تغییر دنیای بازاریابی و افزایش تقاضا از بازاریابان

بازاریابی سنتی

دنیای بازاریابی به معنای واقعی کلمه لحظه به لحظه در حال تغییر است، زیرا بازاریابی دیگر به فروش و تبلیغات سنتی محدود نمی شود، بلکه شامل استفاده از فناوری های پیشرفته و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ در زمان واقعی می شود.

به عنوان مثال، به طور سنتی، از بازاریابان انتظار می رفت که برای ارزیابی تقاضا و ترجیحات مصرف کننده برای یک کالا یا خدمات خاص، بر تحقیقات بازار انجام شده توسط آژانس های تخصصی و همچنین در تیم های خانگی تکیه کنند.

در مرحله بعد، از آنها انتظار می رفت که با بخش های تحقیق و توسعه (تحقیق و توسعه)، تولید و کنترل کیفیت هماهنگ کنند تا زمان انتشار محصولات یا خدمات ارائه شود. علاوه بر این، از آنها انتظار می رفت که تبلیغات و تبلیغات فروش را انجام دهند که مستلزم مدیریت کمپین های تبلیغاتی و زنجیره تامین و همچنین مدیریت کانال توزیع است.

در نهایت، از آن ها انتظار می رفت که بازخورد مراکز فروش و همچنین تحقیقات بازار را برای ارزیابی و تعیین اینکه آیا استراتژی هایشان موفق بوده یا نیاز به تنظیم دقیق دارند، ترکیب کنند.

در تمام مراحل فوق، بازاریابی اساساً بر اساس تقاضا و مستلزم استفاده بهینه از فناوری بود و در عین حال عمدتاً در ابعاد فیزیکی بود زیرا همه اینها در زنجیره های تأمین تولید و همچنین کانال های توزیع جغرافیایی انجام می شد.

این بدان معناست که بازاریابی به همان اندازه که مربوط به تبلیغات و ترفیعات است، ارتباط با مصرف کنندگان از طریق کانال های فیزیکی است.

بازاریابی عصر جدید

با این حال، در حدود یک دهه اخیر، بازاریابی به گونه‌ای متحول شده است که بازاریابان در قرن بیستم با ظهور رسانه‌های دیجیتال و موبایل و همچنین رسانه‌های اجتماعی نمی‌توانستند تصور کنند.

در حالی که معرفی تلویزیون و تبلیغات و فروش مرتبط با آن اولین موج نوآوری و فروش اولیه کامپیوتر محور دومین موج نوآوری بود، ظهور رسانه های دیجیتال پیشرفته و همگرایی رسانه های اجتماعی و تلفن های هوشمند را می توان به عنوان سومین موج در نظر گرفت. موجی از نوآوری که بسیار فراتر از حوزه بازاریابی سنتی است. \

برای اینکه ببینید چگونه این کار می کند، بازاریابی دیگر محدود به جغرافیای خاصی نیست. هرکسی که کامپیوتر و اتصال به اینترنت و کارت اعتباری داشته باشد، می‌تواند در هر زمان از روز و در همه جای دنیا و هر زمانی که تمایل به خرید داشته باشد، محصولات را در هر نقطه از جهان خرید کند.

دنیای بدون مرز و جهانی که به صورت 24 ساعته کار می کند

این بدان معنی است که فروش دیگر یک امر محدود زمانی یا مکانی نیست زیرا مصرف کنندگان در غرب می توانند محصولات تولید شده در شرق را در طول روز خریداری کنند که برای دومی شب است. به طور مشابه، هنگامی که مصرف کنندگان شرقی از سایت های تجارت الکترونیک غربی خرید می کنند، معادله معکوس می شود.

جدای از این، بازخورد تقریباً آنی مصرف‌کنندگان در مقیاس جهانی به این معنی است که تا زمانی که بین عرضه محصول و بسته شدن حلقه بازخورد مربوط می‌شود، تاخیری وجود ندارد.

در واقع، می توان تا آنجا پیش رفت که گفت که حلقه بازخورد بسته نمی شود زیرا تکرارهای مکرر بین مراحل مختلف در زنجیره ارزش بازاریابی به این معنی است که بازاریابی یک امر زمان واقعی و بدون محدودیت زمان یا فاصله نیست.

کلان داده و تحول بازاریابی

یکی دیگر از مهم‌ترین و شاید مهم‌ترین تغییر یا تحول در شیوه‌ای که بازاریابی را متحول کرده است، استفاده از الگوریتم‌های پیچیده و نرم‌افزار تحلیلی مبتنی بر داده همراه با Big Data است.

دیگر اینطور نیست که بازاریابان بر اساس تقاضا و پیش بینی تقاضا عمل کنند. در عوض، آنها اکنون در حال ایجاد تقاضا هستند که در آن ترجیحات مصرف کننده را احساس و شهود می کنند و در واقع، تا حدی که ترجیحات مصرف کننده را حتی قبل از اینکه چنین افکاری به ذهن مصرف کنندگان خطور کند، پیش بینی می کنند .

در حالی که این ممکن است برای همه مانند علمی تخیلی و ترسناک به نظر برسد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از خرده فروشان تجارت الکترونیک مانند آمازون بازدید کنید که از داده های بزرگ به طور گسترده استفاده می کنند تا جایی که توانایی پیش بینی ترجیحات مصرف کننده را بهتر از خود مصرف کنندگان دارند.

این بدان معنی است که بازاریابی در حال حاضر در یک بازی جدید هیجان انگیز است که در عین استرس و رقابت فوق العاده پر از فرصت ها برای هرکسی است که می تواند بر این عناصر تسلط یابد.

عنصر انسانی در مقابل هوش ماشینی

در واقع، Brave New World of Marketing اکنون ترکیبی از هنر قدیمی فروش و علم عصر جدید فروش مبتنی بر تجزیه و تحلیل است . علاوه بر این، همانطور که قبلا ذکر شد، بدون محدودیت جغرافیایی یا زمانی و علاوه بر این، بدون کانال های فیزیکی، کل جهان بازار است و فضای مجازی تکنوکراتیک کانال توزیع جدیدی است که نگرانی های سنتی در مورد چنین جنبه هایی با نگرانی در مورد سیستم های پرداخت جایگزین شده است. و قوانین و مقررات در هم تنیده در سراسر جهان که در آن محرک های جهانی گاهی در برابر الزامات محلی قرار دارند.

در حالی که برخی ممکن است استدلال کنند که بازاریابی همیشه در مورد برآورده کردن نیازهای برآورده نشده و هدایت ترجیحات مصرف کننده بوده است، این مورد این است که بازاریاب عصر جدید در مقایسه با ماشین ها و الگوریتم هایی که این فرآیند را هدایت می کنند، اهمیت کمتری پیدا می کند.

علاوه بر این، در حالی که نگرانی ها در مورد کانال های پرداخت و محرک های رقابت جهانی و محلی رشد همیشه وجود داشته است، آنچه اکنون متفاوت است تغییرات لحظه ای و لحظه ای در کل زنجیره ارزش بازاریابی است.

با این حال، علی‌رغم استدلال‌ها و استدلال‌های متقابل در مورد اینکه چقدر تغییر کرده است یا نه، ما می‌خواهیم به این نکته اشاره کنیم که در حالی که رسانه‌ها و دگرگونی‌های جغرافیایی واقعاً بازاریابی را متحول کرده‌اند، اما عنصر انسانی همچنان مهم است زیرا ما هنوز رایانه‌هایی نداریم. می تواند بهتر از انسان فکر کند در نتیجه، همانطور که قبلا توضیح داده شد، هنر بازاریابی با علم پیش بینی به این معنی است که بازاریابی دیگر آن چیزی نیست که قبلا بود.

بدون نظر

پاسخ دهید