مطالعه موردی رهبری: استیو جابز – مردی که انقلاب گوشی های هوشمند را آغاز کرد

رهبری تحول آفرین استیو جابز

هر کسی و هر کسی که صاحب یک گوشی هوشمند است باید از استیو جابز، بنیانگذار افسانه ای فقید شرکت فناوری اپل، که نه تنها انقلاب گوشی های هوشمند را آغاز کرد، بلکه به تنهایی مسئول تغییر نگرش ما در مورد آنچه که یک تلفن همراه می تواند و چه می تواند انجام دهد، سپاسگزار باشد. می تواند انجام دهد.

در واقع، یک روز تابستانی در سال 2007، استیو جابز در یک گردهمایی ویژه که به منظور اعلام یک انقلاب کوچک فراخوانده شده بود، روی تریبون رفت و در آن صحبت کرد که چگونه گاهی اوقات محصولی اختراع می شود که فناوری، نوآوری و سهولت را با هم ترکیب می کند. برای تغییر روش کار دنیا استفاده کنید.

وقتی جابز از آیفون اپل رونمایی کرد، جابز مطمئن شد که مخاطبانی که در آنجا جمع می‌شوند و همچنین جهان گسترده‌تر می‌دانند که چگونه آیفون در حال تغییر بازی اکنون می‌تواند به عنوان یک تلفن همراه، یک رایانه و یک دستیار شخصی کار کند. علاوه بر این، برای اولین بار، ما محصولی داشتیم که قدرت محاسباتی بیشتری نسبت به ماهواره های دوران قبل داشت و همچنین یک دستیار شخصی پیشگام درست در دستان ما بود.

بنابراین، انقلاب تلفن های هوشمند متولد شد که کل صنعت فناوری را متحول کرد و نسلی از کارآفرینان را به وجود آورد که کسب و کار خود را بر اساس مفهوم برنامه ها و سایر تلفن های همراه و همچنین خطوط تجاری محاسباتی بنا کردند.

مبتکری که تصویر بزرگ و همچنین جزئیات پیچ و مهره را داشت

اگر استراتژی‌های رهبری استیو جابز را تجزیه و تحلیل کنیم، متوجه می‌شویم که او مبتکری بود که به جزئیات توجه داشت و در عین حال، فردی رویایی بود که می‌توانست محصولاتی اختراع کند که اساساً تلاش‌های پرخطری بودند که می‌توانستند ثروت نه تنها شرکت او، بلکه ثروت هزاران کارمند اپل و نیز شهرت شخصی او را شکست.

در واقع، استیو جابز یک رهبر بود که نه تنها متحول کننده بود، بلکه معامله گر بود، همانطور که از بسیاری از حکایات و قطعات پوشش تجاری درباره او می توان فهمید. به عنوان مثال، حتی در اواخر عمرش (چند سال پس از عرضه آیفون، جابز به سرطان تسلیم شد) به قدری حواسش به نحوه طراحی آیفون بود که در روز یکشنبه با یکی از متخصصان طراحی خود تماس گرفت. و گفتگوی طولانی با او در مورد چگونگی بهبود فونت های خوشنویسی و طرح روی هم انجام داد.

در واقع، جابز یک انقلابی بود که نه تنها از جلو رهبری می‌کرد، بلکه به «چکمه‌های روی زمین» نیز اهمیت می‌داد، همانطور که از لمس شخصی او در مورد ظاهر آیفون می‌توان فهمید.

رهبری نمونه استیو جابز

استیو جابز که در مورد خوشنویسی و طراحی صحبت می کند، بیشتر به خاطر یک سخنرانی برای دانشجویانی که در حال فارغ التحصیلی بودند، می شناسند و در مورد نحوه گذراندن دوره ای در زمینه خوشنویسی در دوران تحصیلش صحبت می کند و در هنگام طراحی آیفون به کار می آید.

جابز از این مثال استفاده کرد تا مشخص کند که چگونه انتخاب‌هایی که در طول تحصیل و شغل خود انجام می‌دهیم در برخی مواقع به کار می‌آیند و چگونه باید از تجربیات زندگی خود الهام بگیریم تا در هر کجا و هر کاری که انجام می‌دهیم به ما کمک کند.

در حالی که استیو جابز کالج را رها کرده بود (به روشی مشابه دیگر نابغه فناوری، بیل گیتس)، این چیزی نیست که او را بیش از حد آزار دهد زیرا او متوجه شد که تحصیل یک تجربه مستمر است و مدارک رسمی فقط یک گام در این مسیر است. یادگیری مادام العمر که باید دنبال کنیم.

در واقع، جابز همچنین رهبری بود که رهبری را به عنوان مثال تمرین می کرد، همانطور که از دوران کاری او در اپل می توان دید، جایی که او مسیری درخشان را برای دیگران تعیین کرد که اگر نگوییم تقلید کنند.

تایتان های فناوری باید رهبران اجتماعی مسئولیت پذیر باشند

با این اوصاف، انتقاداتی نیز از استیو جابز وجود دارد، به ویژه در مورد نوآوری های تغییر بازی او و تأثیر آنها بر جمعیت گسترده تر. با توجه به این واقعیت که ما اکنون در مورد اعتیاد به گوشی های هوشمند صحبت می کنیم و حتی شرکت های فناوری و مدیران عامل آنها (مدیران ارشد اجرایی) اکنون به طور جدی نگران تأثیرات مضر دستگاه های دیجیتال ما به ویژه بر روی کودکان هستند.

به عبارت دیگر، انتقاد اصلی علیه چنین گوروهای فناوری و رویاپردازان این است که آنها همچنین باید تا آنجا که به نوآوری های خود مربوط می شود از نظر اجتماعی آگاه و مسئولیت پذیر باشند.

به همان ترتیبی که آلفرد نوبل، مخترع دینامیت، از آسیب ناشی از خلقت “منفجره” خود شگفت زده شد، اگر جابز امروز زنده بود، بدون شک حداقل برای برخی از ترس ها پاسخگو می شد. و نگرانی همانطور که قبلا ذکر شد.

از سوی دیگر، استیو جابز بر موج قدرت شتاب دهنده تراشه ها و فناوری سوار شد و اینجاست که برخی از کارشناسان اشاره می کنند که همانطور که فناوری ها را مهار می کنیم، باید آگاه باشیم که آنها ما را به کجا می برند.

به طور خلاصه، جابز به عنوان یک رهبر مسئول قطعا برخی از این نگرانی ها را برطرف می کرد.

رهبر الهام بخش

در نهایت، زندگی و رهبری استیو جابز نیز مانند دوران کودکی‌اش الهام‌بخش است، او توسط مادر زیست‌شناختی‌اش که توانایی مالی بزرگ کردن او را نداشت، به فرزندخواندگی پذیرفت و او دوران کودکی و نوجوانی دردناکی را پشت سر گذاشت که هر چیزی جز خوشایند بود.

به افتخار او این است که اجازه نداد چنین جنبه هایی او را بیش از حد باتلاق کند و با وجود مشکلات به موفقیت خود ادامه داد.

علاوه بر این، او توسط همان شرکتی که تأسیس کرده بود اخراج شد تا چند سال بعد دوباره به اپل بازگردد.

برای نتیجه گیری، با رسیدن اپل به ارزش یک تریلیون دلار در بازار سهام (به یاد داشته باشید تریلیون هزار میلیارد است که هزار میلیون است)، می توانیم مطمئن باشیم که جابز در آرامش است.

بدون نظر

پاسخ دهید