مدیریت سرمایه انسانی به توسعه سرمایه انسانی از طریق آموزش های منظم، فعالیت های توسعه مهارت و حفظ کارکنان مستعد اشاره دارد. فردی که برای رسیدن به اهداف و مقاصد یک سازمان حداکثر تلاش خود را می کند دارایی واقعی آن است. ماشین آلات، سرمایه، ایده های نوآورانه و مبلمان اداری نقش اساسی در اداره موفق یک سازمان ایفا می کنند، اما اگر سازمانی کارکنانی نداشته باشد که واقعاً برای آن فکر می کنند، هیچ چیز درست نمی شود.

کارکنان باید حس دلبستگی و وفاداری را نسبت به سازمان ایجاد کنند.

به نظر شما دلبستگی از کجا می آید؟ فقط پول است؟ پاسخ خیر است. پول می تواند یکی از عوامل باشد.

احساس وفاداری نسبت به یک سازمان نمی تواند تنها در یک یا دو روز ایجاد شود. زمان می برد تا کارکنان حس غرور را در کار برای سازمان خود القا کنند.

“اسم من تام است و من واقعاً مفتخرم که نماینده سازمانم هستم – Peter Publications Pvt Ltd” این باید احساسی برای سازمان باشد.

مدیریت سرمایه انسانی نقشی ضروری در ارتقای مهارتهای کارکنان و تبدیل آنها به منابع قابل اعتماد ایفا می کند . مدیریت سرمایه انسانی به استخدام کاندیدای مناسب برای شغل مناسب، جهت دهی صحیح او به سازمان و ارتقای مداوم دانش موجود او کمک می کند.

یک سازمان باید زمان و انرژی خود را از طریق آموزش‌های مختلف داخلی و خارجی، تمرین‌های تیم‌سازی (فعالیت‌هایی که بهترین‌ها را در کارکنان به ارمغان می‌آورد) روی کارکنان خود سرمایه‌گذاری کند تا در مقابل انتظار فداکاری، صداقت، سخت‌کوشی و وفاداری داشته باشد.

سازمان ها زمانی سود می برند که افراد متخصص و از قبل با تجربه برای شغل مناسب استخدام شوند. در چنین مواردی، سازمان نیازی به صرف زمان زیادی برای آموزش کارمند ندارد. کارمندان با دانش عمیق قبلی می توانند بدون اتلاف وقت مافوق یا مدیریت ارشد، بلافاصله مسئولیت را بر عهده بگیرند.

مدل مجموعه مهارت های منحصر به فرد که اغلب به اختصار مدل USS نامیده می شود، اهمیت استخدام افراد ماهر (از قبل آموزش دیده) برای سازمان ها را برجسته می کند. کند.

بر اساس مدل مجموعه مهارت های منحصر به فرد، کارکنان مجموعه مهارت های منحصر به فرد از مهارت های منحصر به فرد و دانش عمیق و درک کسب و کار و صنعت کلی می بالند. کارکنان مجموعه مهارت‌های منحصربه‌فرد با تجربیات و مجموعه‌های مهارتی مرتبط هستند که آنها را کارآمدتر و قابل اعتمادتر از کارمندانی می‌کند که باید از سطوح اولیه آموزش ببینند.

مدل مجموعه مهارت منحصر به فرد هزینه آموزش های متقابل کارکردی را کاهش می دهد زیرا کارکنان از قبل آموزش دیده اند و برای نقش های مربوطه آماده هستند . مجموعه مهارت‌های منحصربه‌فرد کارکنان دارای مهارت‌ها و دانش منحصربه‌فردی هستند و بنابراین می‌توانند از همان ابتدا به طور مؤثر در عملکرد سازمان‌ها کمک کنند. آنها در موقعیتی هستند که می توانند ایده ها و راه حل های نوآورانه ای برای بهتر و کارآمد ساختن سیستم ها ارائه دهند. مجموعه مهارت‌های منحصربه‌فرد کارکنان از نقش‌ها و مسئولیت‌های خود، استراتژی‌هایی که باید برای سازمان ایجاد شود و نحوه اجرای آن‌ها در جهت درست برای دستیابی به اهداف و مقاصد آگاه هستند.

کارکنان مجموعه مهارت های منحصر به فرد کارآمدتر هستند و اعضای تیم تعیین می کنند که چه اقداماتی و در چه جهتی باید انجام شود. در مدل USS نیازی به آموزش زیاد نیست.

حفظ منابع مستعد با منابع سرمایه کمتر یکی از موانع مدل مجموعه مهارت منحصر به فرد است. سازمان‌ها حفظ کارمندان با عملکرد بالا را دشوار می‌دانند، زیرا تمایل دارند برای فرصت‌های بهتر حرکت کنند. پیری کارکنان با استعداد یکی دیگر از مشکلات مدل مجموعه مهارت منحصر به فرد است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =