مدیریت سرمایه انسانی به مدیریت کارکنان یک سازمان اطلاق می شود تا آنها به میزان قابل توجهی در بهره وری کلی سازمان کمک کنند. هر کارمند تمام تلاش خود را می کند تا از دانش و مهارت های خود برای سود سازمان خود استفاده کند و در زمان معین به منبعی ضروری تبدیل شود.

محرک های مدیریت سرمایه انسانی به عنوان کاتالیزور برای مدیریت موثر منابع انسانی عمل می کنند.

محرک های مدیریت سرمایه انسانی به پنج دسته عمده تقسیم می شوند:

 1. مدیریت سرمایه انسانی (HCM) محرک 1 – شیوه های رهبری

  تمرینات HCM

  ارتباطات: برای ایجاد احساس دلبستگی و وفاداری نسبت به سازمان، باید با کارکنان رفتار خوبی داشت. مدیران باید درک کنند که نقش آنها فقط نشستن در کابین های بسته و تحمیل ایده به دیگران نیست. آنها باید به خوبی با زیردستان خود ارتباط برقرار کنند. کارکنان باید به راحتی به مدیریت ارشد دسترسی داشته باشند. ارتباط مدیریت با کارکنان که به عنوان ارتباطات بالا به پایین نیز شناخته می شود برای کارکنان ضروری است تا از اهداف و مقاصد خود آگاه باشند و بدانند که از آنها چه انتظاری می رود.

  فراگیر بودن: مدیریت باید با کارکنان بر روی یک پلت فرم مشترک بنشیند تا از آنها پیشنهادات و بازخوردها را دعوت کند.

  نظارت: مدیران ارشد و مدیریت باید سطوح مختلف سلسله مراتب بین آنها و کارکنان را کاهش دهند. مديريت بايد هر از چندگاهي با كاركنان تعامل و انگيزه داشته باشد تا بتوانند بهترين سطح خود را ارائه دهند.

  رهبری: مدیران ارشد باید از نیروی کار حمایت، رهبری و تحت تاثیر قرار دهند تا به طور موثر در سازمان کمک کنند.

 2. HCM Driver 2 – Employee Engagement

  تمرین HCM

  حوزه های مسئولیت کلیدی: حوزه های مسئولیت کلیدی یک فرد باید مطابق با تحصیلات، مهارت ها، تخصص، تجربه و همچنین حوزه مورد علاقه او طراحی شود. به این ترتیب هیچ وقت کار برایش سنگین نمی شود.

  تعهد: تلاش های برجسته کارکنان باید مورد قدردانی قرار گیرد تا آنها احساس انگیزه کنند و حتی دفعه بعد سخت تر کار کنند. کارمندانی که عملکرد خوبی دارند باید در مقابل دیگران به طور مناسب پاداش داده شوند و قدردانی شوند.

  زمان: مدیریت زمان تضمین می کند که هیچ کارمندی بار بیش از حد را تحمل نمی کند. مسئولیت ها باید به طور مساوی بین کارکنان تقسیم شود.

  ارزیابی: مشارکت کارکنان باید هر از گاهی توسط مدیریت ارشد ارزیابی شود.

 3. HCM Driver 3 – قابلیت دسترسی به دانش

  تمرین HCM

  در دسترس بودن اطلاعات: کارکنان باید دسترسی آسانی به تمام اطلاعات مرتبط مورد نیاز برای انجام وظایف خود داشته باشند. سازمان‌ها باید برنامه‌های آموزشی مختلفی (آموزش‌های داخلی یا آموزش‌های خارج از منبع) برای ارتقای مداوم مهارت‌های موجود کارکنان و آشنا کردن آنها با آموخته‌های جدید ترتیب دهند.

  کار تیمی: کارکنان باید به جای کار به تنهایی انگیزه کار گروهی را داشته باشند.

  به اشتراک گذاری اطلاعات: کارکنان را تشویق کنید تا اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

 4. مدیریت سرمایه انسانی (HCM) درایور 4 – بهینه سازی نیروی کار

  تمرین سازماندهی سرمایه انسانی (HCM).

  فرآیندهای کاری: مدیریت ارشد باید فرآیندهای کاری کارکنان را برای حداکثر بهره وری به خوبی تعریف کند.

  شرایط کاری: یک سازمان باید شرایط کاری عالی را برای کارکنان فراهم کند تا بهترین نتیجه را از آنها داشته باشد.

  پاسخگویی: افراد باید در قبال کار خود پاسخگو باشند. اگر همه چیز به صورت مکتوب باشد از کارمندان تعهد بگیرید و هیچ چیز مشابه آن.

  استخدام: افرادی که مسئول جذب استعداد هستند باید اطمینان حاصل کنند که نامزد مناسب را برای نقش مناسب استخدام می کنند. یک برنامه القایی قوی برای همه کارمندانی که به تازگی به آنها ملحق شده اند طراحی کنید.

  مدیریت عملکرد: عملکرد کارکنان باید به شدت نظارت و مدیریت شود.

 5. محرک 5 سازماندهی سرمایه انسانی (HCM) – ظرفیت یادگیری

  تمرین HCM

  نوآوری: باید از ایده های جدید استقبال کرد. کارکنان باید تشویق شوند تا با ایده های جدید و نوآورانه ای که ممکن است به نفع سازمان باشد، ارائه دهند.

  آموزش: آموزش ها باید عملی/مرتبط باشند و برای تقویت مهارت های کارکنان طراحی شوند. برنامه های آموزشی را صرفاً به خاطر آن طراحی نکنید. آنها باید به نفع کارمندان باشند.

  توسعه شغلی: کارکنان باید از برنامه رشد خود در سازمان آگاه باشند.

  یادگیری: یادگیری های جدید باید توسط همه در سازمان ارزش گذاری شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =