انواع مختلف رزومه

تهیه رزومه شغلی، برای اکثر ما، می تواند یک کار دلهره آور باشد. بسته به شرایط و بازار آینده، انواع مختلفی از رزومه وجود دارد. نظرات مختلفی در مورد نوع رزومه وجود دارد و اینکه کدام یک با نیازهای شما مطابقت دارد. هرکسی سابقه کاری متفاوت، مجموعه مهارت ها و پیشینه تحصیلی متفاوتی دارد.

هیچ مفهومی برای نوشتن و به اشتراک گذاری رزومه شما وجود ندارد. در میان همه این گزینه ها، انتخاب دقیق نوع و قالب های آن بسیار دشوار است. اما اگر بتوانید فرمت صحیح را مطابق با موقعیت های خود انتخاب کنید، نیمی از کار انجام شده است. بنابراین، برای کمک به شما، برخی از قالب‌هایی را که می‌توان برای نوشتن رزومه استفاده کرد، به شما معرفی می‌کنیم.

از آنجایی که همه ما می دانیم رزومه چیست و چرا به آن نیاز دارید، ضروری است که بفهمیم چند نوع رزومه را می توان تهیه کرد؟ بسته به چندین دیدگاه، 3-4 دسته بندی خاص می تواند وجود داشته باشد که در آنها یک رزومه ایجاد شود . بیایید ببینیم چند نوع رزومه وجود دارد:

 

 1. کرونولوژیک: این یک قالب بسیار محبوب است که توسط بسیاری از نامزدها استفاده می شود. همانطور که از نام آن متوجه می شوید، یک رزومه زمانی بر تاریخچه متوالی کار شما تمرکز دارد. این بیشتر به ترتیب زمانی معکوس ارائه می شود زیرا با اولین مورد اخیر شروع می شود. این بدان معنی است که رزومه با کار فعلی شما شروع می شود و به عقب برمی گردد. این نوع رزومه به شما این امکان را می دهد که سوابق کاری خود را به خوبی نشان دهید. 

  اگر مرتباً شغل خود را تغییر نداده اید و می توانید حداکثر به 2-3 سازمان پایبند باشید، خوب کار می کند. این فرمت رشد، مسیر شغلی و پیشرفت شما را به خوبی نشان می دهد. از آنجایی که این یک نوع معمولی رزومه است، بیشتر توسط نامزد و استخدام کنندگان ترجیح داده می شود. این یک تصویر واضح از سابقه کاری شما می دهد. درک اینکه آیا رزومه در قالب زمانی تهیه شده است، برای استخدام یک مدیر آسان می شود.

  در رزومه با فرمت زمانی، جریان اطلاعات از نام و اطلاعات تماس شما شروع می شود، خلاصه رزومه، که می تواند به عنوان خلاصه یا خلاصه پروفایل نیز نامیده شود. سپس مشخصات استخدامی شما با دوره کامل تصدی، نام سازمان و تعیین تکلیف شما در هر سازمان می آید. هر سازمان به دو بخش تقسیم می شود – نقش و دستاوردها. سپس بخش مهارت اصلی می آید که در آن 6 تا 9 مهارت ذکر شده است که بیشترین ارتباط را دارند. در صورتی که این کار را انجام داده اید، این مطلب را ارسال کنید. سپس آخرین بخش مشخصات شخصی است که در آن می توانید تاریخ تولد، آدرس و زبان هایی را که می دانید بیان کنید.

   

 2. رزومه کاربردی: یک رزومه کاربردی بیشتر زمانی استفاده می شود که نمی خواهید بر تاریخچه کاری خود تأکید کنید، بلکه مهارت ها و زمینه های تخصصی خود را برجسته می کنید. در یک رزومه کاربردی، مهارت ها و شایستگی های شما اولویت بیشتری دارند. افرادی که مرتباً شغل خود را تغییر داده‌اند یا شغل خود را تغییر داده‌اند، در حالت ایده‌آل باید از این قالب استفاده کنند، زیرا این امر بر بسیاری از سازمان‌هایی که شما برای آنها کار می‌کردید تأکید نمی‌کند. در عوض، باید مهارت های کلیدی خود را که در حین کار با این سازمان ها به دست آورده اید برجسته کنید. 

  اگر شکاف شغلی دارید، این قالب ایده آل است. فرمت کاربردی یک رزومه مبتنی بر مهارت است. فرمت‌های کاربردی نیز با نام، اطلاعات تماس شما شروع می‌شوند، اما بر خلاف رزومه زمانی، پس از خلاصه نمایه شما، بخش مهارت‌ها وجود دارد که دارای تمام مهارت‌های مربوطه است که برای شغلی که درخواست می‌کنید، لازم است. این قالب بر روی تغییر شغل شما تاکید نمی کند، بلکه تمرکز استخدام کننده بیشتر روی بخش مهارت های شما خواهد بود. این بخش خاص نشان می دهد که مهارت قابل انتقالی که دارید برای سازمان بالقوه شما مفید خواهد بود.

  این قالب برای کسانی که شغل خود را تغییر داده اند، یا کسانی که در حرفه خود شکاف دارند و می خواهند با غیرت جدید و تازه وارد دنیای حرفه ای شوند، بهترین کار را دارد. افرادی که به عنوان فریلنسر در چندین شرکت به طور همزمان کار می کنند نیز می توانند از فرمت رزومه کاربردی استفاده کنند. تنها عیب این قالب این است که برای برخی از استخدام‌کنندگان، کمی گیج‌کننده است، زیرا گاهی اوقات برقراری ارتباط بین مهارت‌ها و سازمان‌هایی که در آن کسب شده‌اند دشوار می‌شود.

   

 3. رزومه ترکیبی: به این رزومه ترکیبی نیز گفته می شود. همانطور که از نام آن پیداست، ادغام خوبی از هر دو نوع توضیح داده شده در بالا – فرمت های زمانی و عملکردی است. این قالب ابتدا در مورد مهارت ها و تجربه شما صحبت می کند و سابقه استخدام شما در مرحله بعدی قرار می گیرد. رزومه ترکیبی این روزها در حال تبدیل شدن به مطلوب و قابل قبول است، زیرا به درستی از هر دو جنبه – سابقه کاری و همچنین مهارت های شما مراقبت می کند. رزومه با فرمت ترکیبی به تمرکز بر مهارت ها و دستاوردهای شما کمک می کند و در عین حال یک جدول زمانی از سابقه کاری شما تا به امروز ارائه می دهد. 

  این فرمت زمانی به کار می‌آید که کار مشابهی را در بیش از 2 سازمان انجام داده باشید و در عین حال نمی‌خواهید توصیف شغلی تکرار شود. این فرمت به خوبی کار می کند اگر شما از طریق همان سناریو سپری می کنید. اما مطمئن شوید که در قالب ترکیبی، خلاصه نمایه شما باید به اندازه کافی قوی باشد که به وضوح مهارت ها و دستاوردهای شما را به طور خلاصه نشان دهد.

  رزومه شما باید با یک خلاصه حرفه ای قوی همراه باشد. در حین نوشتن بخش تجربه، باید به جای مسئولیت های شغلی و وظایف روزانه، روی بخش دستاوردهای خود تمرکز کنید. از هر گونه جزئیات اضافی و غیر ضروری که به نمایه هدف شما مربوط نمی شود اجتناب کنید. این قالب برای کسانی که به هر دلیلی دچار وقفه شغلی شده اند و اکنون قصد دارند دوباره وارد بازار کار شوند نیز مناسب است. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به جای صحبت در مورد شکاف‌های شغلی یا سابقه کاری گذرا، بر مجموعه مهارت‌هایی که می‌توانند ارائه دهند تأکید بیشتری کنند.

   

 4. رزومه هدفمند: این یک نسخه سفارشی شده از یک رزومه است که جزئیات مربوط به تجربه و مهارت های اصلی شما را مطابق با الزامات شغلی که برای آن درخواست می کنید ارائه می دهد. یک رزومه هدفمند اساساً بر مشخص کردن صلاحیت ها و توانایی های اثبات شده در سراسر حرفه متمرکز است تا فرصت شغلی را منعکس کند، اما باید در حصول اطمینان از این که اطلاعات به اشتراک گذاشته شده باید تا حد امکان دقیق باشد و تزئین نشده باشد، دقت شود. یکی از محدودیت‌های اصلی این نوع رزومه، زمان‌بر بودن آن به دلیل عنصر سفارشی‌سازی در آن است. 

   

 5. رزومه کوچک: مینی رزومه یک عکس فوری یا خلاصه ای کوتاه از نکات مهم شغلی، مهارت های اصلی و مدارک/گواهینامه هایی که کسب کرده اید را ارائه می دهد. زمانی که یک کارفرمای آینده نگر به جای شرح مفصلی که معمولاً در یک رزومه معمولی ارائه می شود، فقط یک مرور کلی از دستاوردهای شغلی شما بخواهد، ممکن است به خوبی کار کند. 

   

 6. رزومه غیر سنتی: این نوع رزومه به طور گسترده از گرافیک، عکس، تصاویر، تصاویر و قالب های مختلف و چشمگیر استفاده می کند. در سناریوی معاصر، رزومه های بصری در روند هستند و به طور فزاینده ای توسط استخدام کنندگان درخواست می شوند. به خصوص برای IT و پست های فنی مختلف دیگر. 

ممکن است بسیاری از فرمت های دیگر نیز وجود داشته باشد که توسط نامزدها بر اساس نیاز و شرایط آنها استفاده می شود. اما معمولاً این 3 نوع قالب، آنهایی هستند که عمدتاً توسط جویندگان کار استفاده می شوند. بنابراین، کدام یک برای شما خوب است؟

بدون نظر

پاسخ دهید