اجتماعی و همچنین بخش های آموزشی است.

کار در راستای برنامه های کارآفرینی جوانان می تواند به حل و همچنین اجتناب از بسیاری از مشکلاتی که در حال حاضر به کشورها خیره شده اند کمک کند و راه را برای آینده ای بهتر و جوامع مترقی در سراسر جهان هموار کند.

بدون نظر

پاسخ دهید