مدیریت خرده فروشی، عمده فروشی و لجستیک بازار

شرکت ها مشتاق دور شدن از زنجیره تامین متعارف و حرکت به سمت شبکه ارزش هستند. در یک شبکه ارزش، تامین کننده-عمده فروش-خرده فروش سنتی به عنوان شریک در نظر گرفته می شوند تا مشتری. شرکت هایی که کانال بازاریابی را بر اساس اصل شبکه ارزش طراحی می کنند، باید بازیگران، نقش و اهمیت آنها را درک کنند.

خرده فروشی

عملی که از طریق آن کالاها و خدمات برای استفاده فردی یا تجاری به دست مشتری نهایی می رسد خرده فروشی نامیده می شود. بازیگران درگیر در این عمل به عنوان خرده فروشان شناخته می شوند. خرده فروشان می توانند تولید کننده، توزیع کننده یا عمده فروش باشند. آنها می توانند از طریق اینترنت یا فروشگاه های فیزیکی به مشتری نهایی برسند. سازمان های خرده فروشی به سه دسته خرده فروشان فروشگاهی، خرده فروشان غیر فروشگاهی و سازمان های خرده فروشی تقسیم می شوند. خرده فروشی فروشگاه، بهترین مثال فروشگاه بزرگی مانند Macy یا Sears است. خرده فروشان فروشگاهی در سطح خدمات با فروشگاه های سلف سرویس، خود انتخابی، خدمات محدود و فروشگاه های خدمات کامل تقسیم می شوند. خرده‌فروشی فروشگاه‌ها شامل بیش از 90 درصد راه‌هایی است که محصولات به دست مشتری نهایی می‌رسند.

در طول سال‌ها خرده‌فروشی غیر فروشگاهی سهمی از بازار را به خود اختصاص داده است. خرده فروشی غیر فروشگاهی شامل فروش مستقیم، بازاریابی مستقیم، فروش خودکار و خدمات خرید است. ایوان نمونه ای از فروش مستقیم است. غول خرده فروشی اینترنتی Amzon.com نمونه ای از بازاریابی مستقیم است. دستگاه های فروش نوشابه نوعی فروش خودکار هستند.

سازمان‌های خرده‌فروشی فروشگاه‌هایی را تحت مالکیت مستقیم شرکت‌ها خرده‌فروشی می‌کنند. رضایت مشتری و مدیریت برند از طریق سازمان های خرده فروشی آسان تر می شود. فروشگاه های زنجیره ای شرکتی مانند Old Navy و Franchises مانند McDonald’s نمونه های خوبی از سازمان های خرده فروشی هستند.

هر خرده فروش برای موفقیت باید یک استراتژی تجاری یا بازاریابی داشته باشد. خرده فروش باید بازار هدف و مشتریان خود را برای تبلیغات درون فروشگاهی و مجموعه محصولات تجزیه و تحلیل کند. خدمات بخش بزرگی از کسب و کار خرده فروشی را تشکیل می دهد، بنابراین خرده فروشان باید سطح خدمات را نهایی کنند. خدمات شامل پیش خرید، پس از خرید و خدمات پشتیبانی است.

با ظهور فناوری و رشد بی‌سابقه اقتصادی، خرده‌فروشی سهم خود را در تغییر روش‌های تجاری دارد.

عمده فروشی

عمل خرید کالا برای مصرف کننده و صنعت برای فروش مجدد بیشتر به عنوان عمده فروشی شناخته می شود. در اینجا تولیدکنندگان و کشاورزان به عنوان عمده فروش در نظر گرفته نمی شوند.

عمده فروش بخش مهمی از کانال بازاریابی است. عمده فروش باعث افزایش دسترسی به محصولات شرکت و ریسک فروش به مشتریان می شود. عمده‌فروش می‌تواند موجودی مجموعه‌های مختلف محصول را ذخیره کند و در نتیجه هزینه شرکت و زمان را برای مشتریان کاهش دهد. عمده فروش می تواند به عنوان گوش و چشم برای شرکت در درک رقابت و مشتری عمل کند.

لجستیک بازاریابی

مدیریت زنجیره تامین برای شرکت ها برای بهبود بهره وری و کاهش هزینه ها ضروری است. هدف از لجستیک بازاریابی طراحی و پیاده سازی زیرساخت هایی است که کالاها را از مبدا به نقطه فروش به شیوه ای موثر و کم هزینه تحویل می دهد. این ترکیب هدف از رضایت مشتری بالا و کمترین هزینه ممکن نامتقارن است. تصمیم اصلی مربوط به لجستیک بازاریابی مربوط به پردازش سفارش، انبارداری، موجودی و حمل و نقل است.

شرکت ها مشتاقانه منتظر کوتاه کردن چرخه سفارش تا پرداخت هستند. یک چرخه طولانی منجر به کاهش رضایت مشتری و سود شرکت می شود. شرکت ها باید معیارهایی را در هر سطح از فروشندگان دریافت کننده سفارش تا دریافت پرداخت از طلبکاران تعیین کنند.

انبارداری کالاهای نهایی یکی دیگر از قطب های مهم شرکت ها است. باید تعادل درستی بین سفارش فروش و مقدار کالای نهایی وجود داشته باشد. انبارداری در مکان های استراتژیک باعث افزایش تحویل به موقع کالا و کاهش موجودی می شود. فناوری به بهبود استانداردهای انبارداری کمک کرده است.

موجودی انباشته شده نشانه خوبی برای شرکت نیست. مدیریت موجودی شامل تصمیم گیری با زمان و مقدار مواد خام برای مطابقت با نیازهای مشتری است. از اصول مدیریتی مانند Just In Time (JIT) برای مدیریت بهتر موجودی استفاده می شود. در JIT تمرکز بر توسعه جریان زمانی خوب مواد خام و کالاهای نهایی است.

هزینه حمل و نقل و حمل و نقل نقش مهمی در قیمت گذاری نهایی، تحویل و وضعیت مواد اولیه و همچنین محصولات نهایی دارد. در اینجا شرکت ها باید تصمیم بگیرند که آیا از یک حامل خصوصی (مالکیت شرکت)، قراردادی (نمایندگی خارجی) یا حامل مشترک (خدمات مشترک با نرخ استاندارد) استفاده کنند.

خرده فروشی، عمده فروشی و تصمیمات لجستیکی برای ارائه ارزش به مشتریان نهایی بسیار مهم هستند.

بدون نظر

پاسخ دهید