TRIZ Matrix تکنیکی است که توسط دانشمندان روسی برای رسمی کردن فرآیند نوآوری ها ایجاد شده است. TRIZ مخفف روسی تئوری حل مسئله اختراعی است. مخفف انگلیسی TIPS است و اغلب برای اشاره به همان تحلیل استفاده می شود. TRIZ ابزار قدرتمندی است که به شما کمک می‌کند تا بینش سال‌ها توسعه فناوری را به پروژه شش سیگما بیاورید. به همین دلیل است که شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان برای ارائه راه‌حل‌هایی برای مشکلات فرآیندی که با آن مواجه هستند، به TRIZ Matrix متکی هستند.

چگونه توسعه یافت؟

یک دانشمند روسی مطالعه ای را آغاز کرد که هدف آن ارزیابی پتنت های ثبت شده در سراسر جهان بود تا ببیند آیا الگوهایی وجود دارد یا خیر. او کشف کرد که در واقع الگوهایی در سراسر صنعت وجود دارد. در زمان‌های مختلف، صنایع مختلف یک چرخه فناوری را طی کرده بودند. مشخص شد که تشابه قابل توجهی در ترتیب ثبت اختراعات و همچنین اصولی که زیربنای این اختراعات بوده است وجود دارد.

دانشمند روسی تمام یافته های خود را مستند کرد و ماتریس TRIZ را ایجاد کرد.

مبانی ماتریس TRIZ

در اصطلاحات ماتریس TRIZ یک مسئله اغلب تضاد نامیده می شود. این به این دلیل است که دانشمند روسی دریافته بود که بهبود محصول از یک جنبه منجر به خراب شدن آن از جنبه دیگر می شود. بیایید فرض کنیم که سرعت یک ماشین را با نصب یک موتور بزرگتر بهبود می دهیم، مسافت پیموده شده ضربه می زند. این یک “تضاد” ایجاد می کند. چالشی که TRIZ به آن می پردازد این است که چگونه می توان بیشتر از یک ویژگی را بدون بدتر شدن عملکرد سایر ویژگی ها به دست آورد. دانشمندان روسی دریافتند که هسته اصلی تمام اختراعات ثبت شده است. او همچنین دریافت که بیشتر «تضادهایی» که صنایع مختلف با آن مواجه هستند یکسان است. به عنوان مثال: هزینه در مقابل سرعت، دقت در مقابل سرعت و غیره.

از آنجایی که تضادها در بین صنایع کم و بیش مشابه هستند، راه حل های آنها نیز مشابه است. سازندگان ماتریس TRIZ راه حل های خود را در آنچه که 40 اصل مبتکرانه حل مسئله نامیده می شود، مستند کردند.

ماتریس TRIZ چه زمانی و چگونه اعمال می شود؟

ماتریس TRIZ برای تولید راه حل های جایگزین اعمال می شود. TRIZ روشی سیستماتیک برای فکر کردن در مورد مسائل و دریافت راهنمایی در مورد معقول ترین راه حل ها است. این راه حل ها بسیار قابل قبول هستند زیرا بسیاری از این راه حل ها در گذشته با موفقیت اجرا شده اند و بنابراین با گذشت زمان آزمایش و آزمایش می شوند.

با کمک ماتریس TRIZ، ابتدا می توان چندین راه حل توسعه داد. این به فرآیند منطقی ارزیابی همه راه حل های ممکن و سپس دستیابی به عملی ترین راه حل کمک می کند.

استفاده از ماتریس TRIZ

ماتریس TRIZ در قلب روش شناسی حل مسئله TRIZ قرار دارد. بنابراین قبل از شروع درک مراحل خاصی که برای روش TRIZ اعمال می شود، ضروری است که منطق پشت آن مراحل را درک کنیم، یعنی روش شناسی حل مسئله TRIZ.

روش شناسی حل مسئله TRIZ

روش TRIZ بر این باور است که تمام نوآوری های تکنولوژیکی که در صنایع مختلف رخ داده است بر اساس مجموعه ای از “اصول اختراعی” بوده است. روش TRIZ بیان می کند که هر مشکل خاصی که یک سازمان با آن مواجه است را می توان به یک مشکل کلی که قبلاً با آن مواجه شده است تقلیل داد. سپس این مسئله کلی یک راه حل کلی بر اساس یکی از 40 اصل اختراعی که ماتریس در بر دارد دارد.

بنابراین، استفاده از ماتریس راه حل کلی را پیشنهاد می کند. سپس می توان از این راه حل کلی برای ارائه راه حلی خاص برای مشکل خاصی که سازمان با آن مواجه است استفاده کرد. اصطلاحات ممکن است گیج کننده باشد و از این رو یک مثال در این سناریو مفید خواهد بود.

مثال: یک سازمان با مشکلی مواجه است

 

 1. شناسایی تضاد: روش TRIZ معتقد است که برای چیزی که یک سازمان می خواهد به دست آورد، باید چیزی را قربانی کند. این همان چیزی است که در اصطلاحات TRIZ به آن تناقض می گویند. به عنوان مثال، اگر می خواهید موتور سریع تری بسازید، کارایی سوخت را از دست می دهید. این تضاد مشکل کلی است که یک سازمان با آن مواجه است و باید به عنوان ورودی ماتریس TRIZ استفاده شود. 

   

 2. تعیین بهبود و تخریب: گام بعدی بیان صریح مبادله خواهد بود. در مورد فوق می توان به سرعت به عنوان پارامتر بهبود نگاه کرد در حالی که بازده سوخت را به عنوان پارامتری که نباید کاهش داد. 

   

 3. پارامترهای طراحی: ماتریس TRIZ از اطلاعات فوق به عنوان ورودی استفاده می کند. سپس مشکلات مشابهی را که در گذشته با آن مواجه شده اند تأیید می کند. سپس به یک راه حل کلی خروجی می دهد. این راه حل می تواند چیزی شبیه به استفاده از فلز سبک تر برای ساخت وسیله نقلیه باشد، به طوری که وزن وسیله نقلیه کاهش یافته و سرعت بدون از دست دادن راندمان سوخت افزایش یابد. 

   

 4. اصل پیشنهادی را بررسی کنید: باید درک کنید که روش TRIZ مانند یک مشاور است. راه حل هایی را پیشنهاد می کند. با این حال تصمیم نهایی در مورد اینکه آیا راه حل پیشنهادی باید اجرا شود یا خیر در دست مدیران است. به عنوان مثال، در مثال بالا استفاده از فلز سبک تر می تواند ایمنی وسیله نقلیه مورد استفاده را به خطر بیندازد. سپس مدیریت باید تماس بگیرد که آیا این راه حل صحیح است یا خیر. 

   

 5. بهترین اصل را انتخاب کنید: TRIZ معمولاً بیش از یک راه حل ابتکاری برای مشکل ارائه می دهد. این محلول معمولاً به صورت محلول عمومی است. ماتریس TRIZ به این دلیل محبوب است که به سازمان ها اجازه می دهد تا قبل از اینکه واقعاً تصمیم به اجرای بهترین راه حل بگیرند، راه حل های جایگزین ایجاد کنند. 

   

 6. اعمال اصل مبتکرانه: هر راه حل کلی پیشنهادی باید به یک راه حل خاص برای مسئله مورد نظر تبدیل شود. بنابراین در پایان تمرین TRIZ، مدیریت راه حل های متعددی دارد که می تواند به عنوان ورودی به فرآیند تصمیم گیری ارائه کند. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 20 =