برای یک تجارت در حال توسعه بسیار مهم است که بفهمیم بهترین مشتریان چه کسانی هستند، چگونه مشتریان بیشتری از این قبیل پیدا کنیم و کجا پیدا کنیم. پروفایل مشتری بهترین استراتژی برای انجام این کار است. این به یافتن مشتریان جدید ارزشمند، افزایش سودآوری با حفظ مشتریان فعلی و همچنین شناسایی مشتریان کم ارزش کمک می کند تا هزینه دستیابی به آنها را به حداقل برساند. پروفایل مشتری یک تکنیک بازاریابی رابطه رفتاری است که شامل انواع استراتژی های بازاریابی از ساده ترین تا پیچیده ترین است.

نمایه سازی مشتری با شناسایی اطلاعات مرتبط در مورد تمامی مشتریان موجود راضی شروع می شود و سپس سعی می شود با نمایه های منطبق، بالقوه های جدید را هدف قرار دهد . مشخصات مشتریان را می توان با توجه به برخی از متغیرهای تأثیرگذار موجود در نمایه آنها به طور متفاوتی دسته بندی کرد.

به عنوان مثال، بیایید دو پروفایل مشتری زیر را بررسی کنیم:

  1. این مشخصات نشان می دهد که مشتری متاهل و دارای دو فرزند است. او در یک منطقه اجتماعی بالا زندگی می کند و به طور مداوم روزنامه اقتصادی تایمز را مطالعه می کند.
  2. این نمایه نشان می دهد که مشتری به مدت 3 ماه به طور منظم از سایت تامین کننده بازدید کرده است، اما در 2 هفته گذشته هرگز از سایت خود بازدید نکرده است.

نمایه اول به وضوح نشان می دهد که ویژگی های مشتری جمعیتی هستند. مشخصات جمعیتی همیشه به تامین کنندگان کمک می کند تا مشتریان را جذب کنند و درآمد خوبی در مراحل آماتوری پروژه ها ایجاد کنند. این پروژه ها اساسا پروژه های آنلاین هستند. نمایه اول برای شخصی در داخل سازمان که در بخش تبلیغات است یا در تصمیم گیری در مورد محتوا و موضوع وب سایت ها نقش دارد، جالب خواهد بود.

نمایه دوم را می توان به عنوان یک نمایه رفتاری ترسیم کرد. سوالات اساسی در مورد این پروفایل باید این باشد که آیا آنها دوباره خرید می کنند؟ آیا آنها دوباره بازدید خواهند کرد؟ یک نمایه رفتاری نشان‌دهنده برجسته بودن رابطه با مشتری در آینده نزدیک است، از این رو این پروفایل‌ها برای سازمان‌هایی که بر حفظ مشتریان بیشتر برای افزایش ارزش تجاری خود تمرکز می‌کنند، حیاتی هستند. اگرچه نمایه‌های رفتاری برجسته‌تر از جمعیت‌شناختی هستند، اما ترکیبی از هر دو یک پایگاه داده قدرتمند و قوی برای تصمیم‌گیری درباره ویژگی‌های مشتری به روشی کارآمد فراهم می‌کند. مراحل زیر یک تکنیک پروفایل ایده آل را نشان می دهد:

  • جمع آوری اطلاعات مربوط به جمعیت شناختی و تأثیرگذار از مشتریان فعلی.
  • این اطلاعات را در پایگاه داده پروفایل برای هر رکورد مشتری محصور کنید.
  • اطلاعات مرتبط بیشتری مانند ویژگی های رفتاری (خریدهای اخیر، نمای تاریخی فروش و غیره) و برخی اطلاعات مرتبط دیگر را به هر یک از نمایه ها ضمیمه کنید.
  • متغیرها و استراتژی هایی را که بهترین و بدترین مشتریان را تعیین می کنند، اجرا کنید.
  • استفاده از این متغیرهای موثر در پروفایل های غیرمشتریان برای شناسایی چشم اندازهای ارزشمند.

فرآیند فوق به طور ایده آل برای پروفایل ساده که می تواند برای استراتژی های پیچیده پیچیده شود، درگیر است. پس از تکمیل پروفایل، مشتریان بر اساس متغیرهای تقسیم بندی تقسیم بندی می شوند. هر مشتری ترجیحات، نیازها و رفتارهای فردی مرتبط با محصولات دارد که با سایر مشتریان متفاوت است. اساساً برای تأمین کنندگان غیرممکن می شود که مشتریان را به طور جداگانه بر اساس ویژگی های فردی مدیریت کنند. از این رو مشتریان را با توجه به نوع و متغیرهای مشترک آنها در بخش‌های جداگانه جمع می‌کنند.

اطلاعات نامعتبر یا اشتباه ارسال شده در حین پروفیل منجر به تصمیمات نامناسب و پیامدهای ناشایست می شود و می تواند نارضایتی مشتری را به همراه داشته باشد و حتی می تواند منجر به نقص مشتری شود. از این رو تمام اطلاعات و داده ها باید قبل از انجام پروفایل تایید و تصحیح شوند. پروفایل مشتری اساس تکنیک های تحقیقات بازار است و ثابت شده است که مفیدترین استراتژی تحت هر شرایطی در رویکرد جذب مشتری است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + پانزده =