از سرگیری اشتباهاتی که باید اجتناب کنید

در زندگی شخصی یا زندگی روزمره، ممکن است فرصتی دوباره برای اصلاح چیزی داشته باشید. اما اگر رزومه شما به دلیل اشتباهات احمقانه اما فاحش رد شود، ممکن است فرصت دومی برای متقاعد کردن استخدام کننده برای استخدام شما داشته باشید یا نه. هدف شما از نوشتن رزومه باید گرفتن یک مصاحبه شغلی خوب و دور نگه داشتن رزومه از جعبه زباله باشد. این مقاله در مورد برخی از اشتباهات صحبت می کند که می توان از آنها اجتناب کرد تا یک رزومه عالی داشته باشید. برخی از آنها به شرح زیر است:

 

 • یک درهم ریخته: رزومه را تا حد امکان ساده کنید. از نظر فونت، اندازه فونت، قالب بندی یا هر چیز دیگری، رزومه را به گونه ای ایجاد کنید که حتی با یک نگاه عجولانه قابل خواندن باشد. عناوین را پررنگ کنید، فاصله مناسبی بین عنوان ها قائل شوید، متن را توجیه کنید و بخش ها را به درستی تفکیک کنید. رزومه را تا حد امکان از شلوغی خارج کنید. تعادل کاملی بین فضای سفید و متن ایجاد کنید تا زیبا و قابل درک به نظر برسد. حاشیه خیلی باریک قرار ندهید. وقتی می‌خواهید پرینت بگیرید، ممکن است کمی تحریف شده به نظر برسد. 

   

 • بدون ذکر دستاوردها: رزومه فرصت طلایی شما برای انتقال یک استخدام کننده در مورد نامزدی خود به شرکت احتمالی است. این فرصت را از دست ندهید. زمانی را برای صحبت در مورد دستاوردهای خود در کنار نقش ها و مسئولیت های خود اختصاص دهید. 

  نقش ها کم و بیش یکسان هستند اما دستاوردها چیزی است که رزومه شما را از دیگران متمایز می کند. ذکر آنها باعث ایجاد علاقه در ذهن استخدام‌کننده می‌شود و می‌تواند او را وادار کند که فکر کند شما نه تنها به وظیفه 9-8 ساعته خود پایبند بوده‌اید، بلکه برای اثبات ارزش خود فراتر رفته‌اید.

   

 • تجربه نه چندان مرتبط: کاملاً ممکن است که در دوران کالج در مک‌دونالد یا هر رستوران دیگری کار کرده باشید تا پول جیبی خود را به دست آورید. اما این لزوماً نباید در رزومه شما ذکر شود. زمانی که آن تجربه تا حدودی با چشم انداز شغلی آینده شما همخوانی دارد، آن را درج کنید. 

  به عنوان مثال، در این مورد، اگر فقط در هتلداری، هتلداری به دنبال فرصتی هستید، می توانید شغل پاره وقت دانشگاه خود را ذکر کنید که نشان می دهد از روزهای دانشگاه، اهمیت مشتری را درک کرده اید و می دانید چگونه خدمات ارائه دهید. آنها برای دستیابی به کسب و کار تکرار و ارجاع.

   

 • اطلاعات شخصی بیش از حد: من رزومه هایی را دیده ام که در آنها نام خود را ذکر کرده اند (اگرچه قبلاً در بالا ذکر شده است، نام پدر، نام مادر، شغل آنها، آدرس فعلی، آدرس دائمی و مواردی از این قبیل. اما باور کنید. ؛ استخدام کننده ربطی به این اطلاعات شخصی ندارد پس فضای رزومه خود را با این اطلاعات نخورید. 

   

 • I, Me, Mine: در رزومه حرفه ای نباید از ضمایر شخصی استفاده شود. این یک واقعیت قابل درک است که رزومه شما فقط در مورد شماست و تمام اطلاعات مربوط به شماست. بنابراین، به طور خاص از کلماتی مانند او، او و غیره استفاده نکنید. برای سازمان فعلی از زمان حال و برای سازمان قبلی از زمان گذشته استفاده کنید. از زمان حال برای شرکت قبلی استفاده نکنید و بالعکس. 

   

 • شناسه ایمیل غیرحرفه ای: این یکی از دلایلی است که رزومه شما می تواند به موضوع خنده تبدیل شود. من رزومه هایی با شناسه ایمیل مانند badshahno1@yahoo.com، cutiepie@rediffmail.com، loveuforever@gmail.com را دیده ام. حتی اگر مشابه این موارد را دارید، سعی کنید آن را در رزومه خود وارد نکنید. آنها را برای استفاده شخصی نگه دارید و یک مورد جدید ایجاد کنید که می تواند برای استفاده حرفه ای استفاده شود. 

   

 • طول رزومه: اگرچه آنها می گویند که رزومه یک صفحه ای یک رزومه ایده آل است، هنوز بحث در مورد اینکه طول ایده آل رزومه چه چیزی باشد، ابدی است. ایجاد رزومه 2 صفحه ای ضرری ندارد، اما مطمئن شوید که تمام مطالب مهم در خود صفحه اول ذکر و برجسته شده است. من طرفدار درهم ریختگی و قرار دادن اجباری همه مطالب در یک صفحه نیستم تا آن را فقط در یک صفحه کامل کنم. فکر می کنم این ایده خیلی خوبی نیست. اگر به صفحه بعد رفت، بگذارید باشد، زیرا ایجاد فاصله مناسب نیز برای خواندن آن بسیار مهم است. 

   

 • کلمه کلیدی گم شده است: استخدام کنندگان، امروزه، رزومه جستجو را از طریق کلمات کلیدی انجام می دهند. یا رزومه را از طریق سیستم ردیابی متقاضی جستجو می کنند یا در پایگاه داده کلمات کلیدی مرتبط با موقعیت خالی را جستجو می کنند. بنابراین، مطمئن شوید که رزومه شما دارای کلمات کلیدی مرتبط با نمایه شما باشد. اما کلمات کلیدی باید با پروفایل شما مرتبط باشند. اگر کلمات کلیدی اشتباهی در رزومه شما نوشته شده باشد، این احتمال وجود دارد که رزومه شما در فهرست نهایی قرار نگیرد و حتی اگر در فهرست نهایی قرار بگیرد، ممکن است برای موقعیت مورد نظر شما نباشد. 

   

 • اشتباهات املایی/گرامری: این اشتباهات بسیار جزئی به نظر می رسند، اما تاثیر عمیقی بر آینده شما دارند. بنابراین، بهتر است قبل از ارسال رزومه خود به شخصی، یک بررسی املایی انجام دهید. گاهی اوقات بررسی خودکار املا نیز اشتباه را متوجه نمی شود. در این صورت، رزومه را به طور کامل از بالا به پایین تصحیح کنید و سپس آن را توسط برخی از اعضای خانواده یا دوستان بررسی کنید. حتی اشتباهات تایپی نیز گاهی با استخدام مدیران در امان نمی ماند. زمانی که نوشتن چیزی را به پایان می‌رسانیم، خواه یک نامه، رزومه، نامه پوششی، زندگی‌نامه یا داستان، کمی به آن وابسته می‌شویم و فقط با جریان ذهن پیش می‌رویم. از این رو تشخیص اشتباه خود بسیار دشوار می شود. بنابراین، برای تصحیح سندی که نوشته ایم، چشم و ذهنی بی طرف بسیار لازم است. 

   

 • خطاهای قالب بندی: بعد از اینکه قسمت محتوا برای رزومه انجام شد، مهمترین چیز ارائه است که نمی توان آن را به طور کامل نادیده گرفت. بنابراین، مطمئن شوید که رزومه شما خوانا، قابل ارائه و قابل درک است. از فونت خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ استفاده نکنید. اندازه فونت را زیر 10 قرار ندهید. همچنین بین بخش‌ها و خطوط فاصله مناسبی قائل شوید تا استخدام‌کننده برای بررسی رزومه شما درد زیادی را متحمل نشود. به جای پاراگراف های سنگین طولانی، یک لیست گلوله ای تهیه کنید. یک قالب منظم، تمیز و بدون درهم و برهمی قدردانی و ارزشمند است. 

   

 • خلاقیت بیش از حد: خلاقیت خوب است، اما بیش از حد آن می تواند رزومه را پیچیده کند. استخدام کنندگان رزومه کوتاه، دقیق، منظم و ساده را ترجیح می دهند که تمام پیشینه سازمانی و آموزشی شما را به طور مناسب پوشش دهد. بنابراین، در خلاقیت خود زیاده روی نکنید، مگر اینکه برای پروفایل طراح، دکوراتور یا هنرمند درخواست دهید. 

   

 • دروغ نگویید: در رزومه حرفه ای نباید جایی برای دروغ گفتن یا بلوف زدن وجود داشته باشد زیرا ممکن است در نهایت توسط استخدام کننده دستگیر شود. و من مطمئن هستم که شما نمی خواهید در چنین شرایط دشوار و خجالتی از گرفتار شدن برای چیزی که واقعی نیست قرار بگیرید. بررسی پیشینه و بررسی متقاطع مطمئناً قبل از شروع به کار انجام می شود. و جعل چیزها تأثیر منفی بر مصاحبه پیش رو شما خواهد داشت. خود درخواست ممکن است از اول رد شود. 

   

 • اجتناب از اختصارات: در پروفایل های فناوری اطلاعات/فناوری اتفاق می افتد. فرم های کوتاه زیادی وجود دارد اما سعی کنید از استفاده از آنها در رزومه خودداری کنید. کسی که نمایه شما را می‌خواند ممکن است از اصطلاحات یا اصطلاحات تخصصی آگاه نباشد. و حتی اگر از مخفف هر کلمه ای استفاده می کنید، پیشنهاد می کنم آن را در داخل پرانتز توضیح دهید. به عنوان مثال، اگر چیزی شبیه به “توسعه رابط کاربری گرافیکی (رابط کاربری گرافیکی)” را می نویسید. به این ترتیب می توانید رابط کاربری گرافیکی را در داخل براکت توضیح دهید. این معنی را روشن می کند و درک آن برای مدیر استخدام آسان خواهد بود.

بدون نظر

پاسخ دهید