نمودار SIPOC که یکی از اسناد اساسی هر پروژه بهبود فرآیند است، باید به گونه ای توسعه یابد که درک آن آسان باشد. همچنین باید با منطق موجود در فرآیند منسجم باشد.

روشی وجود دارد که برای اطمینان از توسعه مناسب نمودار SIPOC توضیح داده شده است . این فرایند به شرح زیر است:

 

 1. با فرآیند شروع کنید: اکثر سازمان ها نمودارهای جریان یا نقشه های فرآیند واضحی دارند که دقیقاً تمام مراحل فرآیند را نشان می دهد. از آنجایی که فرآیند به صراحت تعریف شده است، ابهام کمی وجود خواهد داشت. به همین دلیل است که مکان خوبی برای شروع توسعه ماتریس SIPOC شماست. هر فعالیت و رویداد را همانطور که در نقشه فرآیند ذکر شده است فهرست کنید. با این حال، قبل از شروع فرآیند فهرست بندی، ضروری است که سطحی را که باید فهرست شود، تأیید کنید. 

   

 2. معیارهای اندازه گیری شده در مراحل فرآیند را فهرست کنید: یک فرآیند کاملاً تعریف شده فرآیندی است که در آن مدیریت بداند چه رفتاری باید انتظار داشته باشد. در اصطلاح مدیریت می گویند آنچه را که بتوان اندازه گرفت، می توان مدیریت کرد. بنابراین معیارهای صحیح باید ایجاد شود که اطمینان حاصل کند که نگاهی به این اعداد وضعیت دقیق امور را در فرآیند به شما نشان می دهد. این ممکن است در نقشه SIPOC مهم نباشد، اما دانستن معیارهای هدف قبل از تکمیل فرآیند SIPOC ضروری است. در غیر این صورت یک تکرار مورد نیاز است و زمان در حین اجرای پروژه تلف می شود. 

   

 3. خروجی های کامل با اندازه گیری ها: مرحله بعدی این است که بفهمید خروجی ایده آل فرآیند باید چه باشد. درک این امر دشوار است زیرا گاهی اوقات مشتریان در مورد نیازهای خود خیلی صریح نیستند. یک بار دیگر، باید اطمینان حاصل شود که خروجی ها به صورت ذهنی توصیف نمی شوند. اندازه گیری باید عینی باشد. باید توافقی بین صاحبان فرآیند و مشتریان در مورد اهداف وجود داشته باشد که باید به وضوح تعریف شده و بدون ابهام باشد. خروجی را هم از نظر مواد و هم از نظر اطلاعات ترسیم کنید. 

   

 4. ورودی‌های کامل با اندازه‌گیری‌ها: بر اساس خروجی‌ها، ورودی‌های مورد نیاز را بازیابی می‌کنند. یک بار دیگر اطمینان حاصل کنید که هم مواد و هم اطلاعاتی را که برای عملکرد روان فرآیند لازم است در نظر می گیرید. در حالی که ورودی ها را ترسیم می کنید، تامین کنندگانی را که به شما ارائه می دهند را نیز پر کنید. انجام این کار در هر مرحله از فرآیند به شما در تکمیل ماتریس کمک می کند. 

   

 5. اولویت بندی و برنامه ریزی: هنگامی که ماتریس شما تکمیل شد، باید بدانید که همه ورودی ها یا خروجی ها از نظر مشتری وزن یکسانی ندارند. برخی از خروجی ها وجود دارد که مشتریان آنها را مهمتر از سایرین می دانند. از این رو باید به چنین خروجی های حیاتی توجه بیشتری شود. بنابراین خروجی ها و مشتریان باید اولویت بندی شوند. در مورد نهاده ها و تامین کنندگان نیز همینطور است. 

SIPOC بینش بسیار زیادی در مورد این فرآیند ارائه می دهد. گفته می شود که بینش اساس همه نوآوری ها است. از این رو می توان گفت SIPOC عامل نوآوری است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =