سازمان ها برای آموزش کارکنان خود در سطوح مختلف و شایستگی های مختلف، رفتاری و فنی، مبلغ هنگفتی هزینه می کنند. هر ساله ابزارهای جدیدی طراحی می‌شوند تا سبک‌های یادگیری فردی را در نظر بگیرند و آموزش را مؤثرتر کنند. از این گذشته، یک سازمان نگران هزینه های خود و بازده آن است!

دونالد کرک پاتریک، استاد بازنشسته، دانشگاه ویسکانسین کار بر روی ارزیابی اثربخشی آموزش را در اوایل زندگی خود آغاز کرد . کارهای اولیه او در مورد همین موضوع در سال 1959 در مجله انجمن مدیران آموزش آمریکا منتشر شد. او چهار سطح را برای ارزیابی هر آموزشی تعیین کرد. این مدل مسلماً گسترده ترین برای ارزیابی در حال استفاده است. این ساده، بسیار انعطاف پذیر و کامل است. چهار سطح که توسط کرک پاتریک توصیف شده است به شرح زیر است:

  1. واکنش کارآموز – افکار و احساسات شرکت کنندگان در مورد آموزش
  2. یادگیری – افزایش دانش یا درک در نتیجه آموزش
  3. رفتار – میزان تغییر در رفتار، نگرش یا توانایی
  4. نتایج – تأثیر آموزش بر روی سود شرکت.

سطح پنجم که ROI است اخیراً اضافه شده است که جزئی از مدل اصلی نیست. توضیحات گرافیکی به شرح زیر است:

سطح 4 – نتایج
آیا ارزشش را داشت؟

سطح 3 – رفتار
KSA در کار استفاده می شود؟

سطح 2 – دانش
آیا آنها چیزی یاد گرفتند؟

سطح 1 – واکنش
آیا محیط مناسب بود؟

زیبایی مدل این است که هر سطح را تنها زمانی می توان پیش بینی کرد که پیش بینی سطح پایین تر کامل شود. بنابراین ارزیابی در سطح رفتار ممکن است مفید نباشد مگر اینکه ارزیابی در دانش کامل شده باشد.

واکنش

واکنش نشان می دهد که شرکت کنندگان چقدر به آموزش پاسخ مثبت داده اند. این ارزیابی اساساً ماهیت کمی دارد و بازخوردی به آموزش و مربی است. رایج ترین ابزار گردآوری پرسشنامه ای است که محتوا، روش شناسی، امکانات و محتوای درسی را تحلیل می کند.

یادگیری

در سطح یادگیری، ارزشیابی بر اساس تغییر در ASK (نگرش ها، مهارت ها و دانش) کارآموزان انجام می شود. ارزیابی شامل مشاهده و تجزیه و تحلیل صدا، رفتار، متن است. سایر ابزارهای مورد استفاده به غیر از مشاهده، مصاحبه، نظرسنجی، پیش آزمون و پس آزمون و غیره است.

رفتار – اخلاق

ارزیابی رفتار، انتقال یادگیری از جلسه آموزشی به محل کار را تحلیل می کند. در اینجا ابزار اولیه برای ارزیابی عمدتاً مشاهده است. جدای از مشاهده، از ترکیب پرسشنامه و 360 بازخورد نیز استفاده شده است.

نتایج

مرحله نتایج ارزیابی هایی را به سمت انتهای سازمان انجام می دهد. در اینجا تعریف نتایج به هدف برنامه آموزشی بستگی دارد. ارزیابی با استفاده از یک گروه کنترل انجام می شود که زمان مشخصی را برای دستیابی به نتایج در نظر می گیرد.

مدل‌های بسیار دیگری نیز وجود دارند که به روش‌های خاص خود منحصربه‌فرد هستند، همانطور که قبلاً ذکر شد مدل کرک‌پاتریک مدلی است که به طور گسترده در همه صنایع و با کاربردهای گسترده‌تر پذیرفته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =