بسیاری از اقتصاددانان استدلال کرده اند که به حداکثر رساندن سود باعث ایجاد نابرابری های زیادی در بین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان شده است. در صورت رقابت کامل ممکن است به عنوان مشروع و پاداشی برای تلاش به نظر برسد، اما در صورت رقابت ناقص، هدف اصلی شرکت نباید حداکثر کردن سود باشد.

در زمان‌های قدیم که رقابت زیادی وجود نداشت، فروش و تولید کالاها عمدتاً برای منافع متقابل بود. تولیدکنندگان برای به دست آوردن سود تولید نمی کردند، بلکه برای منافع متقابل و رفاه اجتماعی تولید می کردند. هدف تولیدکننده واحد حفظ موقعیت خود در بازار و حفظ رشد و در نتیجه کسب سودی بود که به او در حفظ موقعیت خود کمک می کرد. از سوی دیگر در عصر امروز، نظام تولیدی تحت سلطه نظام دو لایه مالکیت و مدیریت است. هدف مالکیت به حداکثر رساندن سود است و هدف مدیریت مدیریت سیستم تولید است که در نتیجه به طور غیرمستقیم درآمد کسب و کار را افزایش می دهد.

این خدمات توسط مشتریانی استفاده می شود که به نوبه خود به دلیل تشکیل کارتل ها و انحصار مجبور به پرداخت قیمت بالاتری هستند. نه تنها مشتریان بلکه کارمندان نیز متضرر شده اند. کارمندان مجبورند بیش از ظرفیت خود کار کنند. آنها مجبور به پرداخت در ساعات اضافی هستند تا تولید افزایش یابد.

در بسیاری از مواقع تولیدکنندگان تمایل به تولید کالاهایی دارند که هیچ فایده ای برای جامعه ندارد و با بازاریابی و تبلیغات دقیق، تقاضای مصنوعی برای محصول ایجاد می کنند. آنها تمایل دارند محصول را با بسته بندی و برچسب زدن آنقدر وسوسه انگیز کنند که مقاومت در برابر آن برای مصرف کننده دشوار باشد. اینها عمدتاً در مورد محصولاتی اتفاق می افتد که هدف آنها کودکان و نوجوانان است. تبلیغات تبلیغاتی و تبلیغات چاپی تمایل به ارائه اطلاعات غلط برای افزایش مصنوعی انتظارات از محصول دارند.

در مورد انحصارطلبی که ماهیت محصول کم و بیش یکسان است از مشتری حداکثر بهره برداری را بکنید. از آنجایی که آنها کارتل تشکیل می دهند و با دادن انعطاف بسیار کمتر به مصرف کننده برای مذاکره یا انتخاب از بین محصولات موجود، قیمت ها را دستکاری می کنند. در چنین سناریویی این مصرف کننده است که طعمه این فعالیت ها می شود. انگیزه حداکثرسازی سود به طور مستمر در جهت افزایش درآمد شرکت بوده و کمتر بر رفاه اجتماعی تمرکز دارد.

دولت نقش بسیار مهمی در جلوگیری از اعمال قیمت های فوق العاده بالا به قیمت خدمات یا محصول دارد. در واقع بازاری که رقابت بالایی را تجربه می‌کند، احتمالاً به نام حداکثر کردن سود، از مشتری سوء استفاده می‌کند، و از طرف دیگر در جایی که تولید یک محصول یا خدمات خاص محدود است، امکان اعمال قیمت‌های بالاتر بیشتر است. . موارد کمی وجود دارد که نیاز به توضیح بیشتر در مورد حداکثر کردن سود دارد

هدف به حداکثر رساندن سود از نظر بازده به دست آمده توسط یک شرکت در دوره های زمانی مختلف کمی مبهم است. ارزش زمانی پول اغلب هنگام اندازه گیری سود نادیده گرفته می شود شود.

منجر به عدم اطمینان در بازده می شود. دو شرکتی که از فناوری یکسان و عوامل تولید یکسان استفاده می کنند ممکن است در نهایت بازده متفاوتی کسب کنند. به دلیل حاشیه سود است. اگر از دیدگاهی متفاوت دیده شود، ممکن است مشروع نباشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − نه =