تکنیک های مدیریت زمان

مدیریت زمان به استفاده عاقلانه از زمان برای دستیابی به موفقیت در زندگی اشاره دارد. مدیریت زمان به افراد کمک می کند تا از زمان به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. برای افراد ضروری است که برای زمان ارزش قائل شوند و زمان مناسب را به فعالیت مناسب اختصاص دهند.

اجازه دهید چند تکنیک مدیریت زمان را مرور کنیم:

 

 • اولویت های خود را تعیین کنید بدانید که همه چیز باید به صورت فوری انجام شود. یک فهرست «TO DO» یا «Task Plan» را برای یادداشت کارهایی که باید انجام دهید با توجه به زمان تعیین شده برای هر فعالیت آماده کنید. وظایف با اولویت بالا باید در بالا نوشته شود و به دنبال آن کارهایی که می توان کمی بعد انجام داد. مطمئن شوید که به لیست وظایف خود پایبند هستید. 

   

 • مطمئن شوید که تکالیف خود را در بازه زمانی تعیین شده به پایان می رسانید . کارهایی را که قبلاً تمام کرده اید علامت بزنید. اگر وظایف خود را زودتر از موعد مقرر به پایان رساندید، از خود یک شکلات پذیرایی کنید. 

   

 • تفاوت بین کار فوری و مهم را درک کنید. کار خود را به خوبی مدیریت کنید. روز خود را با چیزی که چندان مهم نیست و می توان کمی دیرتر انجام داد آغاز نکنید. ابتدا آنچه را که فوری و مهم است تمام کنید. منتظر یادآوری رئیس خود نباشید. 

   

 • متمرکز بمان . در صورت نیاز به انجام برخی کارهای فوری، ایستگاه کاری خود را ترک نکنید. قدم زدن در وسط یک کار فوری، تداوم را از بین می برد و فرد تمایل دارد تمرکز خود را از دست بدهد. افرادی که در محل کار وقت خود را می کشند، تحمل استرس در محل کار را دشوار می دانند. 

   

 • زمانی را برای استراحت چای، گشت و گذار در اینترنت، تماس های شخصی و غیره در برنامه روزانه خود قرار دهید . مهم است. انسان ماشینی نیست که بتواند هشت تا نه ساعت در حالت کششی کار کند. نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه را برای بررسی به‌روزرسانی‌های سایت‌های شبکه‌های اجتماعی، تماس با دوستان یا خانواده‌تان یا رفتن برای استراحت دود و غیره اختصاص دهید. 

   

 • اهداف واقع بینانه و قابل دستیابی را برای خود تعیین کنید . بدانید که باید به چه چیزی برسید و در چه مدت زمانی؟ به خودت دروغ نگو. اختصاص یک ساعت به کاری که خودتان می دانید به زمان بسیار بیشتری نیاز دارد، منطقی نیست. 

   

 • بیش از حد به خود فشار نیاورید . اگر احساس می کنید نمی توانید یک تکلیف خاص را در مهلت تعیین شده انجام دهید، قاطعانه به رئیس خود نه بگویید. نگران نباشید، او احساس بدی نخواهد داشت. احتمالاً او می تواند همین کار را به هر یک از همکاران شما اختصاص دهد. کارهایی را بپذیرید که واقعاً به آنها اطمینان دارید. 

   

 • منظم و وقت شناس باشید . از گرفتن مرخصی های غیر ضروری از محل کار خودداری کنید مگر اینکه شرایط اضطراری وجود داشته باشد. به موقع به محل کار خود برسید زیرا به شما کمک می کند روز خود را بهتر برنامه ریزی کنید. 

   

 • اشیا را در جای مناسب خود نگه دارید . فایل ها باید در کشوهای مربوطه نگهداری شوند. اسناد مهم را منگنه کنید و در یک پوشه مناسب قرار دهید. یاد بگیرید که کمی منظم تر باشید. این باعث صرفه جویی در وقت شما می شود که به جستجوی غیر ضروری ادامه می دهد. 

   

 • سازمان خود را صرفاً به عنوان یک منبع پول در نظر نگیرید . نگرش خود را تغییر دهید در ساعات اداری از انجام بازی با رایانه یا تلفن همراه خودداری کنید. غیرحرفه ای است. فقط زمانی که رئیستان در اطراف است کار نکنید. مالکیت کار در دراز مدت به شما دستمزد می دهد. 

   

 • عادت استفاده از سازمان دهنده را در خود ایجاد کنید. این به شما کمک می کند تا کارها را بهتر برنامه ریزی کنید. یک دفترچه یادداشت و یک خودکار در دست داشته باشید. شماره تماس یا شناسه ایمیل را روی کاغذهای شل ننویسید. نیمی از وقت خود را برای جستجوی آنها تلف خواهید کرد. ایمیل های خود را مدیریت کنید برای هر مشتری پوشه های جداگانه ایجاد کنید. دسکتاپ خود را شلوغ نکنید.

بدون نظر

پاسخ دهید