همانطور که از نام آن پیداست، مدل ترکیبی مدیریت سرمایه انسانی ترکیبی از مدل مشترک منابع و مدل مجموعه مهارت منحصر به فرد است. در مدل ترکیبی، کارکنان چند مهارتی هستند و دارای مجموعه‌ای از تجربیات و سوابق متنوع هستند. کارمندان مدل هیبریدی از پیشینه‌های متنوعی می‌آیند و مشخصات عمومی دارند.

در زبان عامیانه، مدل ترکیبی مدیریت سرمایه انسانی شامل سرمایه انسانی متنوع است.

مدل هیبریدی شامل کارکنان جلو، نمایندگان مراقبت از مشتری، نمایندگان فروش و غیره است. این مدل شامل کارکنانی با مجموعه مهارت‌های منحصربه‌فرد نمی‌شود، بلکه کارکنانی را شامل می‌شود که دارای مشخصات عمومی و چند استعداد هستند. چنین کارکنانی می توانند وظایف مختلفی را در یک زمان واحد انجام دهند و در نتیجه ایده های نوآورانه ای برای سازمان ارائه دهند.

کارمندان مدل هیبریدی به آموزش گسترده نیاز ندارند . تمرینات سبک می تواند هدف را حل کند. کارکنان تحت مدل ترکیبی نیازی به انجام وظایف تخصصی ندارند و بنابراین نیازی به برنامه های آموزشی تخصصی ندارند.

یک مدیر مراقبت از مشتری نیازی به انجام وظایف پیچیده در عملیات روزانه خود ندارد. به همین ترتیب، یک مدیر فرانت آفیس نیازی به توسعه مهارت های تخصصی ندارد. آموزش های سبک تر برای آنها مفید است و می تواند آنها را برای کمک به عملکرد سازمان کارآمدتر کند.

مدل ترکیبی مدیریت سرمایه انسانی فاقد کارکنانی با تجربیات تخصصی یا مهارت ها و دانش منحصر به فرد است . می توان کارمندانی را پیدا کرد که عمومی هستند و بنابراین فاقد دانش عمیق تجاری هستند. چنین کارمندانی به دلیل فقدان دانش کامل کاری نمی توانند در تصمیم گیری های مهم تجاری شرکت کنند.

استعدادیابی در مدل ترکیبی مدیریت سرمایه انسانی بسیار ساده تر است. فرآیندها و تشریفات مصاحبه مانند مدل مجموعه مهارت منحصر به فرد حیاتی نیستند. متخصصان منابع انسانی نیاز به استخدام افرادی با مشخصات عمومی دارند که در تصمیم گیری های اصلی سازمان، تدوین خط مشی ها یا تنظیم هدف و هدف نقش چندانی ندارند. کارکنان مدل هیبریدی تنها در یک یا دو بحث می توانند استخدام شوند. برای استخدام یک مدیر خدمات مشتری یا یک کارمند پیشخوان نیازی به پرسشنامه مفصل ندارید.

مدل ترکیبی مدیریت سرمایه انسانی نیاز به آموزش را کاهش می دهد . چنین مدلی همچنین فاقد منابع با استعداد خوب است که بتواند مسئولیت هدایت اعضای تیم خود را بر عهده بگیرد. در این مدل به ندرت هیچ کارمند واجد شرایط و دارای رتبه بالایی وجود دارد که بتواند برای سایر اعضای تیم نمونه باشد یا آنها را رهبری کند. شما به سختی می توانید کسی را پیدا کنید که بتواند یک رهبر یا عضو تیم باشد. این یکی از اشکالات عمده مدل ترکیبی مدیریت سرمایه انسانی است.

مراحل زیر باید در مدل هیبریدی دنبال شود:

 

 1. مهارت ها، دانشی که سازمان شما دارد را شناسایی کنید و حوزه هایی را که در آن مجموعه مهارت ها کم است شناسایی کنید. 

   

 2. شناسایی سرمایه انسانی دارای مهارت و دانشی که تقاضای آن زیاد است اما عرضه کم است. 

   

 3. از تخصص کارمندان مطلع شوید. با آنها صحبت کنید و دریابید که در کدام زمینه ها می توانند حداکثر مشارکت را داشته باشند. 

  یک متخصص منابع انسانی باید دانش، مهارت یا تخصص را پیش بینی کند که سازمانش به پنج یا ده سال بعد نیاز دارد. سعی کنید پروژه های در دست توسعه را تجزیه و تحلیل کنید.

   

 4. مدل های استخدام و استراتژی های پر کردن مجدد را آماده کنید. 

   

 5. سعی کنید برنامه های آموزشی برای راهنمایی کارکنان و ارتقاء دانش موجود آنها طراحی کنید. 

مزایای کلیدی مدل هیبریدی

 • آموزش آسان به کارکنان
 • ارتباط موثر بین اعضای تیم و مدیران تیم
 • انعطاف پذیری بیشتر در مدل ترکیبی مدیریت سرمایه انسانی است
 • تمرکز فرآیندها و عملکردها
 • مدل ترکیبی به پیشرفت های عملیاتی قابل توجهی دست می یابد

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 3 =