مطالعات و تحقیقات مدیریتی متعددی این پیشنهاد را تایید می کند که بین مشارکت کارکنان و رضایت مشتری رابطه وجود دارد. مشاهده شده است که کارمندان فعالانه نسبت به سازمان خود بسیار وفادار هستند و همیشه آماده هستند تا آن مایل اضافی را برای تضمین موفقیت شرکت خود طی کنند.

مطالعاتی مانند «اثرات وفاداری» نشان می‌دهد که وقتی افراد نسبت به محل کار خود احساس تعلق دارند و از ارتباط با آن احساس خوبی می‌کنند، خدمات بهتری به مشتریان ارائه می‌دهند . آنها با آنها به عنوان یک شرکت رفتار می کنند و بنابراین تلاش می کنند تا در هر کاری که برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان انجام می دهند به برتری دست یابند. مشارکت کارکنان به طور مثبت با رضایت مشتری و افزایش بهره وری سازمان به عنوان یک کل ارتباط دارد.

از آنجایی که کارکنان به عنوان مشتریان داخلی یک سازمان در نظر گرفته می شوند، سطح رضایت آنها نقش مهمی در حفظ سلامت شرکت ایفا می کند. در صورت رضایت، بدیهی است که با مشتریان خارجی اعم از خریداران و کاربران نهایی به بهترین شکل ممکن رفتار خواهند کرد.

تضمین شده است که مشتریان زمانی که با آنها خوب رفتار می شود، بازمی گردند. نه تنها این، بلکه به افزایش سطح وفاداری مشتریان نسبت به شرکت نیز کمک می کند.

کارشناسان می گویند که هر شرکتی که به دنبال حفظ در این دنیای تجاری است که همیشه در حال تغییر است، باید تلاش کند تا سطح تعامل کارکنان خود را افزایش دهد و کسانی که می خواهند کسب و کار خود را به سطح بالایی برسانند باید تلاش اختصاصی داشته باشند و تقریباً راه تعامل را بیابند. هر کارمند سازمان تعهد کارکنان نسبت به شغلشان آنها را درگیر نگه می دارد و منجر به سطوح بالایی از رضایت می شود.

بهره وری یک سازمان نه تنها به مدت زمانی که کارکنان در شرکت می گذرانند بستگی دارد، بلکه تلاشی را که آنها برای اجرای شغل خود انجام می دهند و استفاده بهینه از منابع را تضمین می کند، در نظر می گیرد. این به نوبه خود به آنها کمک می کند رشد کنند و مهارت های بیشتری کسب کنند.

سازمان باید سیستم مناسبی برای ایجاد شغل کارکنان بسیار متعهد خود داشته باشد تا روحیه آنها را تقویت کند و آنها را تشویق کند تا همیشه بهترین عملکرد خود را داشته باشند. مشارکت کارکنان بستگی به این دارد که چگونه سیستم ها و رویه های سازمان به طور موثر و کارآمد دنبال می شوند. فقط داشتن رویه های تعریف شده کافی نیست. در واقع، آنها باید هر از چند گاهی به درستی دنبال و ارتقا داده شوند.

وقتی شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا سطح تعامل کارکنان را افزایش دهند، به طور خودکار در جهت بهبود رضایت مشتری کار می‌کنند. مطالعات نشان داده است که سازمان هایی که روی این جنبه کار می کنند، کاهش قابل توجهی در نرخ جابجایی کارکنان را تجربه کرده اند.

شرکت هایی مانند Born کاهش 48 درصدی در نرخ جابجایی کارکنان را تجربه کردند. قبلاً 50 درصد بود که اکنون به 2 درصد کاهش یافته است. مونسانتو در یک نظرسنجی دریافت که قوی‌ترین عواملی که می‌توانند به طور چشمگیری بر رضایت مشتری تأثیر بگذارند، رضایت کارکنان و تعادل بین کار و زندگی کارکنان است.

Sun Microsystems همچنین دریافته است که کارکنان فعال آن شرکت را به عنوان بهترین مکان برای کار توصیه می کنند. این امر منجر به افزایش رضایت کارکنان، نرخ جابجایی پایین کارکنان، افزایش وفاداری مشتریان و افزایش تعداد کارکنان بالقوه شده است.

مطالعات انجام شده توسط همه این شرکت‌ها و سایر شرکت‌های Fortune 500 مهری بر این ایده گذاشته است که بین مشارکت کارکنان و رضایت مشتری رابطه مثبتی وجود دارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 10 =