آخرین خبر: مطالعه موردی صنعت رسانه هند

تکامل تاریخی رسانه های خبری هند

طبق بسیاری از حساب ها، صنعت رسانه هند یکی از متنوع ترین و پر جنب و جوش ترین صنعت های جهان است، علاوه بر این که تا حد زیادی آزاد و منصفانه است. رسانه‌های هند از دوران پیش از استقلال، از دوران پس از استقلال و سوسیالیست‌ها و تا دوران پس از آزادسازی و در نتیجه انفجار تعداد رسانه‌ها، سابقه‌ای طولانی داشته‌اند.

در واقع، اگر نگوییم، آزادسازی اقتصاد هند در دهه 1990 تأثیری بر آزادی ذهنیت هندی ها و قرار دادن آنها در معرض شیوه های مصرف و سبک زندگی غربی گذاشته است. این به نوبه خود بر نحوه مصرف هندی‌ها تأثیر داشت و نتیجه این بود که با ظهور تلویزیون ماهواره‌ای که با ظهور اینترنت در هزاره جدید بیشتر تقویت شد، چشم‌انداز رسانه‌های هند به طرز چشمگیری تغییر کرد.

بنابراین، رسانه هند راه طولانی را طی کرده است و اکنون در موقعیتی قرار گرفته است که از گزارش خبری فراتر رفته و ردای دستور کار و همچنین هدایت سیاست های دولتی را به خود گرفته است.

در حالی که در برخی مواقع، بسیاری از رسانه ها حزبی و دو قطبی به نظر می رسند، اما رسانه های هندی به طور کلی در پوشش خبری خود مستقل و بی طرف بوده اند.

جنبه های قابل توجه صنعت رسانه خبری هند

ویژگی متمایز صنعت رسانه هند، انعطاف پذیری و در واقع شکوفایی رسانه های چاپی است. به عبارت دیگر، روزنامه‌ها نه تنها در برابر ابهامات زمان مقاومت کرده‌اند، بلکه هند بزرگ‌ترین بازار جهان برای رسانه‌های چاپی است که برخلاف غرب، که در آن خوانندگان روزنامه در حال از بین رفتن و کاهش است، وضعیت در هند برعکس است، جایی که در واقع در حال رشد است. .

این امر گویای ترکیب پایگاه مصرف کننده هند است که در آن خوانندگان به همان اندازه که از پدیده اخبار فوری رسانه های تلویزیونی اصلی لذت می برند، تحلیل و چرخش را می خواهند.

در واقع، هیچ بحثی در رسانه‌های هندی بدون اشاره به روند گزارش‌های لحظه‌ای و لحظه‌ای یا فاکتور اخبار فوری که بینندگان در هر نقطه از روز و در هر لحظه از چرخه اخبار می‌توانند به‌روزرسانی شوند، کامل نمی‌شود. آخرین اتفاقات در کشور و همچنین جهان است.

همانطور که عنوان این مطالعه موردی نشان می‌دهد، اخبار فوری شاید یکی از مشخصه‌های تعریف‌کننده رسانه‌های جدید مانند تلویزیون و آنلاین باشد که در آن اخبار دائماً از پوشش مستقیم بدون وقفه رویدادها در سراسر جهان تغذیه می‌شوند.

برخی تحولات نگران کننده

صحبت در مورد رسانه های آنلاین، انبوه رسانه های آنلاین همزمان با انقلاب اینترنتی به این معنی است که خانه های رسانه ای هند راه یا رسانه دیگری برای دسترسی به مصرف کنندگان پیدا کردند.

در واقع، اگر چیزی نباشد، رسانه‌های آنلاین نشان می‌دهند که موج سوم تغییر تا آنجا که رسانه‌های هندی به چاپ و تلویزیون به ترتیب موج اول و دوم هستند. با این حال، باید به خوانندگان هشدار داد که ظهور اینترنت و تلفن های هوشمند همچنین منجر به چیزی شد که به عنوان اخبار جعلی یا پوشش پست حقیقت شناخته می شود که در آن حقایق و داده ها کوتاه است و هر چیزی که شخص بخواهد به آن باور داشته باشد از بین می رود. به عنوان خبر

تجزیه و تحلیل PESTEL

سیاسی

در میان تمام نیروهای خارجی که بر صنعت رسانه هند تأثیر می‌گذارند، این شاید مهم‌ترین عامل از این نظر باشد که چگونه خانه‌های رسانه‌ای را مجبور می‌کند در صف قرار بگیرند یا کنار گذاشته شوند. برای توضیح، دولت‌ها در سراسر جهان به دنبال تأثیرگذاری بر پوشش خبری و دستکاری رسانه‌ها هستند و هند نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در واقع، هر حزبی که در قدرت باشد، آنها به دنبال مدیریت رسانه‌ها هستند تا با متقاعد کردن خانه‌های رسانه‌ها به سمت خط حزبی، دیدگاه رای‌دهندگان را تغییر دهند. علاوه بر این، در زمان حاضر، تعداد بسیار کمی از خانه‌های رسانه‌ای بی‌طرف باقی مانده‌اند که اکثر آن‌ها با یک نظام سیاسی خاص متحد شده‌اند.

علاوه بر این، این واقعیت که سیاستمداران همچنین می‌توانند از نگرانی‌های امنیت ملی برای تأثیرگذاری بر گزارش‌های خبری استفاده کنند، به این معنی است که این جنبه تأثیر شدیدی در نحوه عملکرد صنعت رسانه هند دارد.

اقتصادی

تغییر ترکیب اقتصادی پایه مصرف کننده هند به این معنی است که تغییرات همزمان در مصرف رسانه ها منجر به این می شود که این عامل تأثیر متوسط ​​تا قوی بر نحوه کار صنعت رسانه هند داشته باشد.

به عنوان مثال، همانطور که قبلا ذکر شد، آزادسازی اقتصاد هند در دهه 1990 منجر به ریشه‌گیری مصرف‌گرایی در این کشور شد. این امر به نوبه خود، نحوه مصرف اخبار را تغییر داد و ظهور طبقه متوسط ​​بزرگ هندی به این معنی بود که روندهایی مانند پوشش دادن کارهای اجتماعی و مهمانی هایی که توسط ثروتمندان و مشهور برگزار می شد جایگزین پوشش فقر و نابرابری شد.

در واقع، خانه‌های رسانه‌ای هندی، مانند همتایان غربی‌شان، به‌شدت سودآور شدند که منجر به بسته‌بندی محتوا به‌عنوان محصولاتی شد که می‌توان آنها را به جای گزارش اخبار مصرف کرد.

فن آوری

طبق استانداردهای غربی، صنعت رسانه هند همچنان در منحنی فناوری باقی می‌ماند، همانطور که از آخرین نوآوری‌های فناوری که راه خود را به اتاق‌های خبر می‌یابند می‌توان دید. در حالی که در دهه‌های قبل، رسانه‌های هندی برای انطباق با روندهای تکنولوژیک در حال تغییر کند بودند، در سال‌های اخیر، تا آنجا که به فناوری مربوط می‌شود، جلوتر از منحنی هستند. علاوه بر این، ظهور اینترنت و انقلاب‌های تلفن‌های هوشمند به این معنی بود که فناوری‌های جدیدتر رسانه‌های خبری را متحول کردند و آنها را مجبور به سازگاری یا عقب ماندن کرد.

در واقع، مصرف‌کنندگان هندی نیز با مهاجرت به روزنامه‌ها و کانال‌های تلویزیونی و همچنین سایت‌های اینترنتی که از نظر فناوری پیشرفته هستند، در این امر نقش ایفا می‌کنند و در نتیجه اطمینان حاصل می‌کنند که رسانه‌های هندی باید از فناوری آگاه باشند تا در مناقشه باقی بمانند.

محیطی

در حالی که نگرانی‌های زیست‌محیطی نقش مهمی در صنعت رسانه هند داشت، به‌ویژه تا آنجا که روزنامه‌ها روی کاغذ چاپ می‌شوند، ظهور تلویزیون و اینترنت میزان تأثیرگذاری این عامل بر شیوه رسانه‌های هندی را به حداقل رسانده است. خانه ها عمل می کنند

مجاز

علاوه بر نیروهای سیاسی که صنعت رسانه هند را تحت تأثیر قرار می دهند، مشکلات حقوقی از نظر شکایت های افترا و سایر اقدامات قانونی در حال حاضر امری عادی است که باعث می شود خانه های رسانه ای هند یا در مواجهه با تهدیدات قانونی آن را تضعیف کنند یا صرفاً با پخش آن به اقدام قانونی دعوت نکنند. بی خطر.

در واقع، تمایل به تشکیل پرونده های حقوقی و همچنین قوانین ضعیف افترا در حال اجرا به این معنی است که اکثر خانه های رسانه ای در پوشش خود با این فرض و آسودگی که راحت است و بنابراین چیزی ندارند، در پوشش خود بی اعتنایی و گستاخی می کنند. ترس

تجزیه و تحلیل پنج نیروی پورتر

قدرت تامین کنندگان

صنعت رسانه هند به طیف گسترده ای از تامین کنندگان از جمله تامین کنندگان کاغذ در مورد رسانه های چاپی، رشته ها، و خبرنگاران ویدئویی در مورد تلویزیون و خدمات میزبانی وب در مورد دیجیتال وابسته است.

با توجه به این واقعیت که چنین پایگاه متنوعی از تامین کنندگان نمی توانند در غیاب گروه های تامین کننده سازمان یافته قدرت زیادی داشته باشند، قدرت تامین کنندگان در بهترین حالت متوسط ​​و در بدترین حالت ضعیف است.

با این حال، برخی از خانه‌های رسانه‌ای واقعاً تحت فشار تامین‌کنندگان کلیدی مانند چاپگرها و تولیدکنندگان محتوا هستند، همانطور که می‌توان از موارد متعدد چرخش بازو توسط تامین‌کنندگان و همچنین توزیع‌کنندگان تلویزیون و اپراتورهای کانال و کابل مشاهده کرد.

قدرت خریداران

در هر صنعت رسانه ای در سراسر جهان، همیشه رقابت شدیدی از سوی چنین رسانه هایی برای چشم و قلب و ذهن خوانندگان و بینندگان وجود دارد. صنعت رسانه هند نیز از این قاعده مستثنی نیست و آنچه قابل توجه تر است این است که بینندگان از انتخاب رنج می برند زیرا علاوه بر رسانه های خبری آنلاین، کانال های بالقوه نامحدود و همچنین روزنامه ها وجود دارد.

در واقع، می توان گفت که در میان تمام نیروهایی که بر صنعت رسانه هند اعمال می کنند، این قوی ترین است زیرا خریداران قدرت یا کنترل تلویزیون را در دست دارند که به آنها تأثیر عمده ای بر نوع محتوایی که منتشر می شود می دهد.

این را تقلای نزدیک و عجله دیوانه‌وار برای جمع‌آوری TRP (امتیازهای رتبه‌بندی تلویزیون) و همچنین ارقام مشترکان رسانه‌های چاپی نشان می‌دهد، زیرا خانه‌های رسانه‌ای در تلاش برای رهبری و تسلط بر بازار با یکدیگر رقابت می‌کنند.

رقابت رقابتی

در ادامه نکته ذکر شده در بالا، رقابت شدید رقابتی تا آنجا که به صنعت رسانه هند مربوط می شود وجود دارد، زیرا تعداد رسانه ها در سراسر طیف به این معنی است که آنها باید برای فضای بازار تلاش کنند.

در واقع، شاید صنعت رسانه هند تا آنجا که به شدت رقابت بازار مربوط می شود، در بین همتایان خود در سراسر جهان منحصر به فرد باشد. این به دلیل تفاوت‌های زبانی و منطقه‌ای متنوع جدا از رسانه‌های انگلیسی و هندی است که به این معنی است که ایجاد حضور پان هند برای رسانه‌ها به منابع عظیمی نیاز دارد تا از پیچیدگی مدیریت چنین سرمایه‌گذاری‌ها و شرکت‌هایی غافل نشویم.

بنابراین، در کنار قدرت مصرف‌کنندگان، رقابت رقابتی تضمین می‌کند که فضای رسانه‌ای هند در مورد انتخاب‌های موجود برای مصرف‌کنندگان بسیار انتخاب‌کننده است.

سهولت ورود و خروج

در حالی که موانع ورود بسیار کم است زیرا راه اندازی یک روزنامه، یک کانال تلویزیونی یا یک رسانه آنلاین نیازی به سرمایه گذاری اولیه زیادی ندارد، رقابت شدید تضمین می کند که فقط آنهایی که بیشترین منابع و عمق سازمانی مورد نیاز را دارند. مدیریت چنین پیچیدگی نشان می دهد که اگرچه راه اندازی یک رسانه در همان زمان آسان است، اما زنده ماندن در رقابت تنگاتنگ بسیار دشوار است.

تهدید جایگزین ها

مصرف کنندگان اخبار هندی برای انتخاب بین کانال ها و رسانه ها گزینه های مختلفی پیش روی خود دارند .

با این حال، هیچ جایگزین آماده ای وجود ندارد، به این معنی که خانه های رسانه ای مستقر نفوذ زیادی بر پایگاه مصرف کنندگان و بینندگان خود دارند. در واقع، این پارادوکس در قلب صنعت رسانه هند است که در آن خانه‌های رسانه‌ای بزرگ انحصارات مجازی هستند، در حالی که استارت‌آپ‌ها و رسانه‌های آینده باید مبتکر و مبتکر باشند تا به سادگی در جنگل رسانه‌ای زنده بمانند.

به همین دلیل است که بسیاری از فروشگاه‌ها وارد بازار می‌شوند، اما از آنجایی که خواننده یا بیننده هندی به شدت به برند وفادار است، در حاشیه قرار می‌گیرند.

نتیجه

همانطور که از تجزیه و تحلیل قبلی مشاهده می شود، رسانه های هندی و به ویژه رسانه های خبری هند در نقطه عطف قرار دارند که انتخاب هایی که اکنون انجام می دهد، مسیرهای آینده این بخش را تعیین می کند.

در حالی که رقابت شدید برای خوانندگان و بینندگان از طریق ارقام اشتراک و TRP و همچنین چشم‌ها خوب است، نباید به وضعیتی منجر شود که در تعقیب چنین فعالیت‌های سودآوری، حقایق ارائه شود.

به عبارت دیگر، سودجویی کورکورانه نباید به قیمت دلیل اصلی وجودی آن که دربان حقیقت و انتشار دهنده اخبار و اطلاعات ارزشمند است، تمام شود.

در واقع، همانطور که در بخش مربوط به تحولات نگران‌کننده بحث شد، به نظر می‌رسد رسانه‌های خبری هند با گزارش اخبار و دیدگاه‌ها به دلیل مطالبات انصاف و بی‌طرفی، از عملکرد اصلی حافظ دموکراسی بودن ناکام هستند. درعوض، چیزی که برای اخبار منتشر می‌شود، تبلیغاتی است که در آن اخبار پولی غالب است.

با توجه به تاریخ غنی و میراث پیشگامان روزنامه نگاری هند، این واقعاً یک وضعیت غم انگیز است. در پایان، این امید و کار انجام شده توسط صنعت رسانه هند است که در نهایت باید آن را با وجود روندهای اخیر که خلاف آن را نشان می دهد، ادامه دهد.

بدون نظر

پاسخ دهید