رهنمودهایی برای ارتباط موثر

ارتباط موثر جزئی از هر سازمان موفق است. یک ارتباط باید عاری از موانع باشد تا موثر باشد. ارتباط یک فرآیند دو طرفه است که در آن پیام ارسال شده توسط فرستنده باید با همان عبارات توسط گیرنده تفسیر شود. ویژگی های ارتباط موثر به شرح زیر است:

 

 1. وضوح هدف: پیامی که باید تحویل داده شود باید در ذهن فرستنده واضح باشد. شخصی که پیام مورد نظر اوست و هدف پیام باید در ذهن فرستنده مشخص باشد. 

   

 2. کامل بودن: پیام ارسالی نباید ناقص باشد. باید با حقایق و مشاهدات پشتیبانی شود. باید به خوبی برنامه ریزی و سازماندهی شود. هیچ فرضی نباید توسط گیرنده انجام شود. 

   

 3. مختصر : پیام باید مختصر باشد. نباید شامل جزئیات غیر ضروری باشد. باید کوتاه و کامل باشد. 

   

 4. بازخورد: اینکه آیا پیام ارسال شده توسط فرستنده توسط گیرنده با همان عبارات قابل درک است یا نه، می توان با بازخورد دریافتی قضاوت کرد. بازخورد باید به موقع و شخصی باشد. باید خاص باشد تا کلی. 

   

 5. همدلی: همدلی با شنوندگان برای ارتباط کلامی مؤثر ضروری است. گوینده باید به جای شنونده قدم بگذارد و نسبت به نیازها و احساسات او حساس باشد. به این ترتیب او می تواند مسائل را از دیدگاه آنها درک کند و ارتباط را موثرتر کند. 

   

 6. تغییر پیام با توجه به مخاطب: نیاز به اطلاعات افراد مختلف در سازمان با توجه به نیاز آنها متفاوت است. آنچه مربوط به مدیریت سطح متوسط ​​است ممکن است به سطح بالای مدیریت مربوط نباشد. استفاده از اصطلاحات تخصصی باید به حداقل برسد زیرا ممکن است منجر به سوء تفاهم و تفسیر نادرست شود. پیام باید با توجه به نیازها و نیازهای مخاطبان مورد نظر اصلاح شود. 

   

 7. کانال های ارتباطی چندگانه: برای ارتباط موثر باید از کانال های متعدد استفاده کرد زیرا شانس وضوح پیام را افزایش می دهد. پیام با استفاده از کانال های مختلف تقویت می شود و احتمال تغییر شکل پیام کمتر است. 
 8. استفاده موثر از انگور (کانال ارتباط غیررسمی): کارکنان و مدیران همیشه نباید انگور را دلسرد کنند. آنها باید از درخت انگور استفاده موثری کنند. مدیران می توانند از درخت انگور برای ارسال پیام های رسمی و شناسایی مسائلی که برای کارکنان مهم است استفاده کنند. مدیران می توانند با مشکلاتی که کارمندان با آن مواجه هستند آشنا شوند و روی آن کار کنند.

بدون نظر

پاسخ دهید