حفظ کارکنان به مراحل مختلف مربوط به حفظ کارکنان خروجی اشاره دارد . استخدام یک فرآیند دست و پا گیر است و واقعاً نمی توان کارمندی را پیدا کرد که نسبت به سازمان وفادار باشد و چشم به راه دستیابی به اهداف آن باشد. یک سازمان باید کارکنان را تشویق کند تا مدت زمان زیادی به آن پایبند باشند و به طور مؤثر در حوزه های مربوطه خود مشارکت کنند.

هر فردی به سختی تلاش می کند تا صد در صد خود را به سازمان بدهد و در مقابل نیز همان انتظار را دارد. یک فرد باید به محل کار خود احساس وابستگی کند تا از کار خود لذت ببرد و هر روز چیز جدیدی یاد بگیرد. سازمان باید فرصت هایی را برای رشد بیشتر به همه کارکنان نوید دهد و هر یک باید آینده روشنی را در آنجا پیش بینی کند.

هر فردی انتظار دارد که آرامش و شرایط کاری سالم به بهترین نحو سطح خود را ارائه دهد. سابقه بد و وضعیت مالی نامناسب سازمان از عوامل اصلی ایجاد ناآرامی در بین کارکنان است. هیچ فردی دوست ندارد با سازمانی کار کند که با ضرر مواجه می شود. یک واحد بیمار قادر به پرداخت به موقع حقوق نیست و کار را برای مدت طولانی برای کارکنان دشوار می کند. یک سازمان باید از نظر مالی پایدار باشد تا کارکنان احساس امنیت کنند.

قوانین و مقررات به نفع کارمندان تدوین شده است و بنابراین نباید خیلی سختگیرانه باشد. یک سازمان باید سیاست های کارمند دوستانه داشته باشد تا افراد با انگیزه بمانند . مدیریت باید مشکلات واقعی کارکنان را در نظر بگیرد تا سازمان را به مکان بهتری برای کار تبدیل کند. سیاست های مرخصی و ساختار غرامت باید به گونه ای طراحی شود که نیازهای کارکنان را برآورده کند.

 

 • رضایت پولی یکی از دلایل اصلی ماندن یک کارمند در سازمان برای مدت طولانی تری است. طرح‌های تشویقی، مزایا و سایر مزایا باید انتظارات کارکنان را برآورده کند و باید مستقیماً متناسب با کار سخت افراد باشد. کارکنان با پتانسیل بالا باید به طور مناسب پاداش داده شوند تا احساس کنند برای سازمان ضروری هستند و هر زمان از آنها انتظار مشابهی داشته باشند. 

   

 • یک سازمان باید یک سلسله مراتب ساده داشته باشد و حوزه های عملکردی هر تیم باید به خوبی تعریف شود . سلسله مراتب پیچیده منجر به سردرگمی و اختلافات غیر ضروری بین اعضای تیم می شود. حفظ شفافیت در همه سطوح ضروری است. برای جریان روان اطلاعات و خروجی بهتر، اندازه تیم باید به 5 یا 6 نفر محدود شود. هر تیمی در حالت ایده‌آل باید یک رهبر واحد داشته باشد که با میل و رغبت توسط اعضای تیم انتخاب شود تا به عنوان یک سیستم پشتیبانی قوی برای آنها عمل کند. در صورت پرس و جو، مافوق باید در دسترس اعضای تیم باشد و هر از چند گاهی بر عملکرد تیم نظارت داشته باشد. رهبر تیم باید به عنوان یک الگو برای تیم خود عمل کند. 

   

 • آزادی بیان در محل کار برای حفظ کارمندان از اهمیت بالایی برخوردار است . افراد باید این آزادی را داشته باشند که ایده های خود را بیان کنند و در یک انجمن آزاد در مورد مسائل بحث کنند. به این ترتیب کارمندان بین خود گهواره نمی شوند و به یکدیگر نزدیک می شوند. 

   

 • سازمان باید کارمندان را تشویق کند تا جشنواره های مهم را در محل دفتر خود جشن بگیرند . از آنها بخواهید که خانواده های خود را نیز بیاورند. چنین فعالیت هایی در تقویت پیوند بین افراد و حفظ آنها کمک زیادی می کند. 

   

 • برای سازمان مهم است که سیاست های سختگیرانه ای برای کارمندان غیر کارمند داشته باشد. باید با کسانی که صرفاً برای سرگرمی به سازمان می آیند و فقط از کار خودشان ناراحت نیستند، برخورد جدی صورت گیرد. نوازندگان باید امتیاز بیشتری کسب کنند و باید از مزایای انحصاری برخوردار شوند. 

   

 • یک سازمان باید فضای مثبتی را به کارکنان خود ارائه دهد تا از آنها انتظار عملکرد ثابتی داشته باشد. محل کار باید عاری از انواع مشاجره ها، سیاست های زننده، جنجال ها و سرزنش بازی ها باشد که تا حد زیادی باعث بی انگیزگی کارمند می شود و او را وادار می کند که به دنبال تغییر باشد. رقابت سالم در محل کار ضروری است تا کارکنان را ترغیب کند که هر بار به بهترین نحو عمل کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 3 =